string(15) ""
» Blog » Przeprosiny
18-08-2013 10:34

Przeprosiny

Odsłony: 1069

W związku z niewłaściwym postępowaniem, wytkniętym mi przez Pana Rafała Olszaka pod adresem: http://roboticarpg.blogspot.com/2013/08/jak-dziaa-konkurencja-w-branzy-rpg-w.html chciałbym oświadczyć:

Po pierwsze, wystawiona przeze mnie ocena była wynikiem przypadkowego kliknięcia. Podobna sytuacja zdarzyła mi się przy czytaniu recenzji "Almanachu Superbohaterów", którego trzy rozdziały były mojego autorstwa. Jedyną sprawiedliwą opcją (ponieważ nie można cofnąć wystawionej oceny) przed przeczytaniem podręcznika, było według mnie kliknięcie na '5'. Skoro Pan Olszak nie uznaje tego za uczciwe, zmieniłem ocenę, na jedyną, którą, opierając się na naszych poprzednich wzajemnych kontaktach, uznałby za sprawiedliwą.

Po drugie, przyznaję, nie przeczytałem podręcznika "Combat Zone". Wystawienie oceny było wynikiem przypadku, zatem jeśli ktoś uważa, że sztucznie zaniżam oceny konkurencyjnych produktów, w tym wypadku należą mu się przeprosiny. Nie chciałem w ogóle oceniać Combat Zone nie zapoznawszy się z podręcznikiem (który planowałem nb. kupić na Polconie). 

Choć współpracuję z grupą Kuźni Gier oraz wydawnictwem Gramel moją główną funkcją jest tam po prostu, tworzenie tekstów i tłumaczenie. Nie utrzymuję się z tego, nie jest to podstawą mojego dochodu i nie czerpałem dochodów majątkowych z wystawienia grze "Combat Zone" zbyt niskiej oceny. Był to, co podkreślam jeszcze raz, wynik przypadku.

Mimo wszystko, pomimo mojego szacunku dla Wydawnictwa Cyfrografia, muszę jednak nie zgodzić się z Panem Olszakiem w kwestii ogólnej. Kupiłem Afterbomb Madness, gra mi się spodobała, choć, jeśli to ważne, nie oceniłem jej pozytywnie na portalu polter.pl. W ogóle jej nie oceniłem, częściowo ze strachu przed jakąkolwiek reakcją Pana Olszaka. Tym niemniej jednak jestem konsumentem i graczem. Mam prawo do oceniania i pisania recenzji tak polskojęzycznych, jak i zagranicznych produktów, podobnie jak Pan Olszak mógł ocenić produkt konkurencji: http://polter.pl/blog/view/id/12138.html 

Pragnę jeszcze raz z tego miejsca serdecznie przeprosić Pana Rafała Olszaka oraz wszystkie osoby związane z linią wydawniczą gry Afterbomb Madness. Życzę wszystkiego najlepszego tak tej grze, jak i całemu wydawnictwu, bowiem niezależnie od mojej osobistej opinii na temat osób związanych  z rynkiem RPG, zależy mi na rozwoju firm podejmujących się arcytrudnego zadania wydawania gier fabularnych w Polsce.

W końcu mogę dodać, że, choć nie była to łatwa decyzja, rozważam usunięcie mojego konta użytkownika w serwisie polter.pl, którego i tak używałem sporadycznie - tak aby nie powtórzyła się już taka historia. Tym niemniej, ponieważ obecnie trwa konkurs Quentin 2013, a ja chciałbym bardzo wziąć udział w związanych z konkursem dyskusjach, ostateczną decyzję podejmę w ciągu bieżącego sierpnia.

Komentarze


XLs
   
Ocena:
0
@Agrafka
Może bo to jego głos.

Chodzi mi o hipokryzje Drona... Jak mu ktoś da 0.5 same to to troll, jak ktoś da 10 same to uczciwy rzetelny klient.
18-08-2013 14:20
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+5
Ale żeby przywalać się o oceny na prywatnym profilu...
18-08-2013 14:20
Agrafka
   
Ocena:
+2
XL - wybacz, źle cię zrozumiałam. Wygląda na to, że się zgadzamy. Swoją drogą - czy jeśli ocenię nisko dronowe systemy to też będę musiała przepraszać i to cofać?
18-08-2013 14:29
XLs
   
Ocena:
+1
@Agrafka
Dron wyda prawdopodobnie zarobione pieniądze, z rpg na znalezienie wszystkich dających mniej niż 8/10. A potem dojdzie do rękoczynów... Ja mu dałem chyba raz 6/10, więc idę do sportowego po kij, bo trzeba się bronić.
18-08-2013 14:33
Agrafka
   
Ocena:
0
Nie spodziewałabym się mimo wszystko aż takiej odwagi po Dronce.
18-08-2013 14:40
54591

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
Nagle mnie naszło. Po co ta dyskusja, skoro jest Warhammer?
18-08-2013 14:53
ajfel
   
Ocena:
+1
Cóż, polskich podręczników rpg każdego miesiąca wychodzi drukiem takie multum, że nie sposób nabyć wszystkiego. W związku z tym przekonany jestem, że przed decyzją o ewentualnym zakupie większość ludzi włazi na poltera celem sprawdzenia, jak dany podręcznik został oceniony przez userów. Dzięki temu, bez żmudnego czytania recenzji czy forumowych dyskusji, wiedzą czy należy kupić czy nie. 
18-08-2013 15:11
Agrafka
   
