» Blog » Miesiąc krasnoludzki
05-09-2010 23:10

Miesiąc krasnoludzki

W działach: Konkurs(ik)i, Konkursy | Odsłony: 12

Miesiąc krasnoludzki
Wykorzystana obok ilustracja krasnoluda pochodzi z Men & Magic, jednej z "Trzech Brązowych Książeczek" składających się na oryginalną edycję D&D. Czyni ją to pierwszym oficjalnym przedstawieniem tej rasy w historii gry. Doceńcie podpis wykluczający pomyłkę z wikingiem. Zawsze cieszymy się w Redakcji, gdy Czytelnicy dzielą się z nami owocami swojej pracy. Niezmordowany Nefarius nadesłał do nas niedawno kilka ciekawych tekstów poświęconych krasnoludom. Radnon, który jako pierwszy zajął się ich redagowaniem, rzucił pomysł miesiąca tematycznego - i stało się! Ogłaszamy wrzesień miesiącem krasnoludzkim. Obok zwykłych, środowych publikacji działu D&D (recenzji, artykułów itp.), w każdy weekend września na stronę trafi nowy tekst poświęcony krasnoludom. W przyszłym tygodniu spodziewajcie się opisu krasnoludzkiej osady położonej w faeruńskich Srebrnych Marchiach; tymczasem przypominamy dwa artykuły z prehistorii serwisu: Polecamy również znacznie świeższy artykuł Nefariusa również poświęcony faeruńskim krasnoludom: Piorunujące podobieństwo. Być może zainteresuje kogoś również recenzja zupełnie świeżego dodatku Hammerfast, będącego ni mniej, ni więcej tylko opisem krasnoludzkiej osady. Miłej lektury! Równocześnie ogłaszamy rozpoczęcie kolejnej, trzynastej już edycji Konkurs(ik)u - i dodatkowego, nieoficjalnego minikonkursu. Szczegóły niżej.
***
Konkurs(ik) XIII: Krasnoludy TEMAT: Krasnoludy [dowolna praca realizująca motyw przewodni - równie dobrze może to być opis krasnoludzkiej siedziby jako lochu, artykuł settingowy lub historyczny o krasnoludach w różnych edycjach D&D albo po prostu postać niezależna należąca do tej rasy]; MAKSYMALNA OBJĘTOŚĆ pracy: 9000 znaków (wliczając spacje) - ok. 3 stron A4 zapisanych czcionką TNR 12 pkt. Do podanego limitu nie wlicza się część mechaniczna. UWAGI:
  • Niezależnie od wybranej formy, wszystkie prace muszą być powiązane z tematem, którym są krasnoludy.
  • Przy tworzeniu mechanicznej strony pracy można korzystać ze wszystkich wydanych przez Wizards of the Coast (a w Polsce - przez wydawnictwo ISA) podręczników do D&D wer. 3.5 i d20 Modern, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów zebranych w SRD D&D i SRD d20 Modern. Na tej samej zasadzie dopuszczalne jest także stosowanie zasad 4. ed. D&D.
  • Oprócz pozycji oficjalnych dopuszczamy także wykorzystanie Spellslinger d20 (w Polsce wydanego przez Gozoku), Midnight 2. ed. (w Polsce wydanego przez Galaktę; w Sieci dostępne jest również Midnight SRD) oraz mechaniki systemu Pathfinder RPG (Pathfinder SRD).
  • Wszelkie własne materiały, dodatki i zasady specjalne stosowane w pracy (takie jak zdolności specjalne, warianty zdolności klasowych, atuty, zaklęcia czy magiczne przedmioty) muszą być zgodne z wykorzystywanym systemem (D&D 3.5, 4. ed. lub Pathfinder RPG bądź Modern d20, Midnight lub Spellslinger) i korzystać z oficjalnej polskiej terminologii (jeśli takowa istnieje), a także zostać zawarte w tekście.
  • Nadsyłane prace nie mogły być nigdzie dotychczas publikowane (za wyjątkiem forum serwisu)
  • Opracowania konkursowe mogą zostać osadzone w realiach dowolnego oficjalnego bądź też każdego z opisywanych na łamach dnd.polter.pl settingu, a także świata Pathfinder RPG. Preferujemy teksty możliwie uniwersalne, dające się wykorzystać w różnych światach gry, jednak docenimy także te dopasowane do konkretnych realiów i umiejętnie je wykorzystujące.
INNE WYMAGANIA: oprócz warunków podanych powyżej, wymagana jest poprawność gramatyczna, ortograficzna i stylistyczna prac, a także zgodność z zastosowaną mechaniką. Opracowania przeznaczone do wersji 3.0 systemu będą niżej oceniane. W przypadku stosowania pozycji niewydanych po polsku konieczne jest podanie źródeł poszczególnych zasad, atutów, zaklęć itp. Prace łamiące jakiekolwiek prawa autorskie będą z miejsca dyskwalifikowane. OCENIAMY: oryginalność pomysłu, nowatorstwo zastosowanych rozwiązań oraz przydatność opracowania w grze i jego poprawność - zarówno mechaniczną, jak i językową. "Drobne dodatki" (np. ilustracje) będą również mile widziane i w zależności od swojej jakości, mogą być dodatkowo punktowane. Na ocenę ma wpływ także estetyka nadesłanej pracy. TERMIN ZAKOŃCZENIA pierwszego etapu: 19 września 2010. NAGRODA za 1. miejsce: umieszczenie pracy na stronie oraz premia punktowa (przyznawana oprócz normalnej liczby punktów za tekst o odpowiedniej długości) przy publikacji: +250 punktów. NAGRODY za 2. i 3. miejsce: umieszczenie tekstu na stronie oraz premia punktowa (przyznawana oprócz normalnej liczby punktów za tekst o odpowiedniej długości) przy publikacji: +150 punktów (2. miejsce) lub +100 punktów (3. miejsce).
***
Swoje prace w postaci plików tekstowych (format DOC lub RTF) przysyłajcie na adres: [email protected]. Po otrzymaniu zgłoszenia niezwłocznie wyślemy e-mail z potwierdzeniem jego przyjęcia. Jeśli po upływie 48 godzin od wysłania pracy potwierdzenie nie znajdzie się w skrzynce autora, powinien on jak najszybciej skontaktować się z jury konkursu, w skład którego wchodzą: Prosimy, aby nie zwlekać z wysłaniem zgłoszenia do ostatniej chwili. Jurorzy wybiorą spośród nadesłanych prac te, które spodobają im się najbardziej (przy czym mogą to być wszystkie, ale również może to nie być żadna z nich), a następnie zwrócą się do ich autorów o umieszczenie tekstów na forum w specjalnym temacie w formie postów. Ostatnim etapem będzie głosowanie czytelników, które pozwoli wyłonić zdobywców poszczególnych miejsc. Serdecznie zachęcamy do spróbowania swoich sił w Konkurs(ik)u! Dyskusje na temat konkursu można swobodnie prowadzić w komentarzach lub w tym temacie.
***
Niezależnie od Konkurs(ik)u, oferujemy 5 punktów nagrody dla pierwszej osoby, która w komentarzu pod tą notką przekonująco wytłumaczy gołe nogi postaci na załączonej ilustracji. Oprócz tego można zdobyć punkt za każdą wskazaną ewidentną różnicę pomiędzy przedstawionym krasnoludem a stereotypowym wikingiem. Dostrzeżone podobieństwa nie będą punktowane.

