string(15) ""
» Blog » Jak szybko zrobić zwój na LARP-a
07-06-2013 00:34

Jak szybko zrobić zwój na LARP-a

W działach: LARP, Gerard poleca | Odsłony: 2024

Jak szybko zrobić zwój na LARP-a

Kilka zdań wstępu. Zgłosiłem się, by przygotować trzy zwoje na LARP-a Maga: Przebudzenie na którym grywam od jakiegoś czasu (darmowe PD-ki nie chodzą piechotą). Postanowiłem włożyć w to trochę serca i zrobić fajne uchwyty do zwojów. Efekt, jak na ilość włożonej pracy, jest bardzo dla mnie satysfakcjonujący, więc postanowiłem się podzielić.

 

Założenia

- uchwyty miały być względnie klimatyczne: najlepiej, gdyby były drewniane z jakimiś okuciami/nasadkami na końcach.

- zwoje powinny być wielorazowego użytku: powinno się dać wymienić papier/pergamin przed kolejnym LARP-em.

- całość nie powinna zbyt dużo kosztować.

 

Surowce

Na 3 zwoje, zużyłem trzy listwy sosnowe o półkolistym przekroju, dł=100cm i fi=20mm (w Leroy Merlin nazywa się to "1/2 wałek 10/1000" i kosztuje niecałe 4 zł od szt.). Jeden uchwyt (samo drewno) składa się z dwóch "połówek" mających 25cm długości każda. Do tego wykorzystałem nasadki do karniszy o fi=20mm marki Inspire. Były akurat bardzo korzystnie przecenione: normalnie para przeciętnych nasadek kosztuje 15-20zł, ja kupiłem po 2zł. Potrzebowałem 6 par, więc oszczędność była znaczna.

 

Wykonanie

Całość jest banalnie prosta. Musimy najpierw przyciąć listwy do pożądanej długości (u mnie 25cm), po dwie listwy na uchwyt. Ja ciąłem to w ręku piłą włosową, poszło bardzo szybko.

 

Dwie połówki złożone w całość są trochę większe niż fi=20mm - to bardzo dobrze, bo nasadka musi wchodzić na wcisk. Wystarczy zebrać nożem lub pilnikiem nadmiar drewna z końców uchwytów i wygładzić papierem ściernym (ja użyłem P100).

 

Mała imbusowa śrubka umożliwia dokręcenie nasadki, by na pewno nie spadła z uchwytu. Nasadki powinny wchodzić dość ścisło, ale na tyle głęboko, by śrubka miała co złapać. W rezultacie, z 25cm uchwytu, po nałożeniu nasadek, zostaje jakieś 22-23cm. Biorąc pod uwagę, że kartka A4 ma szerokość 21cm, zostaje po obu stronach trochę luzu.

 

Wykorzystanie

Papier zakłada się bardzo prosto: wkładamy go między dwie połówki uchwytu, nakładamy nasadki na uchwyt, dokręcamy śrubki w razie potrzeby. Proste, szybkie i łatwe. Trzeba pamiętać, że uchwyty nie są lekkie, więc delikatny papier może się łatwo porwać, jeśli nim szarpniemy.

 

Papier
Kolejnym etapem będzie przygotowanie papieru. Wg moich założeń papier musi mieć odpowiednią gramaturę by się łatwo nie rwał (zwykła gramatura 80 niestety jest trochę za delikatna) szerokość maks 22cm, długość najlepiej ok. 100cm na zwój, i być odpowiednio "postarzony". Stara metoda "postarzania" papieru herbatą powinna wystarczyć, ale nie wiem skąd wziąć papier. Kandydatem jest papier do rysowania z Ikei (47cm szerokości, dł. rolki 30m za ok. 10zł) tylko niestety nigdy mi nie jest tam po drodze. Jak będę miał już zwoje z "postarzonym" papierem, to się pochwalę i wrzucę zdjęcia.

Uchwyty
Co można jeszcze z nimi zrobić? Pierwsza rzecz, to pomalować impregnatem, by nie wyglądały jak blada sosna prosto z Leroy Merlin. Prawdopodobnie zajmę się tym na dniach.

 Druga rzecz którą można zrobić jest przetarcie nasadek drobnym papierem ściernym (P320 na przykład), by przestały być takie błyszczące (może tego nie widać na zdjęciu, ale wyglądają jak armatura w łazience). Ja przetarłem jedne na próbę i wygląda trochę lepiej, ale ogólnie nie uważam, żeby zabieg był konieczny. 

Komentarze


Agrafka
   
Ocena:
+1
Ach, uwielbiam crafting :) Podziel się efektem końcowym.
07-06-2013 00:40
Gerard Heime
   
Ocena:
+1
Efekt końcowy będzie już pewnie efektem kooperacji z innymi osobami, ale też się chętnie nim podzielę.