Ocena:
+1
Całe szczęście. Polter ratuje ludzi z awersją do czytania od niepotrzebnego czytania forów, na których ludzie piszą o tym co warto czytać :)
18-08-2013 15:16
Kuzz
   
Ocena:
+1
Przy okazji pragnę zauważyć że niejaki streetfighter dał 0.5 dla Neuroshimy. Trzeba co szybciej pisać do portalu, niech mu proces zrobią. Przecież poważny wydawca nie może sobie pozwolić żeby trolle tak hejcili jego gry..
18-08-2013 15:18
ajfel
   
Ocena:
+2
... a ja naiwny myślałem, że z pierwszego zdania mojej wypowiedzi dostatecznie jasno wynika, że ironizuję sobie ...
18-08-2013 16:06
Kamulec
   
Ocena:
+2
@ajfel
Troll w narodzie umiera.
18-08-2013 16:39
Agrafka
   
Ocena:
0
Kamulec, trolle to tylko kwasem albo ogniem, nie tak łatwo ubić.
18-08-2013 16:42
Kuzz
   
Ocena:
0
Damn, no tak. Uwazne czytanie bez zjadania zdan, znowu oblane. Ide edytnąć bo wiocha na sali jak siemasz.
18-08-2013 20:11
Łodzianin
   
Ocena:
+1
@ Erpegis
No dobrze, wytłumaczyłeś się dronowi ze wszystkiego. Tylko co z tym Leninem? :) 
18-08-2013 22:48
Agrafka
   
Ocena:
0
Lenin tam przypadkowo się znalazł. Albo zła i okropna moderacja mieszała w tym palce. Pewno gower się podszył. Tuż po tym jak skończył produkować sztuczną mgłę dla Smoleńska.
19-08-2013 05:59
gacoperz
   
Ocena:
0
Imho skala ocen ma zbyt dużą rozdzielczość jak na przeciętnego interneta. Proponuję zmienić skale na trzypunktową "dobre", "przeciętne", "kiepskie". A jakieś bardziej rozbudowane rozdzielczościowo noty budować na bazie tych ocen cząstkowych i tylko w przypadku dokonania oceny przez jakąś minimalną ilość użyszkodników.
19-08-2013 08:38
Senthe
   
Ocena:
0
@gacoperz
Ty tak serio? o___O
19-08-2013 09:39
gacoperz
   
Ocena:
0
@Senthe: niestety tak.
Rozwiązania typu Web of Trust sie tu raczej nie spodziewam, wiec skazani jesteśmy na oceny losowych internetów i średnią arytmetyczną z nich. Losowe internety oceniają z najróżniejszych irracjonalnych pobudek. Jedyna nadzieja w prawie bardzo dużych liczb. Niestety to oznaczałoby przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy ocen, zanim traka średnia stawałaby się jakoś miarodajna. Tak naprawdę skala liczbowa nic nikomu nie mówi. Wiecej, pozostawia dużą dozę interpretacji poszczególnych progów, a dla wielu może to być skala za szerowa, bo oceniają "zerojedynkowo". Wysyp ocen skrajnych jest w takim systemie rzeczą normalną.
19-08-2013 11:54
Senthe
    OMG WTF
Ocena:
+1
1. Kilkadziesiąt tysięcy ocen?!
2. Użytkownicy nie tylko wpływają na globalną średnią, ale też tworzą sobie własne rankingi; dla niektórych jest to podstawowa funkcja tych ocen.
3. Ranking może być wiarygodny albo nie; podejmowanie decyzji np. o zakupie na podstawie średniej z ocen kilkunastu osób nie jest rozsądne, obojętne, czy są to osoby z Poltera, czy jakiegokolwiek randomowego miejsca w sieci.

W ogóle to kurcze, ten ranking działa identycznie jak w stu milionach innych serwisów. Ta formuła została już dokładnie sprawdzona i jest jedną z lepszych. Serio, nie widzę sensu dyskutować o takich podstawach.
19-08-2013 12:53
gacoperz
   
Ocena:
0
Senthe: Z twojego posta wnioskuję, że oceny na polterze nie mają w ogóle racji bytu, skoro mają istnieć jeno sobie a muzom. BGG dociąga przy popularnych tytułąch spokojnie do 30-40k ocen, co zresztą widąc na twoim linku. Jeśli informacja sama w sobie nie ma być wiarygodna, to jaki jest sens jej zamieszczania? Tego typu rankingi jak wskazujesz są sprawdzoną formułą. Formuła która działa, jeśli liczba uczestników jest na tyle duża, że wpływ któregokolwiek z nich, bądź jakiejśc zorganizowanej grupy jest pomijalnie mały. Na tej samej podstawie ma działąć też miedzy innymi gospodarka wolnorynkowa, i z tych własnie powodów jej mechanizmy zawodzą w warunkach silnie odległych od idealnych.

Ale skoro nie widzisz sensu rozmawiać o takich podstawach, to czemu mi odpisujesz? :)
19-08-2013 13:53

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.