» Blog » Boty piszą książki w kilka godzin. ChatGPT przejmuje Amazona
25-02-2023 10:59

Boty piszą książki w kilka godzin. ChatGPT przejmuje Amazona

Odsłony: 578

Boty piszą książki w kilka godzin. ChatGPT przejmuje Amazona

Pamiętam jak dawno dawno temu na Polterze ogłosiłem że chcę zostać pisarzem. Człowiek był wtedy młody, różne dziwne rzeczy przychodziły mu do głowy. Mimo, że napisałem trochę opowiadań, nie były one jakiejś super jakości. Mimo iż do dzisiaj w miarę regularnie piszę jakieś drobne rzeczy, czy to przemówienia do mojego klubu, czy jakieś artykuły na newsletter, marzenie o pisaniu się nigdy nie spełniło.

Pamiętam jak kiedyś zacząłem czytać o sztucznej inteligencji i o przewidywaniach, że będzie tak zaawansowana, że zabierze wszystkim ludziom pracę. Byłem tym zafascynowany i przerażony jednocześnie. W jednym ze swoich opowiadań napisałem o sytuacji w której bohater na skutek braku pracy na rzecz AI traci sens życia, ponieważ nie czuje się już przydatny. Dopiero gdy zaczyna pisać w ramach hobby, odżywa.

Od jakiegoś czasu jest znowu coraz głośniej o sztucznej inteligencji. Począwszy od AI które tworzą zaawansowane grafiki, których wadą jest że ręce postaci ludzkich mają po 6 palców, przez wiadomości, że pracownik Google twierdzi, że AI stworzona przez jego firmę uzyskała samoświadomość, aż po ChatGTP, który odpowiada na pytania, pisze wypracowania uczniom w szkole i prace domowe a także sam potrafi tworzyć kod informatyczny.

Dzisiaj trafiłem na ten artykuł:.Boty piszą książki w kilka godzin. ChatGPT przejmuje Amazona i zacząłem się zastanawiać co by było gdybym sporą część mojego życia poświęcił na naukę pisania, tak jak to sobie wymarzyłem.

Dla tych którzy nie lubią podejrzanych linków streszczam – w artykule mamy informację że obecnie za pomocą ChatGTP książkę można stworzyć w kilka godzin a potem opublikować ją na Amazon i sprzedać. Obecnie w ofercie było około 200 ebooków których współautorem była AI i liczba ta stale rośnie. Przy czym książki były najróżniejsze od takich typowo poradnikowych po tomik poetycki.

Jestem ciekaw jak to wpłynie na pisarstwo, na książki, na rozrywkę, w ogóle na świat. Pierwszą moją myślą było że teraz wszyscy pisarze stracą pracą, będą niepotrzebni a ci którzy narzekali że nigdy nie mają czasu przeczytać tych wszystkich książek staną przed oceanami tytułów pisanych przez AI.

Drugą, że może nie będzie tak źle. Że może będzie jak w przypadku aparatu fotograficznego. Na początku tylko artyści mogli zrobić portret. Dzisiaj każdy może zrobić zdjęcie ale artyści nie wymarli, dalej mają swoje miejsce w społeczeństwie (choć teraz będą musieli walczyć z AI kreującymi grafiki).

Zobaczymy. A jak wy sądzicie? Czy będziemy w przyszłości czytać książki tylko elektronicznych autorów?

Komentarze


82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Zawsze jest ryzyko, że Si wymknie się spod kontroli i zamiast nowych leków dostaniemy trutkę na ludzkość ;)

20-03-2023 21:33
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Od jakiegoś czasu w USA trwa strajk generalny scenarzystów (pierwszy od 15 lat) - kością niezgody, poza podwyżkami i kwestią składek na ubezpieczenia społeczne, jest również wykorzystanie AI do pisania scenariuszy.

15-05-2023 21:42
Johny
   
Ocena:
0

Skynet nadchodzi. I to czeka nie tylko pisarzy. Nie wiadomo czy się cieszyć czy smucić. Z jednej strony żyjemy w czasach błyskawicznego postępu i gwałtownie rosnących możliwości. Z drugiej strony przez to tempo tych zmian przyszłość jest nieprzewidywalna. Choć z drugiej strony, jest taki stary kawał: "Chcesz rozbawić Boga? Opowiedz mu o swoich planach na przyszłość". Ona zawsze była nieprzewidywalna.

15-05-2023 23:07
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Wizja przyszłości ludzkości przedstawiona w WALL.E to chyba najlepsze co może nas spotkać.

