» Blog » Jak szybko zrobić zwój na LARP-a
07-06-2013 00:34

Jak szybko zrobić zwój na LARP-a

W działach: LARP, Gerard poleca | Odsłony: 2430

Jak szybko zrobić zwój na LARP-a

Kilka zdań wstępu. Zgłosiłem się, by przygotować trzy zwoje na LARP-a Maga: Przebudzenie na którym grywam od jakiegoś czasu (darmowe PD-ki nie chodzą piechotą). Postanowiłem włożyć w to trochę serca i zrobić fajne uchwyty do zwojów. Efekt, jak na ilość włożonej pracy, jest bardzo dla mnie satysfakcjonujący, więc postanowiłem się podzielić.

 

Założenia

- uchwyty miały być względnie klimatyczne: najlepiej, gdyby były drewniane z jakimiś okuciami/nasadkami na końcach.

- zwoje powinny być wielorazowego użytku: powinno się dać wymienić papier/pergamin przed kolejnym LARP-em.

- całość nie powinna zbyt dużo kosztować.

 

Surowce

Na 3 zwoje, zużyłem trzy listwy sosnowe o półkolistym przekroju, dł=100cm i fi=20mm (w Leroy Merlin nazywa się to "1/2 wałek 10/1000" i kosztuje niecałe 4 zł od szt.). Jeden uchwyt (samo drewno) składa się z dwóch "połówek" mających 25cm długości każda. Do tego wykorzystałem nasadki do karniszy o fi=20mm marki Inspire. Były akurat bardzo korzystnie przecenione: normalnie para przeciętnych nasadek kosztuje 15-20zł, ja kupiłem po 2zł. Potrzebowałem 6 par, więc oszczędność była znaczna.

 

Wykonanie

Całość jest banalnie prosta. Musimy najpierw przyciąć listwy do pożądanej długości (u mnie 25cm), po dwie listwy na uchwyt. Ja ciąłem to w ręku piłą włosową, poszło bardzo szybko.

 

Dwie połówki złożone w całość są trochę większe niż fi=20mm - to bardzo dobrze, bo nasadka musi wchodzić na wcisk. Wystarczy zebrać nożem lub pilnikiem nadmiar drewna z końców uchwytów i wygładzić papierem ściernym (ja użyłem P100).

 

Mała imbusowa śrubka umożliwia dokręcenie nasadki, by na pewno nie spadła z uchwytu. Nasadki powinny wchodzić dość ścisło, ale na tyle głęboko, by śrubka miała co złapać. W rezultacie, z 25cm uchwytu, po nałożeniu nasadek, zostaje jakieś 22-23cm. Biorąc pod uwagę, że kartka A4 ma szerokość 21cm, zostaje po obu stronach trochę luzu.

 

Wykorzystanie

Papier zakłada się bardzo prosto: wkładamy go między dwie połówki uchwytu, nakładamy nasadki na uchwyt, dokręcamy śrubki w razie potrzeby. Proste, szybkie i łatwe. Trzeba pamiętać, że uchwyty nie są lekkie, więc delikatny papier może się łatwo porwać, jeśli nim szarpniemy.

 

Papier
Kolejnym etapem będzie przygotowanie papieru. Wg moich założeń papier musi mieć odpowiednią gramaturę by się łatwo nie rwał (zwykła gramatura 80 niestety jest trochę za delikatna) szerokość maks 22cm, długość najlepiej ok. 100cm na zwój, i być odpowiednio "postarzony". Stara metoda "postarzania" papieru herbatą powinna wystarczyć, ale nie wiem skąd wziąć papier. Kandydatem jest papier do rysowania z Ikei (47cm szerokości, dł. rolki 30m za ok. 10zł) tylko niestety nigdy mi nie jest tam po drodze. Jak będę miał już zwoje z "postarzonym" papierem, to się pochwalę i wrzucę zdjęcia.

Uchwyty
Co można jeszcze z nimi zrobić? Pierwsza rzecz, to pomalować impregnatem, by nie wyglądały jak blada sosna prosto z Leroy Merlin. Prawdopodobnie zajmę się tym na dniach.

 Druga rzecz którą można zrobić jest przetarcie nasadek drobnym papierem ściernym (P320 na przykład), by przestały być takie błyszczące (może tego nie widać na zdjęciu, ale wyglądają jak armatura w łazience). Ja przetarłem jedne na próbę i wygląda trochę lepiej, ale ogólnie nie uważam, żeby zabieg był konieczny. 

Komentarze na tym blogu są zablokowane.