string(15) ""
» Blog » Wyturlajmy rasizm z fandomu!
14-07-2011 23:41

Wyturlajmy rasizm z fandomu!

W działach: RPG, Ad absurdum | Odsłony: 34

Nasza obywatelska akcja nabiera niesamowitego tempa. Mamy już pierwszy plakat, będący jednocześnie materiałem na koszulki.

 

Do zobaczenia na Avangardzie!

 

 

 

 

Wykorzystano zdjęcie autorstwa MarkyBon @ flickr.com na zasadach licencji Creative Commons (Non-Com, Share Alike, Attrib). Niniejsza praca również jest udostępniania na tych samych warunkach.

Komentarze


Siriel
   
Ocena:
0
Kolorystyka i propagowanie symboli cokolwiek kontrowersyjne. ;)

@ Malaggar

Które jedynki mu wypadły? Górne czy dolne?
14-07-2011 23:42
Kastor Krieg
   
Ocena:
0
Kontrowersja domeną Prawdziwej Sztuki, Sirielu :)
14-07-2011 23:46
Hajdamaka v.666
   
Ocena:
0
"Wykopmy rasizm ze stadionow" to jedna z gorszych piosenek Robotnika, mogles wybrac inna nazwe ;]
14-07-2011 23:50
Kastor Krieg
   
Ocena:
0
Oj tam, podpiąć się pod znaną akcję też trzeba umieć :D
14-07-2011 23:50
Hajdamaka v.666
   
Ocena:
+8
@Yuri

Problem w tym, ze ja zawsze okreslalem sie jako lewak. Czasem bardziej skrajny, czasem mniej, ale zawsze lewak. Tylko chyba troche inaczej definiuje "lewice" i "prawice" niz dzisiejsze media...

A w ogole to chcialem powiedziec, ze jakakolwiek polityka won od fandomu. O.
15-07-2011 00:45
Albiorix
   
Ocena:
+4
Zacząłbyś od nie blokowania dobrych flamów :)

A teraz zastanówmy się nad skalą zjawiska rasizmu w fandomie oraz czy warto wytaczać działo przeciwko temu że średnio raz 15 konwentów średnio jedna na 200 osób spojrzy na jakiegoś Azjatę średnio o 15 stopni krzywo.
15-07-2011 01:09
chimera
   
Ocena:
0
Mi się podoba. Na Avie mnie nie będzie, ale taką koszulkę bardzo chętnie bym sobie sprezentował :-)

15-07-2011 01:19
Paffryk
   
Ocena:
+9
Wooooho. Stare dobre konflikty polityczne wszędzie muszą przywalić swoją pieczątkę...

Po pierwsze: Fandom ma gromadzić osoby o jednolitych zainteresowaniach. Gry fabularne często eksplorują poważną problematykę. Trzeba zachować na tyle dorosłości i uczciwości, by w trakcie rozgbrywki, prywatne poglądy polityczne wsadzić w buty. RPG nie jest rozrywką polegającą na uwałaczaniu, czy czynieniu przykrości innym.

Po drugie: Owszem, tzw. lewactwo jest w modzie. Często utożsamiam się z grupą określaną przez Kastora Nazi-Metalami, jednakże jestem royalistą, więc pokrótce mówiąc mam gdzieś demokrację. Umieszczam tą informację, nim jakiś troll nawsadza mi od lewaków. Fandom nie jest grupą w której należy eksplorować różnice poglądowe na tematy inne, niż literatura, sztuka, czy rozrywka powiązana z fantastyką. Jest to niezdrowe, zawsze odbije się trollingiem i flejmem. Polecę notkę Kastora, bo zgadzam się z nim w jednym punkcie: Rasism (jak również lewactwo, narodowy socjalizm, faszyzm, royalizm, demokratyzm, poglądy chadeckie, czy marsze równości) powinien zostać wyturlany z fandomu. Bo fandom ukształtował się, gdyż łączy nas fantastyka, nie polityka.

Pozdrawiam
15-07-2011 02:22
Paffryk
   
Ocena:
0
Jak zgrabnie ująłeś mój komentarz w jednym zdaniu. :D Taka akcja byłaby zdecydowanie lepszą, zasadniejszą i, o ironio bardziej polityczną :D
15-07-2011 02:35
chimera
   
Ocena:
+2
Lewactwo w modzie? To chyba na wschodzie dawno nie byliście. Tutaj rządzi Bóg, Honor, Ojczyzna w wydaniu moherowym.

