string(15) ""
» Blog » Nadciąga Klanarchia
23-05-2009 16:09

Nadciąga Klanarchia

W działach: RPG | Odsłony: 2

Nadciąga Klanarchia
Wracam do formy po chorobie, z sesją za pasem i końcówką antybiotyków do wybrania do końca. A tymczasem Klanarchia ma już niedługo trafić do sprzedaży w zawrotnej cenie 130 zł (w przedsprzedaży 99 zł). Na Bagnie rozgorzała dyskusja, czy to cena odpowiednia dla polskiego odbiorcy.

Autorzy i wydawca Klanarchii podeszli do tematu zupełnie inaczej niż choćby Wydawnictwo Portal. W odróżnieniu od Neuroshimy, Klanarchia to ekskluzywny towar w wypasionym wydaniu, z wykoszonymi ilustracjami; kreda, hc itd. I odnoszę wrażenie, że o ile może zdoła jej się trafić poza fandom, do zasobniejszych w środki ludzi spoza branży, którzy szukają nowych form zabawy (może to ułatwić również patronat onetu), o tyle o zawojowania środowiska nie ma się co spodziewać.

Z Warhammerem było trochę inaczej – to była legendarna druga edycja najpopularniejszej, kultowej wręcz w Polsce gry.

Cena Klanarchii jest dla wielu potencjalnych graczy zaporowa. Ja sam wolę spartańskie wydanie Neuroshimy za 50 zeta. Klimat wylewający się z obrazków daje sporo inspiracji, ale trudno z nich ukuć ciekawe przygody. W tym o wiele bardziej pomocne jest najeżenie fajnymi motywami tekstu, a do tego wydanie nie musi być aż tak wypasione.

Nie prowadziłem badań na potencjalnej grupie docelowej, ale wydaje mi się, że ja i większość erpegowców do niej nie należymy. To gra wycelowana w klasę średnią, nie w geeków. Jednak czy erpegi mają taką samą szansę jak np. planszówki wyjść poza niszę? Nie wydaje mi się. Ale życzę Klanarchii powodzenia i sukcesu, również komercyjnego.

Komentarze


Aesandill
   
Ocena:
+4
Cóż, cena nie taka zaporowa. Jak ktoś bardzo chce, jakoś wysmarzy tę stówkę. Jak ktoś jest Geekiem, prawie na pewno.
Ja kupuję.
Dwa podreczniki do Neuro będą musiały poczekać na lepsze czasy, i tyle.
(a ja zrobie kilka nadgodzin)

Pozdrawiam
Aes
23-05-2009 16:51
Scobin
   
Ocena:
0
Może warto dodać gdzieś w notcę informację o obniżonej cenie przedpłaty (99 zł do 5 czerwca)? Przypuszczam, że nie wszyscy o niej jeszcze wiedzą, więc nie zaszkodzi informować (skoro już i tak podajesz cenę).
23-05-2009 19:10
Repek
    Na pewno...
Ocena:
0
...nie jest tanio. Oby to nie odstraszyło nabywców. :) Mnie nie odstraszy. :D

Pozdrówka
23-05-2009 19:19
beacon
   
Ocena:
0
@Scobin

Dopisałem, zgodnie z Twoją uwagą.
23-05-2009 19:26
Scobin
   
Ocena:
0
Dzięki. :-)
23-05-2009 19:41
Neurocide
   
Ocena:
0
Uważam, że RPG jest skierowane dla osób posiadających więcej czasu. Zatem do uczniów i studentów. Cechą tego targetu są ograniczone środki finansowe. Sądzę, że 130 zyli to dużo. Praktyka to potwierdza, ale potwierdza dlatego, że niebardzo kto tej praktyce chciał zaprzeczyć. Nie będę płakał, jeśli okaże się, że Klanarchia znajdzie swoich graczy, będę skakał z radości, że udało się zaprzeczyć dotychczasowym przekonaniom i przedsądom wydawców.
23-05-2009 19:54
kilroy
   
Ocena:
+1
Klanarchia - twarda oprawa, kolorowe strony, świetne grafiki, papier kredowy, liczba stron 424, mapa A1 (papier kredowy), kostka - cena 99 (129) zł
Wiedźmin - twarda oprawa, czarno-białe strony, grafiki które były w MiMach, kilka kadrów z filmu, liczba stron 250, mapa formatu A1 (papier kredowy) cena 69 zł

A Neuro było na innym formacie, papierze zwykłym i grafiki czarno-białe.
24-05-2009 19:38
beacon
   
Ocena:
0
@kilroy

Ja nie zarzucam Klanarchii, że w takim wydaniu kosztuje zbyt dużo. Ja się zastanawiam, na ile fajniejsze jest to wydanie z taką ceną od gorszego wydania z niższą ceną. Ja się zastanawiam, tak jak w pierwszym akapicie, czy to cena odpowiednia dla polskiego odbiorcy, a nie czy to cena adekwatna do jakości wydania.
24-05-2009 19:55
Siman
   
Ocena:
+1
Moim zdaniem nie masz absolutnie racji. Dwa przykłady:

Nie znam nikogo, kto by kupił wersję softcore Monastyru po wydaniu wersji hc. Wszyscy znani mi nabywcy Mona kupili wypasioną, droższą wersję. Pomijam już, że ja bym pewnie tego podręcznika nie kupił, gdyby dostępna była tylko wersja brzydsza.

