» Blog » Zrób to sam
23-12-2008 12:03

Zrób to sam

W działach: dział wfrp, salkalten | Odsłony: 24

Zrób to sam
Jak wygląda sytuacja wydawnicza wfrp tak w naszym kraju, jak i poza nim wiadomo. FFG potrzebowało pół roku na otwarcie - dość marnej merytorycznie - strony internetowej poświęconej wfrp i dziewięciu miesięcy na wydanie pierwszego suplementu, co miejmy nadzieję nastąpi w styczniu 2009. Copernicus Corporation w marcu wypuścił ostatni jak dotąd przetłumaczony dodatek Groza w Talabheim, od tam tamtej chwili zapadła cisza, przerywana sporadycznymi komunikatami o przeciagających się negocjacjach. Ale wpis nie będzie poświęcony biadoleniu, a wręcz przeciwnie.

Kilka miesięcy temu stwierdziliśmy z Trikim, że mimo, iz informacje o flocie Imperium pojawiają się sporadycznie to tu, to tam, nie ma oficjalnego dodatku poświeconego morzu. Tak powstał pomysł na projekt o roboczej nazwie "Ahoy". Dziś gdy zaglądam na forum redakcyjne i czytam rozpiski, tematykę i terminarze, tylko uśmiecham się pobłażliwie. Jednak co by nie mówić projekt nie umarł, tylko ewoluował, choć skupił się na jednym elemencie - opisie miasta portowego.

Mam nadzieję, że jeszcze w styczniu na wfrp.polter.pl trafi obszerny i bogato ilustrowany dodatek Salkalten: nadzieja Ostlandu. Co zawiera? Krótką historię miasta, opis przeszło dwudziestu lokacji, trzy nowe profesje, główne siły polityczne (w tym opis dworu ksiazęcego) oraz dwa obszerne scenariusze, polączone w mini-kampanię, których akcja rozgrywa się oczywiście w Salkalten.

W projekt zaangażowała się cała redakcja, ale dostaliśmy też silne wsparcie spoza niej - na podziękowanie przyjdzie jednak jeszcze czas. W chwili obecnej kompletny tekst przechodzi ostatnią (trzecią) korektę, czekam na kilka ilustracji (których łacznie bedzie około 80) i rozpoczyna się skład. Na tym etapie wiem juz, że dodatek wyjdzie, więc mogę o tym spokojnie napisać.

Wiem, że nie będzie to dodatek oficjalny i w niczym nie wpłynie na oficjalną linię wydawniczą. Lepiej jednak przysiąść i trochę popracować, niż niecierpliwie tupać nóżką. Kilka osób dołożyło wielu starań, aby Salkalten wypadło jak najlepiej i mam nadzieje, ża okaże się przydatne dla fanów wfrp. Na obrazku obok zamiescilem ilustrację z okladki, autorstwa Kuby Redysa - mi i Trikiemu badzo przypadła do gustu.

No i byłbym zapomniał: Wesołych świąt!

Komentarze


Ifryt
   
Ocena:
+1
Bardzo pozytywna wiadomość! Akurat taka świąteczna. :)

Życzę powodzenia w doprowadzeniu projektu do szczęśliwego końca i Wesołych Świąt! :)
23-12-2008 12:29
Chavez
   
Ocena:
+2
karpiu, nie daj sie w swieta :P
23-12-2008 12:35
karp
   
Ocena:
0
Chavez nie bój nic, mam wieloletnie doświadczenie i dobrą melinkę w której przeczekam "gorący" świąteczy okres. Niestety jako, że amatorzy karpiowego ciałka mogą mnie namierzeć, znikam z sieci na kilka dni ;)
23-12-2008 12:53
~Tei-chan

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Fajnie, że coś takiego powstaje. Oby więcej takich inicjatyw. A jakby coś to jak można pomóc w tworzeniu nowych projektów? Można sie jakoś dołączyć i wspomóc w pracy nad takimi dodatkami? Pozdrawiam życząc Wesołych, Pogodnych, Przyjemnie Spędzonych i z pysznym jedzonkiem Świat Bożego Narodzenia
24-12-2008 09:20
nerv0
   
Ocena:
0
Kapitalny projekt! Ostatnio coś cicho w dziale młotaka, a tu proszę taka bomba się szykuje, super!