Komentarze


CE2AR
   
Ocena:
+3
Ewidentna różnica? Stereotypowy wiking ma rogaty hełm ;)
06-09-2010 00:13
Eva
   
Ocena:
+3
I gołą klatę ;-)
06-09-2010 00:51
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
+1
Nie żartowałem ;). Czy dojdziemy do pięciu różnic?
06-09-2010 02:11
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Wikingowie noszą też przynajmniej spodnie
06-09-2010 03:20
Nefarius
   
Ocena:
+3
Podkasane rękawy koszuli, więc pewnie pochodzi z jakieś ciepłej klimatycznie krainy i nie potrzebuje spodni a zbroja... Po, co krasnoludowi zbroja, sam jest twardy jak stal ;]
Po za tym wiking z mieczem? Z toporem owszem ale miecz już średnio pasuje do wizerunku takowego.
06-09-2010 05:51
Cherokee
   
Ocena:
+8
Steretypowemu wikingowi drzewa nie sięgają do kolan.
06-09-2010 08:25
Bo-Lesław
   
Ocena:
+1
Gołe nogi krasnoludów uchodzą za atrakcyjne w oczach krasnoludzic ?
06-09-2010 11:10
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
+4
Miecza nie uznam - na pewno są bardziej wikińskie niż krasnoludzkie (podobnie jak włócznie). Za to spodnie i podkasane (przykrótkie?) rękawy brzmią nieźle.