15-05-2023 23:18
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1

SkyNet coraz bliżej

https://www.geeknative.com/158356/ai-drone-kills-operator-during-combat-simulation

w telegraficznym skrócie - symulacja w której SI kontrolująca myśliwiec miała niszczyć wrogie wyrzutnie pocisków, ale ostateczne zatwierdzenie ataku wydawał ludzki kontroler (pewnie na wypadek, gdyby SI błędnie rozpoznała jako wrogą wyrzutnię jakiś obiekt cywilny). Ponieważ za niszczenie wyrzutni były punkty, bot zabija operatora (bo ten przeszkadza w ich zdobywaniu). Kiedy zostaje zmieniony algorytm, i za zabicie operatora są odbierane obłędne ilości punktów, SI idzie w inną mańkę - niszczy wieżę komunikacyjną, żeby operator nie mógł jej przekazywać rozkazów, i miała wolną rękę w działaniu. Przypominają się Gry wojenne, ale bez gwarancji happy endu.

04-06-2023 09:47
Johny
   
Ocena:
0

https://blog.krolartur.com/o-co-chodzi-z-tym-calym-ai-cz-1-czyli-czy-chatgpt-jest-swiadomy/

Mnie jakiś czas temu zainteresował ten artykuł. Opisuje na jakiej mniej więcej zasadzie działa Chat GTP itp. Według tego jest to bardziej kalkulator słowny niż AI i działa tak jak wyszukiwarka Google, która gdy wpisujesz pytanie, stara się je uzupełnić o najprawdopodobniejsze zakończenie.

Dla mnie najciekawszą wiadomością jest to, że "AI" przez to, że NIE JEST świadoma i kieruje się tylko prawdopodobieństwem, nie ma pojęcia czy to co pisze jest prawdziwe czy to kompletne głupoty. Istnieje mnóstwo tak zwanych halucynacji, nazywanych tak przez marketingowców, a przez zwykłych ludzi po prostu błędów. Czyli sytuacji w których Chat podaje wyssane z palca, błędne czy nawet wprost przeczące sobie informacje.

Można na przykład zapytać by chat napisał raport o silnych i słabych stronach konkurencyjnej firmy. I Chat to napisze w parę minut. Tylko zrobi to jak ktoś kto nie dokonał żadnego researchu i non stop konfabuluje.

W ogóle bardzo ciekawy artykuł rozwiewający sporo mitów i dający nadzieję, że póki nie zmienią zasady działania współczesnych AI człowiek wciąż będzie potrzebny.

 

04-06-2023 12:02
Kaworu92
   
Ocena:
0

Link Adama mnie rozwalił... xD Pomocy xD

04-06-2023 12:28
Tiszka
   
Ocena:
+1

Powiem ci, OPie, że też w okolicy lutego był problem np. z zalewem botów ze zgłoszeniami do Clarkesworld (świetny magazyn fantastyczny, polecam). I ze słów redakcji, i z fragmentów udostępnionych wynika jedno: jeśli msz świadomość językową na poziome 4/10, to odróżnisz bez problemu, kto pisze i kto zrobił blurba :P 

AI jest jeszcze zwyczajnie za głupie :D 

04-06-2023 12:50
Exar
   
Ocena:
0
Bo to nie jest inteligencja, tylko uśredniacz materiałów z neta.

A co do posta Adama - nie jest problemem AI tylko ludzie, którzy jeszcze z tego narzędzia nie potrafią korzystać. Co jest celem strategicznym obrony? Na pewno nie maksymalizacja liczby zestrzelonych wyrzutni wroga (artykuł tylko pobieżnie przejrzałem, dzień w biegu).
04-06-2023 12:54
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Przy okazji zbierania materiałów do notki o Dani Jarque pomyślałem, że wspomogę się microsoftowym AI. Niestety okazało się ono głupie jak but:

  • próbowało z córki Daniego zrobić syna (podobny błąd widziałem jak jakiejś polskiej stronie) lub sugerował, że Dani miał córkę i syna,
  • nie było  w stanie ustalić poprawnie imienia i nazwiska narzeczonej Daniego,
  • sugerowało, że Dani i jego narzeczona byli parą przez 12 lat (teoretycznie możliwe) - nie znalazłem informacji na ten temat, ale AI przyznało się potem do błędu - Dani trafił do Espanyolu w wieku 12 lat,
  • szukałem zdjęcia całej pamiątkowej tablicy-kolażu w dużej rozdzielczości z koszulek, szalików, proporczyków, flag, etc., znajdującej się na stadionie Espanyolu - ani dokładne opisanie tego czego szukam, ani dodanie obrazka w niskiej rozdzielczości niewiele dało - AI w pierwszej kolejności próbowała sama ją wygenerować (facepalm) lub podsuwało zdjecia kompletnie od czapki.