I chyba też podpiszę się pod pytaniem Tei-chana, jak można pomóc przy jakichś przyszłych projektach?

Wesołych Świąt i dużo PD'ków pod choinką :) .
24-12-2008 10:24
Neurocide
   
Ocena:
0
Tematykę marinistyczną opracował kiedyś Sławomir Łukasz publikując w kilku miejscach: w autorskim fanzinie Łowca Dusz oraz zdaje się w Magii i Mieczu, także w zasobach poltera są jakieś jego teksty na ten temat.
24-12-2008 11:58
13918

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Neuro, sporo info było też w I Kwarcie, o morzu tyle że historycznego DP, nie fantastycznego Warhammera.
24-12-2008 14:51
trx
   
Ocena:
0
no i ja mam nadzieję, że projekcik będzie na miarę oczekiwań - oczywiście tych na oficjalne dodatki, bo o tym projekcie nic nie wiedzieliśmy :) Miło jest usłyszeć, że polska fanowska scena wfrp nie śpi. Życzę powodzenia!
25-12-2008 14:25
~Anioł Gniewu

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
To bardzo fajnie, że są jeszcze miłośnicy WFRP, którzy nie ograniczają się do biernego oczekiwania na kolejne spolszczenia oryginalnych podręczników, ale biorą sprawy we własne ręce. Jeśli chodzi jednak o tematykę marynistyczną to mam wrażenie że koledzy przystępują do wyważania już otwartych drzwi. Przed kilku laty ukazał się bowiem do pierwszej edycji podręcznik "Marienburg - Sold Down the River" opisujący szczegółowo największe portowe miasto Imperium, zaś na łamach magazynu Warpstone ukazywały się liczne marynistyczne artykuły - łącznie z fantastycznym konspektem przygody z wielorybem "Beast of Profit". Neurocide (THX) wspomniał także o moim skromnym wkładzie w tym zakresie -artykuły z cyklu 10 w skali beuforta - "Cesarska Flota Wojenna", "Pod Zieloną Banderą" oraz "Flotylla Mrocznych Bogów" faktycznie ukazały się w MiM oraz na łamach Poltera. Trudno także zapomnieć o fenomenalnej morskiej grze bitewnej "MANOWAR" osadzonej w realiach Starego Świata.. Nie mogę się zatem zgodzić, że brak jest interesujących materiałów w tym zakresie. Ufam jednak że projekt Salkalten zaprezentuje coś nowego, czego nie udało się wcześniej stworzyć innym autorom. Trzymam kciuki!!!
25-12-2008 15:39
triki
   
Ocena:
0
Dużo pracy za nami. Mam nadzieje, że efekt końcowy zadowoli fanów młota.
27-12-2008 20:41
Viriel
    małe sprostowanie...
Ocena:
0
@Anioł Gniewu

Napisałeś: Przed kilku laty ukazał się bowiem do pierwszej edycji podręcznik "Marienburg - Sold Down the River" opisujący szczegółowo największe portowe miasto Imperium.

A prawda jest taka, że Marienburg już od dawna nie jest miastem Imperium :) Co spowodowało, że próżno szukac w dodatkach szczególowego opisu miasta z morskim portem należącego do kraju Karla Franza :) Postanowiliśmy uzupełnić tę lukę :)
08-01-2009 21:28
Drejfus
   
Ocena:
0
Kiedy możemy spodziewać się ujrzenia Waszego autorskiego dodatku? Czekam z niecierpliwością i to od zeszłego roku ;).
14-04-2009 22:31
karp
   
Ocena:
0
@ Drejfus
Jak widać wystarczyło poczekać jeszcze cztery dni, czyli do najbliższej soboty ;)
19-04-2009 22:36

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.