» Blog » Ankietowa V-zżynka
18-01-2009 12:51

Ankietowa V-zżynka

W działach: RPG, refleksje, sentymentalnie | Odsłony: 3

Hmmm

Jakiś czas temu zrobiłem zżynkę ankiety z Valkirii na temat systemów na które czekamy. Jako, że nie mam zaufania do wyników takich ankiet prowadzonych w miejscach skupiających fanatyków (czytaj na serwisach tematycznych) postanowiłem założyć taką samą ankietę na bardziej neutralnym gruncie. Oto jakie wyniki otrzymałem:

Na jaki system czekasz najbardziej?

 

 Exalted 00%
 Klanarchia 43 %
 Wolsung 6 4%
 RPO 3 2%
 Wilkołak: Odrzuceni  10 7%
 The Shadow of Yesterday 0 0%
 Zły: Władza, Moc, Nieśmiertelność 2 ed 2 1%
 Legenda 5 Kręgów  5 4%
 Pływ  2 1%
 Core RPG 5 4%
 Na nic nie czekam, znalazłem idealny system 43 32%
 Na nic nie czekam, już nie gram w RPG
 55 41%
   

 

Ankieta była robiona na Grono.net. Czemu tam? Generalnie mam wrażenie, że grono będzie najbardziej obiektywne. Zaglądają tam najróżniejsze osoby i bez skrępowania zabierają głos w dyskusjach, w których gdzie indziej bali by się uczestniczyć. To taka idealna mieszanka całkowitych n00bów, napalonych 13 latków, dziewczyn, które wkręciły się w RPG z powodu chłopaka aż po wytrawnych graczy, którzy grali długo ale im się znudziło, kończąć na zapaleńcach mojego pokroju. Nigdzie indziej nie widziałem takiego rozrzutu, stąd prosty wniosek - ta ankieta powinna oddać co o RPGach myśli zwykły Maciek, który gra bo lubi i nic więcej go nie obchodzi (czytaj nie łazi fanatycznie po serwisach w poszukiwaniu najświeższych nowinek).

Ankiete zostawiam bez interpretacji bo nie mam na to czasu ani siły, ale że na Grono.net pewnie by zaraz znikła powieszę wyniki tu co by się podzielić.

Komentarze


karp
   
Ocena:
0
Mogłeś zrobić na NK i dodać opcję: "nie wiem co to jest RPG", dopiero dostałbyś ciekawe wyniki ;)
18-01-2009 13:06
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
0
Żeby była jasność, ankieta na gronie RPG oczywiście. Grono RPG ma ponad 3000 użytkowników i z doświadczenia widzę, że nie zagląda tam zbyt wiele osób nie związanych z tematem.
18-01-2009 13:10
Deckard
   
Ocena:
0
Celnie. Myślę, że powinieneś powiesić tam ankietę dot. oczekiwań czytelników wobec Poltera.

I już wiemy, dlaczego ewentualni wydawcy omijają rpg sporym łukiem. Do przewodników i lektur nie trzeba dokładać :)
18-01-2009 13:48
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
73% osób biorących udział w ankiecie to ignoranci. Z czego 32% to podwójni ignoranci grający w WFRP 1ed - "bo można poprowadzić na nim wszystko".
18-01-2009 14:08
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Taaak? Ja proponowałbym powiesić taką ankietę i dodać jeszcze jedną możliwość, np Neuroshima 1,5 albo Wampir: Maskarada. Obstawiam, że naprawdę sporo procencików ty zebrała.
18-01-2009 14:51
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Drogi kolego anonimie, powyższa ankieta traktuje o systemach mających dopiero się ukazać, także nie widzę w niej miejsca dla Neuroshimy tudzież Wampira.
18-01-2009 14:59
Siman
    @Anonim
Ocena:
0
"73% osób biorących udział w ankiecie to ignoranci."

Bo? Ludzie nie grający w RPG to ignoranci? Czemu niby? Stanowimy jakąś elitę społeczną?

