string(15) ""
» Blog » Jest dobrze!
18-09-2006 15:43

Jest dobrze!

W działach: RPG, horror | Odsłony: 5

Jest dobrze!

Po otwarciu projektu Klanarchii, systemu, którego zajawkę puściłem we wcześniejszym blogu (w tym), otrzymałem lawinę listów z propozycjami współpracy. Spodziewałem się jednego, dwóch, ale nie kilkudziesięciu! Po prostu mnie zatkało ! Co ciekawe - rozkład płaszczyzn współpracy wcale nie przechylał się na rzecz betatesterów mechaniki - wiele osób oferowało swoją pomoc przy tekstach, bądź grafice. Pisały kluby, zwyczajni zapaleńcy i miłośnicy RPG, ale również otrzymałem kilka maili od osób znanych, które w swoim dorobku brały udział w komercyjnych przedsięwzięciach. Pobudziło to mój zapał do projektu, jak zastrzyk adrenaliny, tudzież dwulitrowa Pepsi z lodem. Naprawdę, pozytywnie mnie zaskoczyliście i dziękuję wam za to. Sukcesywnie odpowiadam na wszystkie maile. Cały czas przypisuję nowych chętnych do istniejących grup grafików, tekściarzy i testerów mechaniki. A że pomysłów mamy co niemiara, jestem dobrej myśli. Z drobnych ciekawostek - wpadłem na pomysł felietonów objętych Otwartą Licencją Klanarchii. Cóż to jest - publikujemy artykuł o profilu ogólnofantstycznym np. czym jest konwencja horroru w RPG i w domyśle wyrażamy zgodę na publikację tego artykułu w innych serwisach, na swojej stronie www, blogu itd. pod kilkoma warunkami. Jakimi? Szczegóły >tutaj<, po prostu nie chce mi się pisać dwukrotnie tego samego. Wy macie merytorycznie dobry i ciekawy artykuł, jednocześnie promując nasz projekt. Pełna symbioza, niczym ptaszek Invigilator commensalis i antylopa. Zastanawiałem się nad stworzeniem forum Klanarchii, ale na razie nie jestem przekonany do tego pomysłu. Na pewno padłoby tam mnóstwo pytań: o motorykę systemu, setting, szczegóły. W zamierzeniu to projekt komercyjny, zatem z wiadomych względów nie mogę wszystkiego zdradzić na forum. Na razie będę, od czasu do czasu, rozbudzał Waszą ciekawość artykułem, bądź felietonem. Na razie, jak rzekłem, bowiem prędzej czy później forum powstać musi. Spodziewam się jednak, że stanie się to na kilka miesięcy wcześniej, nim Klanarchia opuści drukarnię (tak samo jak prezentacje na konwentach itp.). Przedwczesne i pochopne działania zazwyczaj szkodzą, niż pomagają. Dobrym przykładem są Pamiętniki Monastyru, które rozbudziły namiętności, a następnie baaardzo długi czas oczekiwania na system skutecznie ostudził cały zapał. Bakemono podobnie - dużo szumu i gadania, lecz marazm panujący w projekcie znudził chyba już wszystkich. Promocja ma wtedy największą siłę, kiedy jest odpowiednio zgrana z wydaniem. Falstart to błąd. Wzorem jest dla mnie Warhammer - około pół roku przed wydaniem zrobił się tak wielki raban wokół Młotka (przynajmniej w sieci), że wychodząc w czerwcu trafił na idealnie podatny grunt. Na razie spokojnie. nasz cel to powiadamienie światu, że istniejemy. Poltek objął projekt patronatem, Valkiria również wyraziła zainteresowanie. Fajnie. Tyle luźnych przemyśleń. Jak widzicie, jest dobrze. :) Pozdrawiam,

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


bukins
   
Ocena:
0
To może się wreszcie zmobilizuje i również podeślę jakiegoś maila... Cholera, widząc takie nicki jak Furiath i Senmara, to ten system musi być dobry! :)
18-09-2006 16:38
senmara
    Uwaga:
Ocena:
0
nie mówcie potem, że nie ostrzegałam: jest horrorowo.
Ale nie tylko: obecność kilku militarystów, miłośników Czarnej Kompanii i klimatów mistycznych spowodowała, że krew i szał nie dominuje nad całością.
18-09-2006 19:54
TOR
    Licencja
Ocena:
0
Nie doczytałem do końca. Nie mam teraz czasu. Jechałem bardziej po słowach kluczowych i mój wbudowany moduł szybkiego czytania wykrył sformułowanie "Otwarta Licencja Klanarchii".

W związku z tą licencją mam jedno pytanie: po jaką cholerę, na wszystkich bogów? Nie łatwiej było użyć np. CC-by-nd? Zupełnie niepotrzebne mnożenie bytów, IMO.
18-09-2006 21:09
bukins
   
Ocena:
0
nie mówcie potem, że nie ostrzegałam: jest horrorowo

I bardzo dobrze. Chcę, żeby było mrocznie, a wręcz horrorowo i do tego wszystko w klimatach dark fantasy. Przejrzałem już całą stronę Klanarchii już jakiś czas temu i przyznam jedno - ten system jest w moim rankingu "must have".

Wcześniej bardzo napaliłem się na Midnighta, ale d20 nieco mnie odstrasza. W każdym razie, obydwa systemy raczej nie wyjdą w podobnym odstępię czasowym, więc nie mam się chyba czym martwić.
18-09-2006 22:14
senmara
    Re: Licencja
Ocena:
0
Ile osób na 100 zwykłych, przeciętnych czytaczy i surferów netu słyszało o licencji CC-by-nd, GNU, a także rozumie zasady shereware, freeware i abandonware. 1%? Stawiam coś około tego procenta. Tymczasem mając napisane jak byk, pod kazdym artykułem "możesz publikowac nasz art, ale w zamian muisz -warunek1 warunek2 itd, wiedzą o co chodzi.

PS. W KLanarchii czczenie bogów jest zabronione ;)
19-09-2006 01:36
TOR
    Re: Licencja
Ocena:
0
Senmara, ależ ja się wcale nie czepiam "wyłuszczenia" warunków. Mówię tylko, że tak samo można było wyłuszczyć warunki CC-by-nd, co tej licencji.

Jeśli cała społeczność wolnej treści będzie postępować w ten sposób, tworząc jakieś nowe rzeczy "bo starych nikt nie zna", to nikt nie będzie szerzej znał ani tych starych, ani tych nowych.

A to by była wielka szkoda.
19-09-2006 09:30
Furiath
    Re: TOR
Ocena:
0
"A to by była wielka szkoda. "
"Jeśli cała społeczność wolnej treści będzie postępować w ten sposób" (...)

Czynienie szkód społeczności wolnej treści wprawia mnie w doskonały nastrój na resztę dnia. Nie ma nic przyjemniejszego, niż bruździć ideologom. Dzień bez złego uczynku, dniem straconym.
19-09-2006 10:05
KRed
    dałbyś linka do pierwszego felietonu...
Ocena:
0
co się mają ludzie męczyć i szukać ;) Jeszcze nie znajdą (ze szkodą dla siebie :).
19-09-2006 22:22
Furiath
    chodzi o linka do poprzedniego bloga?
Ocena:
0
Jest w pierwszym zdaniu tego bloga, ale moge go powtórzyć: http://rpg.polter.pl/Furiath,blog. html?1032
19-09-2006 22:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.