» Blog » Wyzwanie książkowe - Tygodnie #49 i #50
17-12-2015 21:03

Wyzwanie książkowe - Tygodnie #49 i #50

W działach: Wyzwanie książkowe, Książki, Wyzwanie książkowe 2015 | Odsłony: 154

Wyzwanie książkowe - Tygodnie #49 i #50

To już przedostatnia tegoroczna notka - a nie wiem jeszcze czy i jak będę kontynuował Wyzwanie w roku 2016.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bazar złych snów  - Stephen King, Prószyński i S--ka (2015)

King mnie tak rozczarował, że doczekał się osobnej notki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krwawa kampania - Brian McClellan, Fabryka Słów (2015)

Drugie tomy trylogii najczęściej są najsłabsze w całym cyklu - McClellanowi udało się wyłamać z tej tendencji. Krwawa kampania to udana kontynuacja, która skupia się na w kolejności od najważniejszego na 1) wojnie 2) wojnie 3) Tamasie i Tanielu oraz ich sposobach walki 4) na całej reszcie. Wkurza wydmuszka wątku detektywistycznego (choć chyba ten wątek niesie ze sobą najwięcej emocji), a także absurdalny i rozdęty wątek spisków w armii Adro. Ponownie zresztą McClellan przywala czytelnika ścianami tekstu, więc zdarzają się rozwleczone nad miarę fragmenty, które niewiele wnoszą do fabuły/rozwoju akcji.

Ale kiedy tempo już wzrośnie, to jest naprawdę dobrze, a strony płyną wartko - więc jestem w stanie autorowi okazjonalne walle wybaczyć.

Pełna recenzja w Nowej Fantastyce.

 

 

 

 

 

 

Na zachodzie bez zmian  - Erich Maria Remarque, Rebis (2014)

To kolejna książka okołowojenna jaką przeczytałem w ostatnich tygodniach - i jest to powieść, którą po tylu latach dalej bardzo, bardzo warto przeczytać i poznać. To jak autor opisuje bezsens wojenny, bezsens całego systemu wojskowego i konieczności utrzymania dyscypliny prymitywnymi metodami, bezsens poświęcania pokolenia nie wiadomo z jakiego powodu (mocny dialog o tym, kto tak naprawdę i dlaczego wypowiada wojny). Wojna u Remarka to jeden z najgorszych możliwych kataklizmów, jakie dotykają ludzkość - ileż musiał mieć odwagi, żeby wydać taką książkę właśnie w Niemczech po I WŚ!

Wrócę jeszcze kiedyś do tej książki, żeby znowu zmądrzeć.

 

 

 

Legendy polskie  - antologia, Allegro 2015 (Kindle)

A to dość ciekawy zbiór reinterpretacji popularniejszych polskich legend wydany za darmo (!) przez Allegro. Nazwiska nie zawodzą - co prawda nie ma tu jakiegoś niesamowitego tekstu czy murowanego kandydata na Zajdla, ale Orbitowski, Cherezińska, Kosik, Małecki, Wegner i Rak nie schodzą poniżej pewnego, naprawdę dobrego poziomu. Nalezy też pamiętać, że do tych opowiadań powstają krótkometrażówki w reżyserii Bagińskiego. Warto znać i film, i opowiadanie, ponieważ wzajemnie się uzupełniają i dodają głębi - np. Smok obejrzany już po lekturze tekstu Milczenie owcy nabiera całkowicie innego wymiaru, gdzie na pierwszy plan wychodzi kwestia samoświadomości SI.

To kolejna ciekawa inicjatywa Allegro powiązana z fantastyką - ciekawe, co będzie w 2016 roku.

 

 

 

 

KOMIKSY

Zen Pencils  - Gavin Aung Than, Andrews McMeel Publishing 2014

...czyli książkowa wersja webkomiksu Zen Pencils. To zbiór motywacyjnych/skłaniających do refleksji cytatów wypowiedzianych przez mniej lub bardziej znane osobistości, ubrane w przyjemną dla oka oprawę graficzną. Każdy cytat to także osobna historia. A chociaż część z nich jest naprawdę naiwna, część bardzo prostoduszna, to jednak człowiek uśmiecha się i nabiera otuchy kiedy je czyta.

 

 

 

 

 

Cytat tygodni:

Kiedy oni pisali jeszcze i gadali, my widzieliśmy lazarety oraz umierających a€“ kiedy oni przedstawiali służbę ojczyźnie jako najwyższe dobro, my wiedzieliśmy już, że silniejszy jest strach przed śmiercią. Dlatego nie staliśmy się buntownikami, dezerterami, tchórzami -€“ tak szybko się™gali po wszystkie te wyrażenia -€“ kochaliśmy ojczyznę tak samo jak oni i w każdym natarciu szliś›my odważnie do przodu -€“ lecz teraz rozróżnialiśmy, nagle nauczyliśmy się™ widzieć‡. I widzieliś›my, że nie pozostało nic z ich świata. Nagle sami -€“ i sami musieliśmy się z tym uporać‡.

Erich Maria Remarque, Na zachodzie bez zmian

 

Link do ściągnięcia pliku z moimi bieżącymi postępami czytelniczymi i dodatkowymi cyferkami.

Komentarze


AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+1

To kolejna książka drugowojenna

Pierwszowojenna raczej.

17-12-2015 21:56
baczko
   
Ocena:
0

jaka wtopa :D

17-12-2015 22:22
earl
   
Ocena:
+1

Druga jego książka, "Łuk triumfalny" opisuje jak haniebnie demokratyczna Francja traktowała w latach 30. uchodźców z III Rzeszy, przede wszystkim Żydów.

17-12-2015 23:03
Krakonman
   
Ocena:
+1

Dzięki za "Legendy polskie". Nawet nie wiedziałem, że coś takiego wyszło, a chętnie się zapoznam.

17-12-2015 23:42

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.