Outpost 2
string(15) ""
» Blog » PBF - wzbić się ponad forum
02-08-2010 22:29

PBF - wzbić się ponad forum

W działach: Sesje forumowe, internet | Odsłony: 15

Ostatnio zainteresowałem się lekko zagranicznymi stronami dla graczy w sesje forumowe. Z premedytacją pominąłem nasuwający się rzeczownik "forum". Powody są tego dwa.

Po pierwsze - na tego, co my rozumiemy przez PBF, amerykanie mówią PBP (Play by Post). Większość stron, które znalazłem była wyszukiwalna pod pbp, nie pod pbf. Nie wiem na czym poległa dokładna różnica bo i jedno i drugie jest używane do sesji jak i gier forumowych.

Po drugie - widać pewną tendencję do wyzbycia się ograniczeń nakładanych przez fora. A przynajmniej dostosowywania samego silnika forum do gry zamiast dostosowywać grę do forum. Niestety, i tu i tu większość miejsc z sesjami forumowymi to zwykłe fora, na których MG ma na swoją sesję jeden temat (tak, nie liczę rekruty i komentarzy).

Polter dołącza do tego niesławnego grona i aż dziwie się, że forum z tyloma sesjami ... zaraz ... nie jest ich tak dużo. Pewnie, gdyby nie wypracowane przez lata znajomości i specyfika tutjeszych sesji nie wahałbym się przed przejściem gdzie indziej ...

Postaram się lekko przybliżyć teraz część znalezionych portalów. Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że w tej konkretnej notce nie ma dla mnie żadnego znaczenia poziom merytoryczny sesji i fakt, że można się świetnie bawić na dowolnie ubogim forum. Wiem to. Ale człowiek jest leniwy z natury i woli mieć jakieś perki żeby mu łatwiej było...

W zestawieniu ujmę jedno forum polskie. Tak, cała jedna strona, z tych które przejrzałem, zasługuje na umieszczenie tutaj. Większość z nas zna ją, to LastInn. Prowadząc tam sesje mamy podmienione nicki i avatary graczy na imiona i obrazki postaci, co daje całkiem niezły efekt i pozwala się lepiej wczuć.

Stroną otwierającą listę portali zagranicznych będzie Myth-Weavers.
Większość dedekowców z sesji forumowych na Polterze trzyma tam swoje karty postaci. Jest to też potężna społeczność PBS. Portal, który zaczął od skromnego vbulletina teraz dorobił się ładnej obudowy przyjaznej dla graczy PBS. Dalej tam pod spodem jest forum. Ale wrażenie jest zupełnie inne. Nie trzeba się przewijać przez miliony tematów, aby dojść do swojej sesji. Wręcz przeciwnie. Do mojej sesji mogę się dostać jednym klikiem ze strony głównej!
Rekrutacja do sesji też jest lekko rozbudowana. Możemy sami ustawić status ogłoszenia i przyjmować PMki ze specjalnym mechanizmem zaproszeń do sesji. Gracze w sesji, oprócz powiadomień o nowych postach, mogą otrzymywać codzienne aktualizacje na temat całego sesyjnego subforum. W kwestii przestrzeni dla mistrzów gry Myth Weavers wymiata. Dostajemy forum, na którym sami tworzymy swoje działy, specjalną stronę domową sesji na podstawowe informacje i GM's screen do przechowywania tajnych informacji MG.
W samym forum też jest kilka ciekawych mechanizmów, jak choćby zawarcie w poście prywatnej treści dla konkretnego użytkownika. O tagu do rzucania kostką nie wspomnę nawet.
MW tak mi się spodobało, że zacząłem nawet tam sesję moim łamanym angielskim.
http://www.myth-weavers.com/game.php?g=7370

d20universe
Portal z sesjami PBF głównie na systemie D&D, choć przekonuję się, że jednak głównie z nazwy. d20universe zawiera indeks gier ze względu na systemy, MG mają do dyspozycji dział forum, w każdym temacie jest informacja o postach graczy (prawdopodobnie można ustalić dokąd trwa kolejka postowania) a gracze mają podmienione nicki i avatary na imiona i portrety postaci. Nie zajrzałem tam na dłużej, więc nie wiem, co jest dokładnie dostępne dla MG albo przy pisaniu postu. Jeżeli ktoś tam był, to chętnie usłyszę. Może się okazać, że d20u jest lepsze od MW (choć trochę zależy dla kogo)

playbyweb.com
Tu również mamy indeks gier po nazwach systemów a mistrzowie gry dostają stronę dla gry, którą mogą edytować wedle woli. Nie dokopałem się jednak do żadnej sesji :/ Wszystkie, które chciałem poczytać były zastrzeżone tylko dla graczy i zaproszonych widzów. Szkoda, bo wygląda na to, że strona ma niezły potencjał.

ongoingworlds.com
Ostatnie na dzisiaj. Strona wyłącznie o pbfach, żadne tam forum. Na stronie głównej widzimy linki do stron gier, możemy dołączyć do gry, zacząć grę, nic więcej. Wątek z grą jest zrobiony w jakiś dziwaczny sposób - każdy post ma tytuł. Nie ogarniam jeszcze do końca tej strony, wspominam bo jednak podchodzi pod wymienione w tej notce kryteria.

To, co wyróżnia fora zagraniczne od polskich jest masowość. Wydaje nam się, że Polter jest duży, ale tam widziałem strony z setką zalogowanych aktualnie użytkowników albo setkami a nie dziesiątkami sesji. Powód jest wiadomy - językiem angielskim włada jednak więcej ludzi niż polskim :P
Mam nadzieję, że uda mi się też poprowadzić w wolnym czasie coś na którymś z tych portali i poznać je lepiej. Wtedy będę mógł napisać coś więcej.

Póki co, dziękuję za czytanie tej notki. Do następnego!

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.