Pamięć zwana imperium
string(15) ""
» Blog » Europa Universalis IV Pieśń Lodu i Ognia
25-05-2015 12:11

Europa Universalis IV Pieśń Lodu i Ognia

W działach: recenzje, gry komputerowe, modyfikacje | Odsłony: 416

Europa Universalis IV Pieśń Lodu i Ognia

Na fali popularności serialu Gra o Tron rynek branży rozrywkowej zadrżał a fenomen świata Pieśni Lodu i Ognia nie ominął wytwórców gier. W kilka lat po premierze pilotażowego odcinka serialu pojawiło się wiele tytułów takich jak strategie Game of Thrones: Genesis czy Game of Thrones Ascent a w przygotowaniu są następne produkcje. Chociaż mi osobiście nie przypadł do gustu styl pisarski Georga R. R. Martina a przygoda z powieścią skończyła się na pierwszym tomie, to serial obejrzałem z zapartym tchem z niecierpliwością wyczekując kolejnych sezonów. Tym większa była moja radość kiedy w przepastnej bibliotece Steam Workshop odnalazłem modyfikację do jednej z moich ulubionych gier Europa Universalis IV zatytułowaną A Song of Ice and Fire.


Po pobraniu prawie dwustu megabajtów i uruchomieniu gry modyfikacja powita nas wysokiej jakości planszami ładowania, przedstawiającymi emblematy  rodów wraz z ich dewizami. Płynący w tle znajomy motyw muzyczny w połączeniu ze szczegółowo odwzorowaną mapą Westeros już na starcie buduje klimat, a ma być jeszcze lepiej. Autorzy skrupulatnie przygotowali aż dwanaście scenariuszy osadzonych w różnych okresach historycznych krainy tak więc nic nie stoi na przeszkodzie aby poprowadzić rebelię Roberta Baratheona lub Greyjojów, chronić siedem królestw przed barbarzyńskimi plemionami dzikich na północy jako Nocna Straż. Jeżeli batalie rodów Westeros nie leżą w kręgu naszych zainteresowań możemy spróbować swoich sił jako jeden z rodów Essos. Dużym zaskoczeniem okazał się dla mnie scenariusz zatytułowany The Shaterred World, w którym podzielono świat pomiędzy drobne dynastie, podobnie jak ma to miejsce w innym dziele Paradoxu - Crusader Kings. 


Liczby przedstawiające modyfikację przyprawiają o zawrót głowy:
- Wprowadzono do gry ponad 500 różnych nacji posiadających swój unikalny herb oraz przynależących do kilku grup technologicznych. Poza tym krainy składają się z aż 40 kultur.
- Wiara w Siedem Bóstw i Starych Bogów to raptem tylko dwie religie, a mod oferuje ich 27 w tym także egzotycznych odległych krańców Essos i Sothoros.
- Od czasu do czasu gra zaskoczy nas tematycznymi wydarzeniami i ważnymi decyzjami które wpłyną na losy naszego narodu.


To rzecz jasna nie wszystko a wymieniać można bardzo długo. Wystarczy powiedzieć, że autorzy moda odwalili kawał dobrej roboty, samo rozszerzenie natomiast zapewni nam długie godziny świetnej zabawy. Jeżeli czwarta odsłona Europy Universalis nie jest ci obca a do tego jesteś fanem serialu bądź powieści, modyfikacja A Song of Ice and Fire czeka w warsztacie Steama.
 

Wideoprezentacja modyfikacji

 

1
Notka polecana przez: Siman
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.