Nowości w dziale D&D i d20
W działach: D&D, D&D i d20, Redakcja | Odsłony: 631Sytuacja ta miała też jednak pewien pozytywny aspekt, ponieważ pozwoliła spojrzeć na wiele spraw z nowej perspektywy i dystansu, którego w czasie normalnej pracy redakcyjnej często brakuje. Poczynione w ten sposób obserwacje przerodziły się w kilka zmian i nowości, które już wkrótce zostaną wprowadzone w dziale Dungeons & Dragons. Ich zestawienie oraz najważniejsze elementy znajdziecie w dalszej części niniejszej notki. Serdecznie zapraszam do lektury.
Siła w różnorodności
Jedną z cech, która wyróżniała przez lata dział D&D i d20 serwisu Poltergeist było bogactwo publikowanych na jego łamach artykułów. Redakcja od samego początku stawiała na otwartość i różnorodność treści. Obok siebie funkcjonowały scenariusze, autorskie potwory, opisy Bohaterów Niezależnych, rozbudowane materiały settingowe, recenzje najróżniejszych książek, podręczników i dodatków oraz liczne almanachy od matematycznej analizy relatywnej siły klas postaci w trzeciej edycji przez poradniki optymalizacji po zbiory porad dotyczących prowadzenia w różnych konwencjach i historyczne opisy ewolucji Lochów i Smoków na przestrzeni kolejnych dekad. Dzięki temu każdy fan systemu bez względu na swoje preferencje, upodobania i oczekiwania mógł znaleźć coś dla siebie, a dział i towarzyszące mu forum były scenerią ożywionych dyskusji.
Upływ lat, zmiany kadrowe i wreszcie rewolucja w formule Poltera sprawiły, że wiele z powyższych elementów zanikło, a nacisk został położony przede wszystkim na recenzje podręczników. Proces ten postępował w sposób naturalny i pod wieloma względami był zapewne nieuchronny, ale jestem przekonany, że przynajmniej częściowo uda się go odwrócić.
W obecnym modelu funkcjonowania serwisu nie uda się jednak tego zrobić bez Waszej pomocy, jednoosobowa redakcja nie jest w stanie zapewnić pożądanego bogactwa zawartości. W związku z tym z tego miejsca kieruje do Was szczery apel – wesprzyjcie dział swoimi artykułami. Bez względu czy będą to scenariusze, szkice przygód, lokacje, magiczne przedmioty, nowe potwory, opcjonalne reguły, materiały settingowe, publicystyka, recenzje (tak nowości jak i starszych pozycji), almanachy, czy poradniki będą one mile widziane na poświęconej Dungeons & Dragons podstronie serwisu Poltergeist. Nie ma ograniczeń co do preferowanej edycji czy wersji zasad, piszcie w oparciu o tą, która jest Wam najbliższa i najlepiej się w niej czujecie. Znaczenia nie ma też przyjęta konwencja i podejście do systemu, bo tak samo wartościowe są teksty tworzone z myślą o zwolennikach kombinowania i optymalizacji, jak i takie, których głównymi adresatami są osoby czerpiące z D&D jedynie inspiracje czy elementy scenerii.
W zamian, poza wymienialnymi na nagrody polterowymi punktami oraz wzrostem reputacji (liczącym się także w RPGO), ze swojej strony obiecuję pomoc redakcyjną oraz pierwszeństwo przy publikacji. Wy jesteście tu najważniejsi i to twórczość Wasza jako Użytkowników przede wszystkim będzie promowana.
Materiały recenzenckie dla każdego
Drugim elementem bezpośrednio związanym z artykułami jest kwestia materiałów recenzenckich. Zeszłoroczna premiera D&D 5E sprawiła, że na rynku znów są dostępne nowe podręczniki do najstarszej gry fabularnej. Jednocześnie dość skromna jak na razie linia wydawnicza sprawia, że większość najważniejszych produktów udaje się pozyskać dla serwisu. W związku z tym zachęcam do zaglądania na podstronę z materiałami recenzenckimi i korzystania z pojawiających się tam materiałów. Wystarczy się jedynie zgłosić, żeby w zamian za napisanie jednego artykułu otrzymać pierwszoligowe podręczniki. Do niedawna można było wśród nich znaleźć między innymi Przewodnik Mistrza Podziemi do piątej edycji, a w najbliższym czasie powinna pojawić się najnowsza kampania Princes of the Apocalypse wchodząca w skład linii fabularnej Elemental Evil. Z pewności nie jest ona też ostatnią pozycją jaką możemy Wam jako serwis zaoferować.
Jestem przekonany, że wśród Was znajdą się aktywni gracze i fani ostatniej edycji Dungeons & Dragons, którzy z chęcią sprawdzą najnowsze dodatki do systemu i podzielą się swoimi wrażeniami z resztą czytelników. Odmienne podejście i świeże spojrzenie z pewnością pozytywnie wpłyną na poziom działu.
Z archiwum działu
Przeglądając dyskusje toczące się podczas mojej nieobecności zauważyłem, że dość często podnoszony był postulat przypominania starszych materiałów, które przez lata zaginęły gdzieś na zakurzonych i rzadko odwiedzanych podstronach. Po krótkim zastanowieniu doszedłem do wniosku, że jest to bardzo dobry pomysł, który warto wprowadzić w życie. W związku z tym już niedługo pojawi się nowa stała rubryka nosząca nazwę Z archiwum działu D&D.
Pod tym zbiorczym hasłem począwszy od maja w każdą trzecią środę miesiąca przypominany będzie jeden z artykułów, który był na tyle dobry lub istotny, że nawet dzisiaj warto jest się z nim zapoznać. Nie będzie to jednak proste wklejenie odnośnika. Każdy z takich materiałów otrzyma poprawione formatowanie zgodne z panującymi obecnie w serwisie standardami. Jeżeli uda się uzyskać zgodę autora to poddany zostanie także dodatkowej korekcie językowej i mechanicznej. Wszystkie odświeżone teksty opatrzone zostaną również komentarzem redakcyjnym (a tam gdzie to będzie możliwe odautorskim) wyjaśniającym dlaczego dany artykuł godny jest przypomnienia.
Do włączenia się w akcję zachęcam także Was. Jeżeli macie jakieś ulubione teksty sprzed lat i uważacie, że warto zwrócić na nie uwagę młodszych stażem czytelników dajcie znać w komentarzach do niniejszej notki, za pośrednictwem redakcyjnego maila lub prywatnej wiadomości.
Słowo na koniec
Podsumowując powyższą notkę pozostaje mi jedynie zaprosić do komentowania i dyskusji. Ciekaw jestem wszelkich sugestii, uwag i propozycji, które w Waszym odczuciu mogłyby pomóc w ożywieniu strony. Jestem przekonany, że wspólnymi siłami sprawimy, że dział D&D i d20 serwisu Poltergeist na powrót stanie się ważnym miejscem dla polskich fanów Dungeons & Dragons i każdy bez względu na swoje doświadczenie i preferencje znajdzie tu dla siebie coś ciekawego i interesującego.