string(15) ""
» Blog » figurki do Neuroshimy Tactics
08-02-2011 13:34

figurki do Neuroshimy Tactics

W działach: marudzenie, przemyślenia, Gerard poleca | Odsłony: 380

figurki do Neuroshimy Tactics
Po raz kolejny zastanawiam się, jak tanie musiałyby być figurki do NST, żeby ktoś chciał je kupować? Piękne to one nie są, więc najwyraźniej Portal stawia na obniżenie progu wejścia w hobby: celowo modele mają być jednoelementowe, proste w produkcji i tanie.

Pytanie, jak bardzo tanie mogą one być?

EM-4 sprzedaje figurki po ok. 6zł za sztukę. Do tego trzeba oczywiście doliczyć ceny przesyłki z UK. Te same figurki sprzedaje np. włoski Mirliton w zestawach po ~35zł za 5 sztuk. Nie siedzę jakoś bardzo mocno w branży figurkowej, ale wiem, że firm robiących sensowne figurki z metalu w klimatach SF/post-apo trochę jest.

Figurki od EM-4 są naprawdę z jajem, np. można znaleźć kilka różnych wzorów figurek na motocyklach (w tym chopper i chopper z koszem), kolesia na futurystycznym quadzie, oddział lasek, bandę w strojach NBC, czy nawet zespół heavy metalowy. Jednym słowem, mogę sobie za małe pieniądze złożyć oddział np. 15 figurek. Nie wiem, czy NST będzie w ogóle tyle potrzebowało.

Pokazuje to jak myślę pewny oczywisty problem Portalu - czemu ktoś miałby kupować ich figurki, skoro może ściągnąć fajne proxy z zagranicy?

Teoretycznie, gdyby istniał jakiś bardzo silny system ligowy/turniejowy na którym wymagane byłoby posiadanie oryginalnych figurek, to spoko. Ale żeby taki system powstał, potrzebne jest nie tylko potężne wsparcie wydawnictwa, ale też zaangażowanie graczy. Których trzeba najpierw przekonać czymś do gry.

Tym czymś może być cena, ale czy naprawdę w Polsce da się zjechać niżej z ceną produkcji figurek? 6zł za figurkę to i tak mało. Zakładając, że Portal utrzyma cenę na podobnie niskim poziomie, nie będzie opłacało się ściągać figurek z zachodu, ale... na czym Portal wtedy zarobi? Skirmishe mają przecież to do siebie, że nie trzeba wielu figurek. Kupię 15 figurek za 6zł - zapłaciłem 90zł. Gdyby figurki były w okolicach 10zł za sztukę (150zł w sumie) to chyba bardziej opłaca mi się zamawiać w UK. Gdzie w obu tych przypadkach zarobek dla Portalu?

Infinity w które gram (i na które wydałem koło 700 zł) ma figurki w cenie ~30zł od sztuki, a zabawki w stylu T.A.G.-ów (takie mechy) sięgają 130zł. Są naprawdę świetnie wyrzeźbione, czym zyskały sympatię graczy na całym świecie, i teraz ci gracze kupują te figurki nie zważając na cenę. Ba, często te figurki są kupowane przez ludzi którzy nie grają w Infinity, ale lubią malować albo szukają ładnych proxów. Infy nie ma sensu proxować czymś innym, bo żadne proxy nie oferują takiej jakości, takiego wyglądu.

Kończę swoje narzekanie smutną konkluzją: nie mam pojęcia, jak Portal zamierza pociągnąć linię NST tak, by mu się to opłacało.

PS. grafika przedstawia zestaw figurek od EM-4.


EDIT:
O patrzcie państwo. Znalazłem sklep który w Polsce sprzedaje figsy od EM-4 i wiele innych fajnych wzorów: Gildia Najemników. Naprawdę spory wybór ładnie wyglądających figurek w dość sensownej cenie.

Komentarze


AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+2
Jak w bitewniaki nie gram, tak polecankę daję. Kurczę, za takie pieniądze aż żal nie kupić sobie miniaturki swojej postaci do erpega.
08-02-2011 13:42
Hastour
   
Ocena:
0
Konwencja utrudnia Portalowi biznes - do postapo można wrzucić proksy z czegokolwiek, i będą pasować.

W każdym razie, ja od dawna już nie gram regularnie w bitewniaki, i jeśli coś miałoby mnie skusić do zakupu NST, to zestaw ślicznych modeli do pomalowania i odstawienia na półkę. A na to się nie zanosi.
08-02-2011 13:57
Gerard Heime
   
Ocena:
+1
Znalezione w internecie http://gildianajemnikow.pl - sklep który sprzedaje w Polsce EM-4. Zrobiłem już edit oryginalnej notki.
08-02-2011 14:07
Szczur
   
Ocena:
+1
Figsy z Corvus Belli są fajne, mam sporo na półce jako proxy, ale mają bardzo podobną stylizację jak te Rackhamowe i czasem są lekko dziwne anatomicznie. Niemniej to dobry wybór na fajne proxy, choć da się znaleźć trochę podobnie fajnie wyrzeźbionych figurek za niższą cenę czasem.

