» Blog » Konkurs Świąteczny - lista prac
08-01-2014 22:00

Konkurs Świąteczny - lista prac

W działach: RPG, Konkurs | Odsłony: 982

Hmmm

Wczoraj o północy minął termin zgłaszania prac na Świąteczny Konkurs. Zgłoszono 8 scenariuszy, co osobiście uważam za bardzo dobry wynik, motywujący do organizacji kolejnych przedsięwzięć w przyszłości. Teraz siadam do lektury oraz spisywania swoich przemyśleń zaś was zachęcam (jeśli do tej pory tego nie zrobiliście) do zapoznania się z tekstami uczestników (oraz komentowania/feedbackowania/dyskutowania bezpośrednio pod linkami, lub tu - Petra i chłopaki zasłużyli na wasze uwagi!)

Świąt w tym roku nie będzie [dowolny / Savage Worlds] - Krzemień

Poniższa przygoda może być rozegrana w niemal dowolnym settingu fantasy lub quasi-historycznym w stylu Savage Worlds of Solomon Kane bądź podobnym do Dzikich Pól. Przygoda pisana jest z myślą o początkujących graczach i do jej poprowadzenia potrzebny będzie tylko podręcznik podstawowy do Savage Worlds. Wszyscy wrogowie mają profile pochodzące ze wspomnianej podstawki do SW więc nie będę ich ponownie przytaczał. Nazwy występujące w przygodzie dobrane są w miarę neutralnie systemowo. MG znający swój setting i graczy, z łatwością zamieni je na bardziej pasujące do swojej kampanii. Przygoda jest raczej krótka i nie powinna zająć więcej niż 2-3 godzin sesji.

Zbliża się przesilenie zimowe, które w niewielkiej wiosce położonej wśród głębokich lasów, jest traktowane jako święto i dość hucznie obchodzone przez miejscowych. Na nieszczęście dla spokojnych wieśniaków, w okolicy ich wioski grasuje potwór, który bezlitośnie zabija ludzi. Do obchodów przesilenia może nie dojść bo ludność jest sparaliżowana strachem i w zimowe noce drży w pozamykanych na cztery spusty domach.

Gwiazdka Rogatego Boga [Warhammer] - Anioł Gniewu

W małym tileańskim miasteczku Pinoccino u podnóża Gór Apuccini, w podziemiach tutejszej manufaktury lalek i zabawek mechanicznych, znajduje się tajna placówka badawcza i montownia nowych szpiegowskich golemów klanu Skryre. Eksperymentalną fabryką produkującą te śmiercionośne konstrukty kieruje skaveński agent – genialny inżynier i wynalazca Leonardo de Gepetto, zmuszony do współpracy pod groźbą śmierci porwanego przez szczuroludzi synka.

Na swoje nieszczęście gracze docierają do Pinoccino w tym samym dniu, w którym rezydenci klanu – szalony Spaczmechanik Trrinker i Szary Prorok Grinch Czerwonos wydają rozkaz przetestowania golemów w warunkach polowych a co za tym idzie - pacyfikacji całego miasteczka…

Urokliwe Pinoccino staje się dla zaskoczonych bohaterów areną śmiertelnych zmagań z ożywionymi zabawkami i hordą skavenów a radosne obchody zimowego święta Nocy Zielonego Drzewka zmieniają się w desperacką walkę o przetrwanie…

Nasza drużyna herosów nie może jednak wykorzystać w tym starciu wszystkich swych sił i zdolności, gdyż za sprawą prototypowej skaveńskiej broni zwanej Reduktorem Spaczeniowym została również tuż po wybuchu walk ulicznych zminiaturyzowana do wielkości dziecięcych pacynek.

Czy uda im się pokonać wrogie karionetki i skaveńską Ogrogodzillę, przetrwać ten koszmar i powrócić do dawnej postaci? Czy ROZMIAR będzie miał znaczenie?

Baśń Świąteczna [SWEPL] - Aesandill

Rzecz dzieje się w Polsce, w niedalekiej lecz mrocznej przyszłości. Zbliża się Wigilia. Sroga postapokaliptyczna zima więzi dwie zwaśnione grupy Polaków w jednych ruinach. Wszystko wskazuje na to, że dojdzie do rzezi. W tym właśnie momencie na scenę wkraczają gracze, których celem będzie pogodzenie rodaków i przywrócenie świątecznej atmosfery.

Bohaterowie graczy to przetrzebiony zwiadowczy oddział Caryjczyków – potomków Słowian ze Wschodu. Ich oddział przybył do ruin najwcześniej. Poznali je bardzo dokładnie, odkrywając tunele i składy leżące pod nimi. Niestety przebudzili potężną Bestię Regresywną, która wyrżnęła większość oddziału, po czym na nowo zapadła w sen. Hałas kolejnej walki na pewno obudzi ludojada, który tym razem nie oszczędzi już nikogo.

