» Blog » Gramy na serio
12-01-2012 14:53

Gramy na serio

W działach: Gry komputerowe, Fizyka, Nauka, Planszówki | Odsłony: 0

Zapraszam Czytelników na prelekcję poświęconą zastosowaniu gier w praktyce edukacyjnej i społecznej. Prelekcja stanowi rozwinięcie i systematyzację materiału prezentowanego przez Ys i mnie na konwentach.

Darujcie sobie flejm polityczny (będę ciął równo z trawą), bo staramy się pokazać gry prezentujące różne stanowiska ideowe (od historiografii IPN aż po zagadnienia praw człowieka w/g Amnesty International i Oxfam). Zamiast flejmować, przyjdźcie i pokażcie Wasze doświadczenia i pomysły.

Jak uratować świat, Palestynę i małe pandy bez ruszania się z domu?

Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi i Koło Naukowe Badaczy Gier UŁ zapraszają na cykl pokazów prezentujących współczesne edukacyjne gry komputerowe i planszowe. Pokazy są bezpłatne i mają formułę otwartą, kierowaną zarówno do nauczycieli, jak i do uczniów lub miłośników gier. Spotkanie poprowadzą Marcin Zaród i Kamil Jędrasiak, którzy starali się wybrać gry mniej znane, bezpłatne i łatwe do zastosowania w realiach polskiej szkoły.

Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek 17 stycznia o godzinie 18.00 w Świetlicy KP w Łodzi (ul. Piotrkowska 101). Prezentowane będą tytuły wspierające edukację obywatelską, ekologiczną i historyczną. Od prostych gier na godzinę aż po wielowymiarowe symulacje globalnych problemów. prelekcja połączona z dyskusją i prezentacją wybranych tytułów.

Plakat - jeśli ktoś ma kontakt z łódzkimi szkołami, będę wdzięczny za rozpropagowanie.

Komentarze


Ezechiel
   
Ocena:
+2
Komcie Slanna i tyldy poleciały, za próby wywołania flejmu politycznego.

Chętnie przyjmę uwagi dotyczące tematyki prelekcji, propozycje gier i przykłady dobrych praktyk. Chciałbym pokazać jak najszersze spektrum naszego hobby i będę wdzięczny za konstruktywne propozycje.

Miłośników trollerki żegnam, bawcie się gdzie indziej (planszówki robione przez NSDAP też możecie sobie darować).
12-01-2012 20:39
ram
   
Ocena:
+1
Świetna inicjatywa, chcociaż patrząc na ilość pozostawionych kometarzy - wydaje mi się, miejsce spotkania raczej zniechęca do udziału część potencjalnych uczestników - wygląda jak kolejna agitka KP.

No, ale listę gier mógłbyś wrzucić (albo zapis video).

Pozdrawiam.
13-01-2012 07:29
Ezechiel
   
Ocena:
+2
Mam nadzieję, że zapis wideo będzie dostępny po spotkaniu, podobnie jak materiały dla uczestników. Dam znać przy notce podsumowującej cykl.

Lista gier ciągle się waży, czekam m.in. na planszówki historyczne z IPN.

Co do agtiki KP: Trudno mi oceniać, ale (na tyle na ile umiem) staram się pokazywać również tytuły związane z innymi koncepcjami politycznymi.

Tym bardziej zachęcam do dyskusji i udziału osoby o innych poglądach niż ja. Tyle, że flejmować jest łatwiej niż współpracować.
13-01-2012 10:36
Indoctrine
   
Ocena:
0
Lista gier bardzo by rzuciła światło na to, ale jak pisałeś - czekasz na ukończenie listy.

O współpracy środowisk zbyt od siebie różnych ideologicznych - nie ma mowy. KryPol z Piotrą Skargą nie wiem czy by wspołpracował nawet na bezludnej wyspie ;)

Sama idea wykorzystania gier do edukacji - bardzo dobrze. Gorzej, że prezentują one zazwyczaj jeden punkt widzenia: społeczeństwo demokratyczne, świeckie i równouprawnione oraz świadome ekologicznie - to ideał do którego się dąży :) Ja tam bym wolał katolicką monarchię absolutną ;)
13-01-2012 11:29
Ezechiel
   
Ocena:
+1
@ Indoctrine

Mam bardziej optymistyczne spojrzenie, bo na łódzkim podwórku czasem udaje nam się porozmawiać - np. przy okazji konsultacji społecznych.

W wypadku tego spotkania nie chodzi nawet o współpracę, ale o prezentację różnych spojrzeń.
13-01-2012 11:49
   
Ocena:
0
Choć swoją drogą, propagandowe gry planszowe warto też by zebrać i zrobić prelekcje.
Wiem, że dwie zrobiono w czasie wojny i obie opowiadały o tym samym, czyli o polowaniu na bąbowce.
Była też parodia monopoly dyktator....
Jedną grę twórcy superfarmera uznano w czasie wojny za propagandową i zakazano.
13-01-2012 15:08
Jade Elenne
   
Ocena:
+1
@ Indoctrine
"O współpracy środowisk zbyt od siebie różnych ideologicznych - nie ma mowy. KryPol z Piotrą Skargą nie wiem czy by wspołpracował nawet na bezludnej wyspie ;)"

KP też potrafi robić dobre rzeczy - dwa lata temu mieli w Warszawie m.in. wykłady prof. Friszke.
A skoro "Gramy na serio" robi Ezechiel, to jestem spokojna o merytoryczną wartość tej inicjatywy.

Jakby ktoś był ciekaw: będą wszystkie gry wydane przez IPN. Mam nadzieję, że w Łodzi znajdą się amatorzy "303" czy "Kolejki" ;)
13-01-2012 16:57

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.