Ostatnio LARP-y to jedyna okazja dla mnie żeby coś podłubać więc z przyjemnością się za to biorę.
07-06-2013 00:42
jesykh
   
Ocena:
+1
papier z ikei chyba faktycznie najoptymalniejszy. Aczkolwiek myślę, że warto może spróbować z jakimś materiałem, choćby płótnem gruntowanym czy coś w tym stylu
07-06-2013 00:49
Gerard Heime
   
Ocena:
0
Materiał typu płótno też rozważamy, bo jest trwalsze.

Zastanawiamy się jeszcze jak pokryć zwój znakami: ręczne wypisywanie symboli na metrowym zwoju to kupa roboty. Są fajne czcionki których można użyć, ale nie wiem jak z drukiem na jednym ciągu papieru.
07-06-2013 01:04
Z Enterprise
   
Ocena:
+4
herbata do postarzania jest dobra, ale... kawa parzona jest lepsza :)
daje dodatkowe "plamienie" z grudek zmielonych ziaren.
Jak jeszcze robiłem handouty dla drużyny, to robiłem specjalną mieszankę, w której farbowałem papier (zwykła 80tka starczy):
- dwie torebki zwykłej herbaty
- kilka łyżek kawy sypanej, zmielonej
- łyżka kurkumy
- w zalęzności od oczekiwanego koloru dorzucałem czasem słodką paprykę (w proszku)

Papier zmięty w kulki, zanurzony w zimnej miksturze, trzymałem aż do zagotowania wody. Potem wyłączamy gaz, i trzymamy papier jeszcze przez kilka minut w gorącej miksturze.

Potem wyciągamy kulki (najlepiej jakąś łyżką, delikatnie) i odkładamy gdzieś by się odsączyły. jak będą już tylko wilgotne to rozwijamy delikatnie i prasujemy - powstaje fajna faktura papieru czerpanego.

Jest też myk, by papier "smażyc" w oleju, co daje mu pergaminową przejrzystość.
Można też zaprasowac go woskiem pszczelim (przez grubą bibułę), da to efekt podobny do olejowania (stearyna też się nada).

Problem tylko w tym, że nie za bardzo się da pisac na tak przygotowanym papierze - ja zwykle najpierw robiłem rysunki, mapy najpierw, przed kuracją. Najlepiej je skserowac na docelowy papier - proszek z ksero nie rozpłynie się jak atrament czy tusz.

No i jest jeszcze jedna opcja, dla hardkorowców - weź nieco grubszy papier (100ka?) matowy, pognieć i namocz go (w barwnikach lub nie), a potem wysusz go na płasko. Ostatnią fazą jest mozolne piłowanie go pumeksem, aż stanie się prawie przezroczysty.

A no i polecam pergamin do pieczenia (w rolkach) i papier ryżowy - też się nadadzą :)

Druk ze szpuli da się zrobic w małych poligrafiach - najlepiej przygotować od razu kilka takich zwojów obok siebie, bo taka drukarka plująca metrami bieżącymi zwykle ma metr szerokości. Rozetniesz sobie na pasy i gotowe.
07-06-2013 01:14
Gerard Heime
   
Ocena:
0
Dzięki za hinty :-)

Mieszankę z chęcią przetestuję. Harbatę i kawę stosowałem, ale o kurkumie nie myślałem.

Jeśli chodzi o druk, to tak, przed "kuracją". Z tego co kojarzę proszek laserowej drukarki też nie powinien się rozpłynąć, jak to ująłeś.
07-06-2013 01:31
~jesykh

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Drukarnie cyfrowe maja mozliwosci druku z roli na ploterach , z reguly atramentowo. Niektore drukuja tez na plotnie wlasnie
07-06-2013 02:03
~n0

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A teraz zadanie dla prawdziwych fanów Warhammera. Kto chętny na stworzenie prawdziwego rękopisu pierwszej edycji, ozdobionego wspaniałymi (również ręcznie malowanymi) ilustracjami, oprawionego w drewnianą, obciągniętą skórą okładkę, zdobioną żelaznymi i złotymi elementami?

Dla klimatu całość powinna być wykonywana w benedyktyńskim klasztorze w blasku świec za pomocą pióra.
07-06-2013 10:19
~n0

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Biorąc pod uwagę dane Lukrecjo z Allegro coś takiego musiałoby być warte fortunę! :D

I kto powiedział, że nie da się zarabiać na RPG? ;p
07-06-2013 10:20
Agrafka
   
Ocena:
0
znajdź mi kupca a może się zdecyduję :P
07-06-2013 10:38
~n0

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A może puścić to na kikstater? ;)
07-06-2013 12:55

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.