Groteskowa, postapokaliptyczna baśń. Przygotowana jest w tak, by być łatwym, lekkim i nastrojowym przerywnikiem pomiędzy bardziej angażującymi kampaniami. Większość rozgrywki powinna opierać się na kombinowaniu, śledztwie, skradaniu i niezwykłym talencie postaci do unikania konfliktów. W założeniu zabawa nie zawiera walk ani zaskakujących zwrotów akcji.

Scenariusz na dzień bożego narodzenia [Dogs in the Vineyard] - Petra Bootmann

Zima w górach. Dwójka Ludzi z Gór, Brat Josiah i Sio­stra Mariah (w zaawan­so­wa­nej ciąży), wyznawcy Króla Życia, docie­rają do nie­wiel­kiej osady Bet Lehem. Br. Josiah nie jest ani mężem S. Mariah, ani ojcem dziecka.

Wyśnij swój prezent [Oneiros: Karty Wyobraźni] - Thronaar

W przygodzie tej bohaterowie graczy zostają wynajęci przez majętną rodzinę, aby odkryli jaki prezent chce dostać ich córka z okazji świąt. Jest to proste zadanie dla doświadczonych Oneironautów, wystarczy wejść do snu śpiącej dziewczyny, a następnie odpowiednio nim pokierować, aby wyreżyserować świąteczne przyjęcie połączone z otwieraniem prezentów. Jak to jednak zwykle bywa w przygodach, nic nie jest do końca tak proste, jak to się na początku wydaje.

Dzień Zwycięstwa [dowolny modern / wariacja Otherkind Dice] - sil

Gdy 13 grudnia cały kraj w podniosłym nastroju świętował Dzień Zwycięstwa, naszła mnie pewna myśl. Co by było, gdyby spróbować inaczej podejść do tych tragicznych, ale i wzniosłych wydarzeń, których 32 rocznicę wspominaliśmy. Słowa orędzia Generała, przypomniały mi, że o Dniu Zwycięstwa nad Szarańczą, wciąż trzeba przypominać młodym pokoleniom, osobom, których być może nie było jeszcze na świecie, gdy bohaterowie tamtych wydarzeń, dziś znani każdemu Polakowi, byli jeszcze szeregowymi rozjemcami. Spróbować opowiedzieć o tym językiem właśnie tych młodych ludzi, za pomocą medium, które znają i rozumieją najlepiej, poprzez grę fabularną. Pozwólcie zatem, że dziś zostawimy na boku naszą kampanię w Wojów Miodomiła i przeniesiemy się do czasów o wiele nam bliższych. 

Dzień potępionych [The Savage World of Solomon Kane] - Gorath

Wędrowcy podróżujący przez ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego z łatwością mogą się natknąć na pozostałości pogańskich zwyczajów. Są wśród nich obrzędy dziadów odprawiane dla zabłąkanych dusz. Obrzędy te były rozpowszechnione na terenach Księstwa zarówno wśród ludów słowiańskich jak i bałtyjskich, a ich korzenie tkwią w mrokach dawnych dziejów. [...]

Scenariusz rozgrywa się gdzieś w odległych rejonach Księstwa Litewskiego, wśród ciemnych, starożytnych borów. Jest tu trochę dróg, garść wiosek i niewielkie miasteczko. W okolicy rozsypane są liczne dworki drobnej szlachty oraz posiadłość Mikanowskich - tutejszego rodu magnackiego, który trzęsie całą okolicą.

Święto Śniegu [Fobium: Compedium Maleficarum] - Kratistos

Niniejszy scenariusz przeznaczony jest do gry Fobium: Compedium Maleficarum, w trybie dla jednego gracza. Może on być rozegrany, jako pojedynczy scenariusz lub luźno powiązany z resztą kampanii epizod. Po drobnych modyfikacjach scenariusz może być użyty, jako część większej kampanii - np. odwiedziny w fortecy mogą być powodowane chęcią odczytania pewnych woluminów w bibliotece

Postać gracza, wędrująca przez zaśnieżone krainy północy, trafia do twierdzy księcia Henryka II von Bock. Jej przybycie następuje w dniu złowrogiego święta śniegu- dnia ukochanego przez demony. Zamek księcia jest w większości opanowany przez poddanych Zimowego Plugawca, pragnącego za pomocą pradawnego rytuału zwiększyć swą moc. Postać gracza ma okazje pokrzyżować te plany i jednocześnie odkryć zapomnianą historię Św. Judy - patrona walki z demonami w dniu Święta Śniegu.