Generalnie w tej chwili rynek figurkowy jest naprawdę spory (jeśli chodzi o ilość linii), jest ogromny wybór różnych figurek, w tym często nietypowych. Spokojnie da się znaleźć coś pasującego co jest fajnie upozowane i zaczepiście (czasem po drobnych poprawkach) dopasuje się do naszej armii - zwłaszcza jest to proste, jeśli chodzi o tak luźne klimaty jak post-apo.

Portal jak na razie zaprezentował figurki, które są najpewniej kiepsko wyrzeźbione, bez jakiejkolwiek konsultacji z technologiem, który by im polecił co da się sensownie umieścić i jak krzywizny dobrze porobić, żeby w jednej części porządną figurkę zrobić, z kiepskimi detalami ('rozpłynięta' broń woła o pomstę do nieba), marnymi pozami.
10 lat temu mieli by szanse stanowić przeciętną jakość, bo naprawdę dużo kiepsko robionych figurek było wtedy i na Zachodzie. Dzisiaj ich figsy raczej nie mają szans na konkurencję jakościową z nikim. Nawet figsy z Wargames Factory, co do których nie byłem zachwycony, prezentują się zdecydowanie lepiej od tego co zaprezentowali.


Wniosek jest prosty - będą jechać na fanboyach. Najlepiej takich, co nie orientują się, że można kupić tanio fajne figurki zza granicy.
08-02-2011 14:13
Hastour
   
Ocena:
0
Dla niektórych, zwłaszcza nieletnich graczy, zamówienie i opłacenie figurek z zagranicy to jednak trochę zachodu. Wymaga to też zamawiania jakiejś minimalnej sensownej ilości, żeby przesyłka nie wyszła drożej od zawartości. W sumie więc alternatywa w postaci wygodnego dokupywania po jednej figurce przy okazji wizyty w lokalnym sklepie może być nawet atrakcyjna.

Figurki, niestety, atrakcyjnie się nie zapowiadają. Ale żeby się o tym przekonać, trzeba trochę dobrych modeli w życiu obejrzeć.
08-02-2011 15:11
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Panie, jak zobaczym to opowim, bo jak opowiadam, gdym nie widział, znaczy bajki opowiadam

Pzdr.
08-02-2011 15:56
~Chaos Spawn

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Rozwiązanie nurtującego Was problemu jest bardzo proste - figurki do Neuroshimy Tactics będą zapewne sprzedawane w zalakowanych boosterach z losową zawartością. Koszt jednostkowy każdej figurki/boostera będzie względnie niski, ale zgromadzenie wymarzonego, zbalansowanego squadu będzie wymagało zakupu wielu boosterów lub handlu poza głównym obiegiem tak jak w Star Wars Miniatures lub D&D Miniatures. A Portal będzie opychał kolejne boosterki z miernymi figsami wśród których skrywać się będą jakieś perełki. Proste?
08-02-2011 16:38
ivilboy
    z innej beczki:)
Ocena:
0
@ Gerard Heime

Dzięki za stronkę z figsami wezmę sobie od nich oddziały do irackich potyczek.

@wszyscy

Może ktoś zna podobną stronkę do Gildii Najemników z figurkami do okresu napoleońskiego?
08-02-2011 18:39
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1
Chaos Spawn - a jak sprzedawały się w Polsce losowe zestawy figurek do D&D czy Star Warsów? Nie wróżę Portalowi, by przy przyjęciu podobnej strategii jego sprzedawały się lepiej.
08-02-2011 18:50
~Chaos Spawn

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
AdamWaskiewicz - pamiętaj że ze względu na opłaty licencyjne i inne "ukryte koszty" cena boosterów do Star Wars i D&D znacznie przekraczała akceptowalną kwotę. Cena 59-69zł za kilka losowych modeli stanowiła zbyt duży wydatek dla przeciętnego zjadacza razowca. Sprzedając zestawy poniżej 40zł Portal może wyjdzie na swoje?
08-02-2011 19:07
~Gerard z pracy

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Szczur
Nowe wzory do Infinity biją na głowę starsze, które faktycznie były czasem niedopracowane.

Co do fanbojów, to nie jestem przekonany, czy da się z nich wyżyć. Mówimy tu mimo wszystko o kraju, w którym wszyscy kombinują, by było jak najtaniej :)

@Hastour
Ale jak widać nie trzeba sprowadzać z zachodu, możesz kupić na Gildii Najemników za 10zł od sztuki. W związku z czym cena od Portalu musiałaby być konkurencyjna dla figurek z GN.

@ChaosSpawn
Boosterki z figurkami które nie są prepaintami? To byłoby coś... nowego. Nigdy nie słyszałem o takim pomyśle. I jakoś nie podejrzewam, żeby był racjonalny.

