string(15) ""
» Blog » Mazes and Minotaurs - pierwsze wrażenie
22-08-2006 16:53

Mazes and Minotaurs - pierwsze wrażenie

W działach: RPG | Odsłony: 4

http://storygame.free.fr/MAZES.htm

Parę ładnych temu Paul Elliot, twórca kilku gier fabularnych (Gurps Atomic Horror między innymi) na stronie rpg.net pobawił się nieco w historię alternatywną. Gdyby Arneson i Gygax do nowo wymyślonej gry użyli zamiast figurek średniowiecznych - figurek starożytnych, wszystkie gry do dnia dzisiejszego nosiłyby piętno minotaurów i gorgon. Zamiast D&D mielibyśmy Mazes and Minotaurs, klasyczną opowieść o herosach greckich. W grach SF przebojem byłoby adaptacja Battlestar Galactica, a w horrorze STYX, gra o niespokojnych umarłych.

Olivier Legrand, francuski autor kilku autorek, zainspirował się tym esejem, i niedawno stworzył własną wersję tego przeboju sprzed lat... który nigdy nie istniał... wiecie, o co chodzi. Cały podręcznik jest stylizowany na pierwsze podręczniki z lat 70., podobnie do oryginalnych książek do D&D (jeszcze nie A*), bez wzmianek o odgrywaniu postaci. Gra wygląda tak, jakby jeszcze niedawno oderwała się od gier bitewnych, a ilustracje są wyraźnie klipartowate. Jak w życiu :)
Humorystyczne efekty tworzą też wzmianki i komentarze do podręcznika, rzekomo dodane w specjalnej edycji z 2006 roku (Tunnels & Trolls się kłaniają).
Co więcej, mechanika jest grywalna. Świat jest obecny tak jak w pierwszych książkach do D&D (nieco mniej go jest niż w dzisiejszych corebookach). Z drugiej strony jednak, czy można sobie wyobrazić pierwszą grę fabularną... bez erraty? Legrand zatem musiał stworzyć własne błędy, aby je do erraty wstawić.
Tak, są dodatki. Oczywiście dodają nowe klasy i nowe moce. Oczywiście najbardziej rewolucyjny był kawałek o boskich patronach, bo sygnalizuje początki odgrywania postaci.

Ogólnie gra mi się obłędnie podoba. Mam nawet pomysł na kampanię - gramy tak, jakby był rok 76, i żadnej gry RPG na oczy nie widzieliśmy :)
0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


~ja-prozac

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
ano. gra jest swietna i jak nie lubie d&d i jego odmian to w M&M chetnie bym sobie pogral.

22-08-2006 19:33
Deckard
   
Ocena:
0
Hmm - pierwsze co przychodzi mi na myśl to Agon.

Btw - reaktwacjom i wskrzeszeniom mówię od dziś stanowcze NIE. Powód: widziałem previews nowej edycji Runequesta.
22-08-2006 23:02
lucek
    Wybieracie się na Imladris, tow. Erpegis?
Ocena:
0
Może sesja na imladrisie? Bądź fajny, daj się namówić :)


08-09-2006 14:09

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.