 

Dzięki wszystkim uczestnikom za to, że wam się chciało i za to, że przygotowaliście 8, zupełnie różnych tekstów, do zupełnie odmiennych systemów, dając nam wszystkim wiele pomysłów i inspiracji. Szacun!

Według regulaminu wyniki konkursu powinny być ogłoszone 21.01.2014, ale sądzę, że będę w stanie zrobić to trochę wcześniej. Póki co sam wracam do lektury i spisywania komentarzy.

Komentarze


Anioł Gniewu
   
Ocena:
0

Wiem ze to nie fair ale dopisze jeszcze w weekend brakujące fragmenty bo wyleciało mi to z głowy. Dla czytelników - nie nagrody! ;)

09-01-2014 00:36
WekT
   
Ocena:
+5

NO no, całkiem nieźle. Jak tak dalej pójdzie to w kolejnych edycjach przebijesz Quentina.
Konkurs o kufel Karczmarza :P (zrobić dyplomy?)

Szkoda, że nic nie skrobnąłem.

Swoją drogą jestem ciekawy prac bo interesujące systemy pojawiły się.

09-01-2014 10:02
etcposzukiwacz
   
Ocena:
0

Wyszedł naprawdę solidny konkurs. Brawo dla inicjatywy Karczmarza. Wybór będziesz miał trudny. A potem i tak napiszemy że wybrałeś źle :-)

Pomysł z kuflem Karczmarza jako tłem na dyplomie byłby fajny. Zwycięzca/y z pewnością umieściliby go u siebie na honorowym miejscu. Przemyśl propozycje WiktorWekT Karczmarzu.

09-01-2014 10:35
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
+1

@Wiktor

Mam nadzieje ze bedzie jeszcze okazja do skrobniecia czegos w przyszlosci :)

@Kufel

Po co ograniczac sie do dyplomu? Inne konkursy rozdaja Puchar, to ja moge rozdac Kufel, a jak!

Btw. przy okazji uczestnicy pokazali ze nie trzeba pisac tekstow na 50+ stron aby zmiescic ciekawa historie. Wiekszosc prac po przerzuceni do worda i ustawieniu znosnej czcionki miesci sie miedzy 3-6 stron - idealnie jak na spontaniczny jednostrzal zassany z sieci.

09-01-2014 11:39
Wlodi
   
Ocena:
0

Super. Miło widzieć, że taki konkurs cieszył się zainteresowaniem. :)

Co do kufla, to daj znać możemy się dogadać, bo mógłbym coś takiego zrobić (już kilkukrotnie dla imprez bitewnych zdażyło mi się wykonać). A nagroda mogłaby wtedy bardzo ładnie zdobić pułkę. :)

09-01-2014 12:18
Aure_Canis
   
Ocena:
0

Sformułowanie "Konkurs o Kufel Karczmarza" to czysty geniusz.

09-01-2014 14:05
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
kufel karczmarza to czyste zło. kufel to symbol alkoholizmu, picie skraca zycia
09-01-2014 15:19
Kratistos
   
Ocena:
+7

Udało mi się zapoznać już ze wszystkimi prac. Patrząc na całość prac zarówno poziom jak i ilość wskazuje że takie konkursy są jak najbardziej pożądane! Jak widać nie samym Quentinem człowiek żyje.  

Dzień Zwycięstwa - sil

Chaotyczny szkic mający mało wspólnego z tematem konkursu. Twór ten ma ciekawy klimat  niczym zły brat bliźniak ”wrońca" Dukaja ale poza tym pisany chyba bardziej dla draki niż do grania.

Scenariusz na dzień bożego narodzenia - Petra Bootmann

Z jednej strony jest to szkic (na warunki "normalnych" gier RPG) a z drugiej kompletny scenariusz do Dogs in the Vineyard. Jest świątecznie, z puszczeniem oka do czytelnika, a budowa problemu (częściowo to zasługa autora systemu) gwarantuje, że to samograj. Pytanie jakie będzie musiał sobie zadać Karczmarz to jak porównywać to z innymi tekstami?

Świąt w tym roku nie będzie - Krzemień

Scenariusz wypełnia to, co obiecywał - prosta i klarownie opisana zagadka nadająca się dla początkujących graczy oraz MG. Niestety zupełnie nie daje się dla doświadczonych graczy- zagadka jest szyta zbyt grubymi nićmi.  

Gwiazdka Rogatego Boga - Anioł Gniewu

Nie jestem fanem takiej żartobliwej konwencji ale postać szarego proroka z czerwonym nosem i porożem renifera mnie kupiła. Mam nadzieje że scenariusz zostanie dokończony ma bowiem duży potencjał.