Co do SWM, to oprócz zaporowej ceny problemem jest brak zasad po polsku i brak starterów i map packów, których nie ma już od conajmniej roku na rynku. Nie ma starterów, nie ma nowych graczy. Boosterków też nie było jakiś czas. Chyba WotC ma jakieś problemy z licencją, z tego co słyszałem.
08-02-2011 19:22
~Gerard z pracy

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Aha, i gdyby system miał być sprzedawany w boosterkach, to figurki, nawet jeśli nie prepaintowane, byłyby plastikowe. Niższe koszty produkcji. Metal w boosterkach? To byłby bardzo dziwne.
08-02-2011 19:26
~+

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Morel
   
Ocena:
0
Gerard - daj jakieś info o tym Infinity? ;)
08-02-2011 20:33
Hastour
   
Ocena:
0
Nie no, bądźmy poważni z tymi boosterkami. Po pierwsze, z niepomalowanymi figurkami to nie wypali. Po drugie, to rozwiązanie dla trochę jednak innych gier i innej grupy docelowej, nie wierzę, żeby Portal zrobił nagle taką woltę.

A porządne plastikowe figurki są może i tańsze "za sztukę", za to koszt przygotowania produkcji jednego wzoru jest, o ile wiem, znacznie większy. Dlatego stać na to wyłącznie GW, tylko oni tłuką figurki w takich ilościach, że im się to opłaca.

Natomiast badziewne plastikowe figurki są, no właśnie, badziewne. Jak chińskie żołnierzyki, albo te miękkie i obłe ludziki dodawane do planszówek.
08-02-2011 20:38
Szczur
    @Hastour
Ocena:
0
Zorientuj się lepiej zanim zaczniesz pisać o kosztach produkcji plastikowych figurek dobrej jakości.
Sporo firm to robi - część ma / miała w pewnych okresach jakość zdecydowanie lepszą niż jadące na starych formach GW.

Problem w dobrze wykonanych plastikach polega oczywiście na wielkości produkcji, żeby koszt formy się zwrócił, ale również na jej właściwym wykonaniu - kwestia płaszczyzn podziału i innych detali, o których często rzeźbiarze nie mają zielonego pojęcia.
08-02-2011 22:17
Hastour
   
Ocena:
0
@Szczur
Wierzę na słowo, od dawna w bitewniakach nie siedzę, i chyba jedyne plastiki prócz GW, które pamiętam, to mój zakurzony Imperial.

Co nie zmienia faktu, że nie spodziewamy się po Portalu plastikowych figurek, z powodów wymienionych.
08-02-2011 22:33
Gerard Heime
   
Ocena:
+4
@Ank
Infinity to system skirmishowy, w którym gra się oddziałami tak po kilkunastu żołnierzy góra. Osadzony jest w realiach SF, w których kilka frakcji ludzkości walczy między sobą i z bardziej zaawansowanymi technologicznie obcymi (Combined Army). Oprócz wspomnianych obcych, mamy do wyboru obecne supermocarstwo czyli Panoceanię (konglomerat narodów w których skład wchodzą m.in. Indie, Brazylia, Oceania), Yu-Jing (Chińczycy, którzy po drodze podbili Japończyków), Nomadów (kosmicznych buntowników przemierzających kosmos na wielkich statkach) Haqqislam (nowy oświecony Islam), Ariadnę (niskotechnologiczną frakcję pierwszych kolonistów, w której skład wchodzą m.in. Francuzi, Rosjanie, Szkoci, Amerykanie) oraz Aleph (czyli kontrolowane przez SI wojska pokojowe na kształt ONZ przyszłości).

Zdecydowana większość bitew toczy się w terenie gęsto zurbanizowanym, bardzo ważna jest osłona, pojedyncze figurki starają się chować za przeszkodami i wykorzystać teren (np. wysokie budynki) przeciwko przeciwnikowi. Gra jest bardzo dynamiczna, gra się raczej oddziałami specjalnymi a nie szeregowymi żołnierzami, jest sporo różnych zabawek, od hackerów bojowych, zdalnie sterowanych dron bojowych i broni EM, po klasyczne już granatniki, miotacze ognia i miny. Oprócz tego leczenie figurek na placu boju, skoczkowie wyskakujący za plecami przeciwnika, kamuflaże zwykłe i termooptyczne, a nawet chińscy żołnierze-samobójcy. Naprawdę masa fajnych rzeczy.

Strona systemu:
http://www.infinitythegame.com/inf inity_ENG/

W razie czego służę pomocą i mogę powiedzieć więcej :-)
08-02-2011 23:43
Morel
   
Ocena:
0
Dzięki!
Obczaję sobie, bo tak jak masowe bitwy mnie nie kręcą, tak skirmishe to fajna sprawa ;)
09-02-2011 12:22
Balgator
    @Gerard Heime
Ocena:
0
Tak się zastanawiam - figurki z Infinity pasowałyby do zaadaptowania ich do co poniektórych Megakorporacji z Mutant Chronicles? Np. Yu-Jing jako Mishima. Jakie z podanych frakcji pasowałyby do reszty?
10-02-2011 15:32

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.