I skąd teza, że te 32% to gracze w WFRP 1 ed.? Jeśli mam na półce 10 systemów RPG, to dlaczego miałbym uważać, że ten 11, który jeszcze nie wyszedł, zaspokoi moje erpegowe potrzeby?
18-01-2009 16:03
~Raza-Toth

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
The Shadow of Yesterday 0% -nie reklamowany, pewnie Don’t rest your hed również podzielił by jego los. To że nie „czekają najbardziej” (to kiepsko zrobione pytanie).
To że nie „czekają najbardziej” nie znaczy że nie kupią, chociażby do kolekcji.
To że nie czekają to wina obsów i wcześniejszych szumnych zapowiedzi: Crystalicum, L5k, nWoD i ile fani na midnighta czekać sobie musieli?
W zaistniałej sytuacji nauczeni doświadczeniem czego niby mieli by oni wyczekiwać? Jeśli oni są „ignorantami” to kim nazwać tych którzy wciąż jeszcze robią sobie nadzieję?

18-01-2009 16:16
~`

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Pan Toth dobrze mówi. To tak jak w polityce poprzednim ekipom się nie powiodło się po kolejnych ludzie niczego się nie spodziewają, i nie chcą głosować.

Portal również wydaje się być mało reprezentatywny niby 3.000 użytkowników a ilu z nich wzięło udział w ankiecie? 100?

Jak wyjdzie jakiś pełnoprawny SYSTEM RPG, nie dodatek typu Oczyma „D” czynie rozpropagowane Indie jak TSOY. To przekonamy się jaki ma zbyt, a po tym jak parę lat temu powiodło się Neuroshimie myślę że nowy odpowiednio rozreklamowany system się sprzeda.

18-01-2009 17:09
Kot
   
Ocena:
0
Grono... obiektywne?
18-01-2009 22:45
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
0
Grono... obiektywne?

Powody dla których grono uważam za obiektywniejsze od jakiegokolwiek innego miejsca w sieci:
- stosunkowo duża liczba osób (ok 150 głosów w temacie RPG to sporo)
- gigantyczne zróżnicowanie (grono RPG jest 1 dla całej działki RPG, zrzesza więc wszystkich miłośników nie zależnie co kto lubi)
- jest dodatkiem (userzy wchodzą by zajrzeć na grona swojej szkoły, uczelni, powymieniać PW z kumplami - jak zauważą, że na gronie RPG pojawił się nowy post zajrzą przy okazji)
- neutralność (nikt grona nie kojarzy z tym czy tamtym, nie ma animozji czy grup sympatii)
- objętość (na grono zagląda tak samo 13 letni Maciek, który dopiero co przestał spamować z Michałem na gronie swojego gimnazjum, co Karczmarz, który dopiero co ściągnął notatki do wykładów z grona uniwerku)

Z tych powodów ankieta na gronie moim zdaniem jest bardziej obiektywna. To tak jakby zadać pytanie "najpopularniejszy film ubiegłego roku?" na naszej klasie i na serwisie zajmującym się wyłącznie wąską tematyką kilku filmów. W tej drugiej ankiecie dostaniesz wyniki ludzi doświadczonych i obeznanych, ale to wyniki tej pierwszej ankiety wśród szaraków z naszej klasy odzwierciedlą co o danym filmie myśli "ogół".

I moim zdaniem wyniki dobrze odzwierciedlają realia. Przynajmniej w 100% pokrywają się z moim wrażeniem.
18-01-2009 23:39
13918

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
"Jeśli stosunkowo duża liczba osób (ok 150 głosów w temacie RPG to sporo)" jest wyznacznikiem obiektywności wg. Kolegi Redaktora, to muszę obwieścić światu iz wyniki na Najwieksze obciachy RPG są wynikami zobowiązującymi do pisania prac magisterskich na temat ludologii itp, ankietę wypełniło zdaje się koło 170 osób.
19-01-2009 07:58
Ifryt
   
Ocena:
0
Tak, Borejko. Wydaje mi się, że udział tych 170 osób w Twojej ankiecie, to też było naprawdę dużo jak na nasze erpegowe środowisko.
19-01-2009 10:22
15322

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
-4
Grono ssie, kto podpierdala V-ankiety?
No i robią podpierdalacz-konkurencję Paradoksowi ;p
19-01-2009 13:01
~Raza-Toth

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Karczmarz napisał:
„I moim zdaniem wyniki dobrze odzwierciedlają realia. Przynajmniej w 100% pokrywają się z moim wrażeniem.”
-A moim zdaniem to właśnie jest kluczowy argument przemawiający za „obiektywnością” grona :( Sorry na taką fanatyczną żarliwość nic nie poradzę. Inaczej bym się w lepszej sprawie marnował :)

Ech i znów przychodzą mi namyśl skojarzenia ze sfery polityki.
Wiesz to za przedniego systemu frekwencja w wyborach wynosiła 100% a kraj „opływał w dostatki”. Szczebel centralny za złe statystki mógł cię zniszczyć więc takowych niebyło. W efekcie zaowocowało to buntem „uszczęśliwionego społeczeństwa”, i plajtą zakładów pracy produkujących towary na które nie było zapotrzebowania.