Dzień potępionych- Gorath

Pomysł idealny na luźną rozgrywkę w Dzikie Pola. Dobry klimat inspirowany klasycznym dziełem Mickiewicza plus kilka momentów na luźne dialogi pomiędzy postaciami. Wpasowuje się w świąteczny klimat i daje MG oraz graczom sporo swobody. Drobne zastrzeżenia można mieć co do formy- trochę ciężko czytać jest tekst.

Wyśnij swój prezent - Thronaar

Fajnie zaprezentowane możliwości systemu i lekki klimat. Ciężko mi ocenić jak by to wyglądało w praniu (o systemie dowiedziałem się bowiem czytając scenariusz- ale już czytam) ale czyta się miło.

 Baśń Świąteczna - Aesandill

Mój osobisty faworyt. W zasadzie pochwalić można wszystko- od strony technicznej do zgrabnej struktury problemów i metod ich rozwiązania. Setting również jest ciekawy - mam nadzieje że projekt zostanie dokończony.

09-01-2014 19:18
Aesandill
   
Ocena:
+1

@ Kratistos

Dziękuje za opinie.

09-01-2014 20:02
nerv0
   
Ocena:
+1

Wiedzę, że Aes poszedł chyba na jakiś kurs samokontroli nad skrzywieniem zawodowym i wyedytował wzmiankę o jelenim porożu. :P

10-01-2014 12:09
Aesandill
   
Ocena:
0

@ nerv0

Wiesz, Kratistos did it first

10-01-2014 12:19
~Troll z sąsiedztwa

Użytkownik niezarejestrowany
    Mój ranking
Ocena:
+6
1) Świąt w tym roku nie będzie – Krzemień. Najlepsze bo klimatyczne, w miarę proste i grać się naprawdę w to da.
2) Gwiazdka Rogatego Boga – Anioł Gniewu. Wspaniały pomysł. Dobrze się będzie grało. Bo Warhammer.
3) Baśń świąteczna – Aesandill. Brawo naprawdę dobre. Polskie klimaty jak tego nie kochać? Dałbym to nawet wyżej, ale przecież Warhammer, wiec nie dało się.
4) Dzień potępionych – Gorath. Piękne bo klimat Rzeczpopolitej, bo Mickiewicz. Dałbym wyżej gdyby nie konkurencja.
5) Scenariusz na dzień bożego narodzenia – Petra Bootmann. Bo prawdziwie świąteczny klimat.
6) Dzień Zwycięstwa – sil. Bo absolutnie nie świąteczny klimat a do konkursu się dostał. Bo pograć zomowcem to tak fajna zabawa.
7) Święto śniegu – Kratistos i Wyśnij swój prezent – Thronar. Wiem że zasługują na więcej, bo obie ciekawe i gdyby nie konkurencja. 
8) Złych nie było. Powaga i trudno uwierzyć, ale taka jest naga prawda.    
10-01-2014 15:39
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
+3

@etcposzukiwacz

Jak zinterpretowałbyś wyniki takiej ankiety? Ankiety nie ma i nie będzie, ponieważ w mojej opinii nie da się jej zinterpretować, ani o niczym ona nie będzie świadczyć. Ktoś czuje potrzebę wskazania światu faworyta? Niech to napisze w komentarzu. Anonimowe oceny, anonimowych ludzi których nie da się przeanalizować sobie darujemy. 

Btw. aby było jasne, wynik będzie subiektywny, bo to nie Quentin, gdzie finalna ocena to wypadkowa preferencji kilkunastu członków jury. Nie będę silił się na obiektywizm, bo próba bycia obiektywnym byłaby udawana, wymuszona, sztuczna i nie fair. Staram się ocenić prace tak jak oceniałem do tej pory wszystkie inne scenariusze publikowane w sieci czyli dość surowo, co wymaga ode mnie trochę samozaparcia, bo naturalnym odruchem jest klepanie po plecach i słodzenie uczestnikom, bo wszak dzięki nim konkurs wyszedł fajnie... zjechanie ich teraz sprawia, że podcinam sobie gałąź i w przyszłości nie będą chcieli brać udziału w moich inicjatywach, ale cóż, jeśli uznam pracę za słabą to nie będzie słodzenia. Jury jest jednoosobowe i biorę na siebie całą odpowiedzialność, bez chowania się za szyldem 'kapituły' lub anonimowych głosów w ankiecie. 

11-01-2014 18:46
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+1

Trwa uzupełnianie mojego tekstu.... trwa uzupełnianie mojego tekstu, trwa... ;)

Cholewka, piszę i piszę i skończyć nie mogę...

 

11-01-2014 18:49
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+1

Dobra! 3/4 skończone. Jutro finał!

12-01-2014 02:01

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.