string(15) ""
» Blog » Na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy
12-02-2009 12:27

Na każdym zebraniu jest taka sytuacja, że ktoś musi zacząć pierwszy

W działach: mądrości ludowe, cytaty, historia kolumbii | Odsłony: 30

Podpieranie się cytatami to świetny pomysł, aby zabłysnąć w towarzystwie tak naprawdę nie wykazując ani krzty inwencji twórczej. Greka lub łacina pozwala poznać człowieka oczytanego, jakby znajomość martwych języków otwierała wrota do jakiegoś magicznego świata, dostępnego tylko dla ludzi inteligentnych. Zarzucenie głupoty i bezsensu wypowiedzi osobie wtrącającej do rusz łacińskie sentencje, traktowana jest z równym oburzeniem, co zakrzyknięcie "król jest nagi!".

Inaczej jest z cytatami filmowymi. Tu pomiędzy rozmówcami zarzucającymi się nawzajem dialogami ze znanych dla nich obu filmów, nawiązuje się silna nić porozumienia. Nie raz zdarzyło mi się, że potrafiłam godzinami rozmawiać z kimś wyłącznie opowiadając sobie treść filmów/książek/seriali, które oboje widzieliśmy, bez żadnego merytorycznego wkładu w rozmowę. Mimo tego w podświadomości zostawała informacja, że oto nawiązałam konwersację z bratnią mi duszą, kimś kto jest niezwykle inteligentny i ma tyle do powiedzenia.

Oczywiście wszystko zależy od doboru cytatów. "Seksmisja", "Miś", czy "Rejs" są zawsze w dobrym guście. Jeśli któryś ze słuchaczy będzie próbował temu zaprzeczyć zostanie okrzyknięty nadwornym ignorantem i jego dalsza egzystencja w świecie ludzi oczytanych zostanie postawiona pod wielkim znakiem zapytania. W końcu za mniejsze wykroczenia skazywano na banicję.

Nie wszystkie wyrwane z kontekstu zdania mają taką magiczną moc sprawczą. Bezprecedensowa sprawa wydarzyła się w 1996 roku w mieście Bogota - stolicy Kolumbii. Nieślubny synówczesnego przywódcy ELN Antonia Garcia'i -  Fernando Garcia - chcąc iść w ślady ojca i zostać przywódcą partii rewolucjonistów, powiedział do przywódcy narkotykowego kartelu: Tak naprawdę nie jestem Twoim ojcem Hose Armando, jestem Twoją babcią. Wynikła nieprzyjemna sytuacja, ponieważ okazało się, że rozmówca Fernanda akurat nie oglądał tego odcinka "Cierpieć z miłości" i sprawił, że dalsze losy nieślubnego syna przywódny ELN nie były godne pozazdroszczenia.

Bywa i tak.

0
Nikt jeszcze nie poleca tej notki.
Poleć innym tę notkę

Komentarze


Joseppe
   
Ocena:
0
nawet śmieszne :)
12-02-2009 18:42
Freeeze
   
Ocena:
0
Niezłe.
12-02-2009 19:46
Wędrowycz
   
Ocena:
0
Co do łaciny - Quidquid latine dictum sit altum videtur :) Fajna notka
12-02-2009 20:15

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.