string(15) ""
» Blog » Geografia wg smoka
17-08-2008 17:59

Geografia wg smoka

Odsłony: 2

Czytam obecnie trzeci tom cyklu Naomi Novik o przygodach smoka Temeraire. Czytam, czytam i po każdej przeczytanej stronie zastanawiam się coraz bardziej - czy nasza droga Naomi widziała kiedyś mapę Azji?

Co do treści nie ma co się rozwodzić, zwykłe czytadło na dwa wieczory. Ale nawet pisząc książkę do poduchy, powinno się choć spojrzeć na mapę terenów, które się opisuje. A autorka owszem, spoglądała na mapę - ale tylko po to, by znaleźć jakieś dziwne nazwy, które mają za zadanie utwierdzić czytelnika w tym, że pisarz wiedział o czym pisze. Niektóre błędy można jeszcze przebaczyć: góry Tien-szan na południe od Takla Makan, Bagdad na wschód od Teheranu. Ale gdy przeczytałem, że Moskwa leży nad pustynią Gobi, to mnie krótko mówiąc zatkało. Nie mówię już o innych wpadkach, takich jak twierdzenie, że da się pokonać karawaną 500 kilometrów w jeden dzień.

Mam teraz tylko nadzieję, że autorka obeszła się bardziej profesjonalnie z moim ukochanym miastem, które jest wymieniane w opisie książki. Bo gdy przeczytam, że Gdańsk jest małą wsią nad morzem, to mnie chyba zawał trafi...
0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.