Czy to drzewo? Ciężko powiedzieć... w każdym razie krasnoludom chyba tym bardziej nie powinny dorastać ledwie do kolan ;).

Oh, te kolanka... Mam kolejny pomysł: podawajcie kolejne wyjaśnienia - do środy? Jeśli uzbiera się 5-6 propozycji, wyłonimy zwycięzcę w ankiecie na forum.
---
Do notki dodałem jeszcze jeden link (no, właściwie to dwa). Przy okazji wyeliminowałem błąd sugerujący, że jury głosuje pod dyktando niesprecyzowanej kobiety. To miał być sekret ;).
06-09-2010 11:31
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Prawdziwy wiking ma wielkie bary, a nie taki wielki brzuch
06-09-2010 15:58
von Trupka
   
Ocena:
+3
Jak się nosi futrzaste majtasy w stylu He-Mana, to i nogi ma sie gołe.
Ew. krasnoludy są super-męskie, a spodnie są dla mięczaków, którzy nie umieją otworzyć butelki własnymi zębami. Twardzielom wystarczy bujne owłosienie nóg.
06-09-2010 16:02
CE2AR
   
Ocena:
+1
"Twardzielom wystarczy bujne owłosienie nóg."
Do otwierania butelek? ;)
06-09-2010 17:05
Ardavel
   
Ocena:
+2
Krasnolud nie zasłania nóg, ponieważ ma na nich zdobyte w boju blizny, które zapewniają mu mnóstwo Punktów Lansu.
06-09-2010 17:13
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ja zdecydowanie nie widzę u tego wikinga bujnie owłosionych nóg - wyraźnie je goli
06-09-2010 17:15
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A, i wikingowie są zwykle bardziej kolorowi
06-09-2010 18:23
von Mansfeld
   
Ocena:
+2
Wiking na obrazku ma gołe nogi, gdyż same owłosienie daje premię do Klasy Pancerza wystarczającą, by całość ubioru zakwalifikować jako "pełna zbroja płytowa" z całą premią do KP oraz zerowymi karami do testów, rzucania czarów wtajemniczeń oraz szybkości. ;)

Ów drzewo zdaje się dzierżyć różdżkę ze zmaksymalizowanym i wzmocnionym czarem Pomniejszenie osoby. ;-]

06-09-2010 19:18
Neurocide
   
Ocena:
0
Może by tak jeszcze tylnymi drzwiami włączyć w to Swords and Wizardry?
07-09-2010 10:20
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
0
Zdążyliśmy już to omówić :). Jeśli ktoś prześle na konkurs pracę do dowolnej edycji D&D spoza podanej listy, ze szczególnym uwzględnieniem wersji oryginalnej lub któregoś z retroklonów - Swords & Wizardry, Labyrinth Lord, Lamentations of the Flame Princess etc. - również ją przyjmiemy. W każdym wypadku lepiej by było, aby pracy towarzyszył odsyłacz do darmowego wyciągu zasad. Oszczędzi to szukania tym jurorom, którzy jeszcze ich nie pobrali.

Czy zobaczymy jakiegoś opętanego przez Chaos krasnoludzkiego Lorda lub Nekromantę, który przełamał wszelkie zwyczajowe ograniczenia awansu? ;) Mam tylko jedną prośbę: nie 1E AD&D ani OSRIC. Przebijanie się przez 400 stron złożonych głównie z tabelek na potrzeby sprawdzenia jednej pracy nie jest naszym marzeniem.
07-09-2010 11:01
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Krasnoludy maja skłonności do nalogow, wiec dziwie się ze nie znalazł się jakiś narkoman...
07-09-2010 16:19
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
0
Padło pytanie w kwestii ograniczeń konkursowych - czy temat obejmuje tylko "czyste" krasnoludy, czy także np. nieumarłych?

Odp.: Krasnoludzkie zombie? Zawsze!
07-09-2010 16:59
Nefarius
   
Ocena:
+1
Wiem! Wiem czemu ma krótkie spodnie i nie ma włosów na nogach! Dopiero co wrócił z bitki z smokiem, który zionięciem ognia , tuż nad podłożem spalił mu włosy i przez to jego poparzona skóra jest tkliwa i woli krótkie spodenki! Ha!
07-09-2010 19:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.