Mamy trzy dominujące wśród młodych graczy systemy w Polsce: DnD, Warhammer i Neuro. Aby móc zagrać w dwa pierwsze trzeba wydać ponad stówkę, w przypadku DnD nawet więcej. Tylko Neuro postawiło na cenę, a nie jakość i jest najmniej popularny z tej trójki (patrząc po sprzedaży).
24-05-2009 23:08
kilroy
   
Ocena:
0
beacon
A czy nie sądzisz że wydawca/twórcy chcieli pokazać na co stać polskie RPGi?
24-05-2009 23:31
Scobin
   
Ocena:
0
@Siman

Trzeba mieć na uwadze, że na niższą (jeśli jest niższa) popularność Neuro mogą też wpływać inne czynniki. Np. liczba wydawanych dodatków. Inne z kolei mogą nawet podwyższać popularność (np. to, że to "nasze", rodzime). Więc nie jestem pewien, ile tutaj można wywnioskować...
24-05-2009 23:53
beacon
   
Ocena:
0
@kilroy

Nie rozumiem pytania.

--

Ja raczej rzucam spostrzeżenie, że to gra adresowana (podobnie zresztą jak dedeki poprzednie) nie do starych erpegowców, tylko gdzieś poza niszę. Ani to dobrze, ani źle wg mnie.

@Siman

Akurat Mon to kiepski przykład, bo w HC było sporo poprawek w stosunku do SC. Mówi Ci to posiadacz softa ;P
25-05-2009 00:19
Chavez
   
Ocena:
+3
Celujac w "nisze" to sie celuje w k10 graczy wypowiadajacych sie w necie ;)
25-05-2009 07:31
Siman
   
Ocena:
+1
Trzeba mieć na uwadze, że na niższą (jeśli jest niższa) popularność Neuro mogą też wpływać inne czynniki.

Oczywiście, że tak. Ale ja nie twierdzę, że gorsza jakość to niższa sprzedaż. Ja twierdzę, że lepsza jakość (i wyższa cena) to niekoniecznie gorsza sprzedaż, jak sugeruje beacon. Podany przykład pokazuje, że jedyny znany mi przypadek taniego systemu, który odniósł duży sukces (czyli NS) i tak ma mniejszą sprzedaż od systemów, na które które trzeba wydać znacznie więcej pieniędzy.

Ergo: najwyraźniej cena nie jest dla większości erpegowców decydującym czynnikiem przy zakupie podręcznika.


EDIT: Jest jeszcze jedna kwestia, dla Klanarchii w zasadzie kluczowa - trzeba pamiętać, że w przeciwieństwie do innych systemów, Klanarchia nie ma jasnego odpowiednika w popkulturze. Gdy sięgasz po NS, słyszysz: postapo, Fallout, Mad Max; WoD - Dracula, Anne Rice, no i wszystko co gockie ;); DnD - klasyczne fantasy, Tolkien, Baldurs Gate. I o d razu wiesz o co chodzi, czytasz podręcznik bardziej żeby wyczaić jak oni wykorzystali tę konwencje, niż - o co w tym w ogóle chodzi.

Tymczasem przy Klanarchii nie ma tak łatwo. Pewnie, inspiracje z popkultury są łatwe do zauważenia, ale ich mix jest już dosyć niestandardowy i nie jestem w stanie podać dwóch, trzech haseł jak w w/w przypadkach, tak, aby każdy zczaił o co chodzi.

To powoduje, że w zasadzie nie ma wyjścia - gdyby taki system wydać z paroma czarno-białymi ilustracjami - to nikt by nie kupił tej konwencji, a system trafiłby do kategorii "martwe ciekawostki". On MUSI być naładowany full bajerami i masą kolorowych ilustracji, żeby nadrobić ten brak oczywistych skojarzeń przy lekturze podręcznika.

Inne systemy biorą gotowy klimat, Klanarchia musi go sobie stworzyć sama. I nie ma bata - po kosztach tego nie da rady zrobić. :)
25-05-2009 15:31
Repek
    @Siman
Ocena:
+1
Pewnie, inspiracje z popkultury są łatwe do zauważenia, ale ich mix jest już dosyć niestandardowy i nie jestem w stanie podać dwóch, trzech haseł jak w w/w przypadkach, tak, aby każdy zczaił o co chodzi.

Ostatnio próbowałem opowiedzieć, o co chodzi w K dwóm osobom, które w RPG grają od święta. Miałem problem, właśnie przez brak gotowego wzorca odwołania.

Pozdrówka
25-05-2009 17:07
Siman
   
Ocena:
0
"Ostatnio próbowałem opowiedzieć, o co chodzi w K dwóm osobom, które w RPG grają od święta. Miałem problem, właśnie przez brak gotowego wzorca odwołania."

Jasne, to chyba największa wada tego systemu z punktu widzenia osoby zupełnie zielonej w temacie (erpegów i/lub systemu).
25-05-2009 17:57
Repek
    @Jakieś...
Ocena:
0
...propozycje, jak w trzech zdaniach opisać ten system? :)

Pozdrówka
25-05-2009 21:14
Chavez
   
Ocena:
0
Wygrzew, fun, mistycyzm :>
25-05-2009 21:47
Scobin
   
Ocena:
0
@Siman

OK, czyli chyba zgadzamy się w tym, że na podstawie tego, co wiemy o rynku, trudno coś jednoznacznego powiedzieć. ;-) Ale subiektywne zdanie oczywiście mieć można. :)
27-05-2009 14:56
kilroy
   
Ocena:
0
@beacon
Chodziło mi przede wszystkim o grafikę wylewającą się z kartek

@repek
No zobacz, ja Klanarchię przedstawiłem 2 osobom, jedna grała dawno temu, druga gra dość często. Obie załapały :)

"...propozycje, jak w trzech zdaniach opisać ten system? :)"
to zbyt trudne
:P:P
05-06-2009 19:33

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.