» Blog » Zaplanuj swoją sesję
22-09-2014 00:03

Zaplanuj swoją sesję

Odsłony: 358

Zaplanuj swoją sesję

Wśród wielu rzeczy, których musiałem się nauczyć prowadząc erpegi, jedną z ważniejszych była umiejętność planowania sesji. Improwizacja najlepiej wychodziła na sesjach forumowych, gdzie miałem zwykle więcej czasu na przemyślenie wszystkiego i ciekawe połączenie losowych wątków, które wrzuciłem do przygody podczas jej prowadzenia. Dopiero planując sesję poznałem pełną moc gier rpg, zacząłem snuć intrygi, wprowadzać zwroty akcji, które nie były tak tanie jak te wymyślane na poczekaniu. Wciąż mogę się wiele nauczyć i dotąd nie zawsze przygotowuję się rzetelnie przed każdą sesją, ale tymi kilkoma trickami, które poznałem dotąd, chętnie podzielę się z Wami.

Od razu zaznaczę jednak, że nie są to metody pisania gotowych scenariuszy. Oczywiście, można je również w tym celu wykorzystać, ale jakoś nigdy nie znalazłem w sobie na tyle samozaparcia, aby jakikolwiek z moich scenariuszy spisać. Wynika to choćby z tego, że zupełnie inaczej pisze się scenariusz dla kogoś a inaczej dla siebie. Druga istotna rzecz, większość z tych sposobów koncentruje się na tworzeniu historii. Postacie niezależne, miejsca i sprzęt wciąż musicie wymyślić sami. Sposoby są przedstawione w kolejności losowej.

CIĄG DALSZY NA BLOGU ZEWNĘTRZNYM: dreamwalker.pl

Komentarze


Kamulec
   
Ocena:
+2

Dobry tekst dla początkujących, raczej nieprzydatny dla doświadczonych MG.

22-09-2014 02:54
Tyldodymomen
   
Ocena:
+2

znowu gloryfikacja railroadu nad sandboxem. Plz plz zacznijcie nas zauważać ! Kreatywność i improwizacja z tabelki to też RPG

22-09-2014 09:02
dreamwalker
   
Ocena:
0

@tyldodymomen

Kreatywność z tabelki? A fe!

A na serio - chętnie bym poprowadził kiedyś owego mitycznego sandboksa, ale jakoś ciężko mi znaleźć solidne materiały do tego.

Masz może linka do jakiegoś artykułu albo systemu rpg, w którym jest fajnie i wyczerpująco wyjaśnione jak grać sandboksowo?

22-09-2014 09:41
Tyldodymomen
   
Ocena:
0

RPG to zabawa dla kreatywnych ludzi, więc tabelki możesz stworzyć sobie sam. Trochę Geremka, Labudy, Łowmiańskiego, Modzelewskiego i Michałka i Twój świat nabierze klimatu, innego niż umiarkowany przejściowy

22-09-2014 10:00
Ifryt
    @dreamwalker
Ocena:
+2

Po angielsku całkiem wyczerpująco o sandboksie można przeczytać tutaj:

http://batintheattic.blogspot.com/2009/08/how-to-make-fantasy-sandbox.html

albo jeszcze lepiej tutaj (replika na powyższy cykl artykułów):

http://dndwithpornstars.blogspot.com/2011/05/method-for-making-d-sandbox.html

22-09-2014 10:14
dreamwalker
   
Ocena:
0

@ifryt

Dzięki! O coś takiego mi chodziło

22-09-2014 10:16

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.