Swoją drogą, jak ostatnio po kolejnym chamskim dowcipie o Murzynach zareagowałem (spokojnie, ale zdecydowanie), to prawie zostałem zlinczowany, nie mówiąc już o konsekwencjach towarzyskich.

Uważam, że bycie "politycznie niepoprawnym" i obnoszenie się ze swoją ksenofobią i nietolerancją jest obecnie znacznie bardziej modne.
15-07-2011 02:57
Paffryk
   
Ocena:
+3
@Chimera

Tuzdania mogą być bardzo podzielone. Nie zapominajmy, że człowiek żadko patrzy poza czubek swojego nosa i zawsze będzie wydawało mu się, że reprezentuje tą LEPSZĄ, linczowaną mniejszość. Skoro już jesteśmy przy polityce to Izrael na wizerunku kraju skrzywdzonego narodu bazuje od drugiej wojny, a jakoś pomoc humanitarną z Turcji potrafili rozwalić.

Kwestia jest taka, że każda orientacja polityczna jest w modzie. Mam w pobliżu miejsca zamieszkania taką ciekawą lokację, gdzie każdego dnia widzę nowe "poprawione" grafitti. Raz są to symbole ONR-u, a raz Antify.
Lewactwo wśród młodzieży cieszy się większym poważaniem, bo w błędnym domyśle popiera ćpanie, aborcje, wolny seks i picie wódy w gimnazjum. Orientacja polityczna ściśle dotyczy naszych potrzeb, które powiedzmy sobie szczerze, nim wejdziemy w etap życia na którym zaczyna zależeć nam narodzinie, a wyznawane wartości przestają być egoistyczne, nie są dojrzałe i poważne.
Kolejna kwestia jest taka, że ludzie młodzi, w tym również ja, pragniemy zmian, cytując Churchila: "Kto za młodu choć raz nie był komunistą, ten nie ma serca. Kto z biegiem lat nie staje się konserwatystą, nie ma rozumu".
Każde pokolenie pragnie swojej utopii, a wrodzona ludzka agresja propaguje rewolucyjne metody osiągania swych celów. Chciałbym zauważyć, że i tak każda ekstremistyczna ideologia opiera się na kulcie jednostki, gdyż nawet koszulki z Che pasują do społecznych zachowań wielokrotnie wałkowanych przez Orwella. Polscy naziści za to niemal modlą się do Dmowskiego. Każdy ma swoje autorytety, lecz wzorce najmłodszych pokoleń bez względu na ich poglądy polityczno społeczne kojarzą się głównie z przemocą.
15-07-2011 03:20
Kamulec
   
Ocena:
0
Nie wszyscy są głupi. Większość, ale nie wszyscy.

Swoją drogą nie wiem, czemu postawiłeś aborcję obok picia wódy w gimnazjum. Szkodliwość wódki jest udowodniona naukowo. Uznawanie zlepka komórek za człowieka to kwestia religii.
15-07-2011 03:31
KRed
   
Ocena:
0
Może najpierw ustalcie co znaczy modne. Bo chyba coś może być popularne w narodzie, ale modne stanie się dopiero kiedy odpowiednia gazeta/telewizja/celebryta się do tego przyzna :)
15-07-2011 03:32
chimera
   
Ocena:
+1
Chyba odbiegamy trochę od tematu...

Nie wiem, jak wyglądały komentarze pod pierwszą notką Kastora, ale jeżeli jego zapis tego, co się wydarzyło jest rzetelny (a nie wiem dlaczego miałby nie być), to nie dziwię się jego reakcji.

Sporo czasu spędziłem w Stanach, często też spędzałem lato na międzynarodowych obozach organizowanych w Polsce przez ChSA. Poznałem wielu ludzi z różnych stron świata i na niektórych z nich naprawdę mi zależało. Tak więc kiedy słyszę kolejny głupi dowcip czy rasistowski komentarz, moją pierwszą reakcją nie jest śmiech, tylko poczucie przykrości, ponieważ potrafię wyobrazić sobie, jak czułyby się te osoby słysząc coś takiego. Wiem też, że w środowisku wielokulturowym, w którym miałem okazję przebywać i było to doświadczenie dla mnie zdecydowanie pozytywnie, tego rodzaju teksty można porównać do, przepraszam za język, pierdnięcia komuś w twarz.
15-07-2011 03:40
chimera
   
