» Blog » Boty piszą książki w kilka godzin. ChatGPT przejmuje Amazona
25-02-2023 10:59

Boty piszą książki w kilka godzin. ChatGPT przejmuje Amazona

Odsłony: 634

Boty piszą książki w kilka godzin. ChatGPT przejmuje Amazona

Pamiętam jak dawno dawno temu na Polterze ogłosiłem że chcę zostać pisarzem. Człowiek był wtedy młody, różne dziwne rzeczy przychodziły mu do głowy. Mimo, że napisałem trochę opowiadań, nie były one jakiejś super jakości. Mimo iż do dzisiaj w miarę regularnie piszę jakieś drobne rzeczy, czy to przemówienia do mojego klubu, czy jakieś artykuły na newsletter, marzenie o pisaniu się nigdy nie spełniło.

Pamiętam jak kiedyś zacząłem czytać o sztucznej inteligencji i o przewidywaniach, że będzie tak zaawansowana, że zabierze wszystkim ludziom pracę. Byłem tym zafascynowany i przerażony jednocześnie. W jednym ze swoich opowiadań napisałem o sytuacji w której bohater na skutek braku pracy na rzecz AI traci sens życia, ponieważ nie czuje się już przydatny. Dopiero gdy zaczyna pisać w ramach hobby, odżywa.

Od jakiegoś czasu jest znowu coraz głośniej o sztucznej inteligencji. Począwszy od AI które tworzą zaawansowane grafiki, których wadą jest że ręce postaci ludzkich mają po 6 palców, przez wiadomości, że pracownik Google twierdzi, że AI stworzona przez jego firmę uzyskała samoświadomość, aż po ChatGTP, który odpowiada na pytania, pisze wypracowania uczniom w szkole i prace domowe a także sam potrafi tworzyć kod informatyczny.

Dzisiaj trafiłem na ten artykuł:.Boty piszą książki w kilka godzin. ChatGPT przejmuje Amazona i zacząłem się zastanawiać co by było gdybym sporą część mojego życia poświęcił na naukę pisania, tak jak to sobie wymarzyłem.

Dla tych którzy nie lubią podejrzanych linków streszczam – w artykule mamy informację że obecnie za pomocą ChatGTP książkę można stworzyć w kilka godzin a potem opublikować ją na Amazon i sprzedać. Obecnie w ofercie było około 200 ebooków których współautorem była AI i liczba ta stale rośnie. Przy czym książki były najróżniejsze od takich typowo poradnikowych po tomik poetycki.

Jestem ciekaw jak to wpłynie na pisarstwo, na książki, na rozrywkę, w ogóle na świat. Pierwszą moją myślą było że teraz wszyscy pisarze stracą pracą, będą niepotrzebni a ci którzy narzekali że nigdy nie mają czasu przeczytać tych wszystkich książek staną przed oceanami tytułów pisanych przez AI.

Drugą, że może nie będzie tak źle. Że może będzie jak w przypadku aparatu fotograficznego. Na początku tylko artyści mogli zrobić portret. Dzisiaj każdy może zrobić zdjęcie ale artyści nie wymarli, dalej mają swoje miejsce w społeczeństwie (choć teraz będą musieli walczyć z AI kreującymi grafiki).

Zobaczymy. A jak wy sądzicie? Czy będziemy w przyszłości czytać książki tylko elektronicznych autorów?

Komentarze


Kaworu92
   
Ocena:
0

Eh...

Powiedziałbym, Ae, że skoro istnieje antysemityzm, ale już nie "antypolonizm" (nawet jeśli niektórzy to czasami postulują), to takie rozróżnienie można uzasadnić.

No, ale cóż, jak ma się "poglądy" Twojego pokroju, to się wtedy oburzamy... :/

07-09-2023 08:49
Johny
   
Ocena:
+1

@Aesthevizzt, Kaworu

Proszę was bardzo nie kontynuujcie dyskusji światopoglądowej. Szkoda by było by wątek który miał ok 40 komentarzy na temat Science Fiction został ukryty ze względu na wybuchnięcie flamea. 

07-09-2023 11:55
Kaworu92
   
Ocena:
0

Przepraszam. Chcesz, żebym wykasował swój komentarz?

07-09-2023 18:47
82284

Użytkownik niezarejestrowany
    @Johny
Ocena:
0

Nie zamierzam wdawać się w dyskusję z ta osobą. Kwestia dowcipów o nacjach przywołałem jako dalszy kontekst do błędów AI - niby ChatBot korzysta z zasobów internetu i jest (progresywnie) neutralny, ale do poprawności podchodzi dość wybiórczo, co pokazuje, że istnieje spore pole manipulowania jego odpowiedziami przez firmę nim zarządzającą. Zwłaszcza, że  społeczeństwo jest średnio bystre. A temat nie to SF tylko nasza rzeczywistość.

Jeszcze jedna ciekawostka - AI ma doborem logicznych argumentów - zapytałem dlaczego Tottenham słabo poradził w poprzednim sezonie (sierpień 2022-maj 2023). W odpowiedzi przeczytałem, ze to wina odejścia najlepszego strzelca w... sierpniu 2023 ;)

07-09-2023 19:19
Henryk Tur
   
Ocena:
0

To, co pisze Aeshevitz to prawda. SI ma swoje blokady na pewne tematy - dotyczą rasy, religii, wyglądu etc. Oczywiście blokady założone są przez ludzi :)

@Johny - to nie dyskusja światopoglądowa. To dyskusja o SI i o tym, jak można nią manipulować z tylnego siedzenia. A że tak ją kierunkują, to nie wina rozmówców...

07-09-2023 19:43
Exar
   
Ocena:
0

Dzisiaj pierwszy raz skorzystałem z AI do napisania kawałka programu (do mojego programu powiązanego z ASL). Pierwsza próba to porażka całkowita, ale zmieniłem trochę zapytanie i wydaje się, że prawie działa (prawie, bo trzeba zrobić drobne podmianki). 

07-09-2023 19:57
Johny
   
Ocena:
+1

@Kaworu komentarz może zostać. Dziękuję za poszanowanie mojej prośby.

@Aesthevizzt dzięki za twój głos na temat AI. 

07-09-2023 20:16
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

La felicita, una dupa laguna, pierdżordżo bambina, la felicita, la putala gondola, cinema pornola, la felicita...( ͡° ͜ʖ ͡°)


Od paru dni ludzie zachwycają się włoskim/angieslkim/niemieckim dubbingiem ŚwK w wykonaniu AI. Widoczny jest rozjazd dzwieku z mimiką twarzy i zapewne jakość tłumaczenia jest na poziomie Translatora Google, ale przygotowanie krótkiego nagrania w parę minut robi wrażenie. Niemniej ekipy montujące filmy raczej mogą spać spokojnie.


04-11-2023 17:22
Exar
   
Ocena:
0

Tak tylko kontrolnie wrócę do tematu i zapytam, ile arcydzieł napisanych przez AI dane Wam było przeczytać w czasie ostatnich 12 miesięcy?

13-05-2024 19:34
Johny
   
Ocena:
+1

Na razie jeden fanfik ze świata gry o tron. Był zabawny. Wiem, że na razie to wszystko jest jeszcze bardzo wadliwe. Że to tylko kalkulator słowny. I w ogóle.

Tylko pamiętam też, że kiedyś jako jedna z pierwszych gier powstał "Pong" gdzie dwie kreski to były paletki a piksel to piłeczka którą się odbijało. I wszyscy wiemy jak gry wyglądają dzisiaj.

Także zobaczymy.

14-05-2024 13:44

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.