Jednak ostatecznie dzięki tej "konwersacji" dotarłem do paru artykułów, których wcześniej nie widziałem. Ale dzięki AI wpadłem na pomysł, żeby poza wyszukiwarką google, użyć także binga, dzieki czemu udało mi się znaleźć to czego szukałem. Poza tym bing wypadł lepiej w poszukiwaniach informacji na temat sparingu Napoli-Espanyol z 5 sierpnia 2009. Google odsyłał mnie głównie do stron typu livescore, które poza wynikiem nie zawierały żadnych informacji (google też znalazło skrót spotkania, w którym piłkarze wyglądali jakby zostali wyciosani w Minecrafcie). Z kolei dzięki bingowi dotarłem do kilku archiwalnych artykułów i zdjęć na włoskich portalach.

Doszedłem jeszcze do jednej smutnej konkluzji - strony internetowe znikają z sieci (często internet archive nie jest w stanie pomóc), a portale informacyjne kasują stare i mało klikalne newsy.

11-08-2023 19:56
Exar
   
Ocena:
+1
Ja Ci powiem, że od lat korzystam z binga. I śmieją się ze mnie, a ja twardo:). Nie korzystam też z Chrome'a.
11-08-2023 20:05
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Miałbym więcej czasu to pokombinowałbym jeszcze z DuckDuckGo. Jesli chodzi o przeglądarki to używam FF, ale podczas zbierania materiałów kilka razy okazywało się, że strona nie działała/źle działała na lisku, więc konieczne było użycie Edge/Chrome. Kiedyś próbowałem przejść na jakąś hipsterką przeglądarkę, ale ostatecznie wróciłem do FF.

11-08-2023 20:11
Exar
   
Ocena:
+1
Ja korzystam od wielu, wielu lat z Opery. Nie wiem czy jest hipsterska, nie wiem jakie ma zalety, ale wiem, że nie mam z nią problemów:).
11-08-2023 20:20
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Hmm, a bawiłeś się może Bing Chatem lub generatorem obrazów Binga?

11-08-2023 20:55
Exar
   
Ocena:
+1
Niestety nie:(.
11-08-2023 21:05
Henryk Tur
   
Ocena:
+1

@Aesthevizzt - ja się bawię i to dość często. A co?

12-08-2023 10:35
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

W kontekście tego co napisałem o zbieraniu materiałów do napisania notki o Danim Jarque, czy jest sens pytania AI o znalezienie informacji?

Spotkałem się z opiniami, że AI i jest dość pomocne do generowania scenariuszy przygód do RPGów. Używałeś go w tym podobnym kontekście? Jeśli tak to z jakim skutkiem?

Wygenerowane przez AI grafiki często mimo dość dokładnego opisu wychodziły dość pokracznie - postacie trzymały broń w pokraczny sposób i sama broń też wyglądała jakoś dziwacznie. Poza tym zdarzało się, że AI nie chciała stworzyć obrazu (np. grafiki z Ciri, Putinem, Lewandowskim), a jeśli nawet udawało się je wygenerować to twarz postacie z tworzy nie przypominały tego co chciałem (faceswap kompletnie się nie sprawdzał).

W sumie najlepsze co mi wygenerowało to obecny awatar i Ciri podczas lądowania w Normandii w klimacie SW.

12-08-2023 13:56
Johny
   
Ocena:
0

USA Today zrobiło eksperyment i pozwoliło AI pisać relacje ze szkolnych rozgrywek sportowych. Problem w tym, że nie zrobili żadnej korekty, żaden człowiek na to nie spojrzał przed opublikowaniem. Teraz poprawiają masę tekstów z bardzo złych na złe.

06-09-2023 19:01
Henryk Tur
   
Ocena:
+3

Jako copywirter miałem już jedno zlecenie dot. poprawienia tekstów napisanych przez SI :)

06-09-2023 20:48
82284

Użytkownik niezarejestrowany
    @Johny
Ocena:
+1

Jak AI czegoś nie wie to zmyśla - patrz informacje o Dani Jarque. Poza tym nie chce opowiadać kawałów o Żydach, ale o Polakach już tak.

06-09-2023 21:56

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.