Mimo to przytoczę jeszcze parę argumentów tak bo nie chce mi się wierzyć w RPG’owe twardogłowie.
#Po pierwsze primo, 3000 osób mogło się w ankiecie wyrazić portal ów jak wspomniałeś jest ogólny i co za tym idzie owe 55 osób nigdy nie musiało nawet w RPG grać z resztą podobnie.
„Jest Ankieta ok. wypełnię” -tak dla jaj, czy z poczucia obowiązku, bo jest coś do „podpisania”, „…nudziło mi się”. Nie widzę tam miejsca na „A co to jest rpg?”
#Po drugie primo 100 to coś mało reprezentatywnego. Reprezentatywne to są ankiety na 1000 osób, tego nie mamy i raczej mieć nie będziemy. Chyba że Konwenty ale pewnie i one nie reprezentowałyby wszystkich bo ja np. bo są tacy co się na nich nie pokazują tylko grają po domach. Natomiast masz wyniki sprzedaży jeśli Portal „Gra Twardo” ma ileś tam sprzedanych egzemplarzy to jest dopiero ankieta. Ba mało tego kalkuluje im się wydawać kolejne mniej lub bardziej wydarzone publikacje i jakoś się nie pakują to chyba jednak o czymś świadczy.
#Po trzecie primo. Zaistniała sytuacja pozwala wydawcom sprzedaż towarów wolniej znajdujących zbyt takich jak kolejne D20 od ISY (niema nWoD), WFRP 2.0 Copernicusa (czekamy na Klanarchię), myślę że gdyby coś się ruszyło to i Monastr czy samograje takiego zejścia by nie miały.

19-01-2009 17:54
Karczmarz
    Hmmm
Ocena:
0
@~Raza-Toth

Po pierwsze primo, 3000 osób mogło się w ankiecie wyrazić portal ów jak wspomniałeś jest ogólny i co za tym idzie owe 55 osób nigdy nie musiało nawet w RPG grać z resztą podobnie.

Mogło. Mogliby też tak zrobić w każdym innym miejscu. Jeżeli wszystkie ankiety są na to narażone to o czym mówimy? (pisałem o obiektywności grona w porównaniu do innych stron - czytaj Poltera, Valkirii, Paradoxu czy Strony_Małego_Michała_Barbarzyńcy)

Po drugie primo 100 to coś mało reprezentatywnego.

W ankiecie Polterowej D&D wzięło udział 34 osoby. Przy tej liczbie 150 wygląda zacnie :) To także więcej niż głosów w V-ankiecie. Moim zdaniem świetny wynik.

Po trzecie primo.

Dałoby radę to jakoś rozwinąć, bo nie za bardzo wyłapałem sens (zdanie chyba jest niegramatyczne, albo ja jestem tępy :P).

Tak czy inaczej nie wyłapałem, czemu według kogoś wyniki są nieobiektywne? Gdzie waszym zdaniem się mylą?

Moim zdaniem dobrze pokazują zainteresowanie nowymi systemami (totalny brak zainteresowania systemami niereklamowanymi - umiarkowane zainteresowanie systemami reklamowanymi - największe zainteresowanie WoDem ze względu na to, że to znana i oczekiwana marka), dużą ilość braku zainteresowania (bo niby czemu wielu graczy miałoby się interesować? Ja sam nie czekam na nic bo znalazłem swoje systemy w których czuje się dobrze i więcej mi nie trzeba), oraz sporą ilość niegrających (co widać na każdym kroku na każdym serwisie).

Ponadto ankieta pokazuje też że jest 28% luka, która tylko czeka by ją zapełnić - i nic dziwnego, że wydawnictwa pchają się do tej luki. Wbrew pozorom to bardzo dużo i to optymistyczne. Prawie 30% wyczekujących konsumentów? Mistrz. Gdyby rynek był w 98% nasycony można by się zacząć bać.
20-01-2009 19:44

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.