Ocena:
+1
Jeżeli byłoby tak, jak mówisz, to cały problem nie dotyczy rasizmu, tylko rzetelności Kastora, a w tym temacie nie mogę się wypowiadać.
15-07-2011 03:57
Paffryk
   
Ocena:
+1
@Malaggar, to jest flame i trolling, odpuść sobie, jeśli nie pasuje Ci osoba Kastora to nikt nie wymaga byś w sposób negatywny, lub pozytywny, jednakże niewiele mający wspólnego z tematem (bo do takich kwalifikują się Twoje odpowiedzi).

@Chimera: Pamiętaj, że żarty to nie otwarta nienawiść (również powszechna w dzisiejszych czasach). Każdy naród powinien mieć do sibie i swego nacjonalnego ego choć trochę dystansu. Myślisz, że kawały o europejczykach, czy samych Polakach nie są powszechne? Mógłbym rozpisywać się szeroko na temat poprawności politycznej, lecz odpuszczę sobie, bo względem własnych wypowiedzi okazałbym się hipokrytą.

@paskud: z modą mamy do czynienia, gdy jakiś konkretny odsetek społeczeństwa kieruje się w konkretnej dziedzinie życia wyborami jednolitymi, gwiazdy nie początkują mody, odpowiadają raczej za skandale i medialne debilizmy. Ciężko też mówić o modzie politycznej, faktycznie lepszym słowem jest tendencja...
15-07-2011 05:26
earl
   
Ocena:
0
@ Paffryk

Fandom nie jest grupą w której należy eksplorować różnice poglądowe na tematy inne, niż literatura, sztuka, czy rozrywka powiązana z fantastyką

Wszystko to piękne co piszesz, ale zapominasz o jednym - kultura w każdym wymiarze (literatura, rzeźba, malararstwo, muzyka) często brała inspiracje z życia politycznego i społecznego. Nie można więc w wielu przypadkach oddzielać różnic dotyczących twórczości kulturalnej od różnic ideologicznych, gdyż wówczas oznaczałoby to spłycanie problemu, o którym się mówi. Natomiast ważnym jest w takich rozmowach by nie obrażać innych i nie sięgać po argumenty ad personam czy też argumenty siłowe (dam ci w mordę jak będziesz dalej się stawiał), gdyż świadczy to negatywnie o moralności i osobowości danego osobnika.
15-07-2011 06:50
Paffryk
   
Ocena:
+2
@earl

Odniosłeś się do fragmentu mojej wypowiedzi, wyrwanego z kontekstu. Nie nawołuje do porzucenia poważnych tematów, ale do podejścia do nich w sposób dorosły. Konflikt na reprezentowanym powyżej poziomie to zwykłe warcholstwo i wyraz ewidentnego braku szacunku wobec siebie nawzajem. Jeśli chcemy być traktowani poważnie, to zachowujmy się w taki sposób, nie dostaniemy więcej respektu niż tyle na ile sobie zapracujemy. Wypowiedzi powinni odwzorowywać nasz poziom intelektualny. Jeśli to co czytałem powyżej to poziom, który reprezentuje sobą fandom, to mam ochotę w tej kwestii skazać się na śmierć towarzyską. Trochę wstyd mi za wypowiadających się tutaj, gdyż łączą nas zainteresowania, stanowimy pewną grupę społeczną. Na 30 wypowiedzi naliczyłem tu może góra 10 dorosłych i z powagą traktujących temat. Kastor poruszył ważną kwestie. Moja opinia jest taka, że sejmowe wypowiedzi powinniśmy pozostawić politykom, czuję się trochę ponad dyskusję w której występują wypowiedzi, cytuję:

"chyba Twoja stara"

To nawet nie jest trolling, to po prostu dziecinada i idiotyzm (i wcale nie próbuję flame'ować, choć to jak najbardziej subiektywna ocena). W każdej dziedzinie życia odnajdujemy poważne kwestie, jednak to w jaki sposób do nich podejdziemy diametralnie zmienia postać i formę dyskusji.
15-07-2011 07:25
Kastor Krieg
   
Ocena:
+1
15-07-2011 09:28
38850

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+4
Seans nienawisci do nazioli juz był, teraz czas na cenzurę... typowe ;)
15-07-2011 09:55

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.