string(15) ""
» Blog » Wyzwanie książkowe 2015 - Tygodnie #13 i #14
09-04-2015 03:22

Wyzwanie książkowe 2015 - Tygodnie #13 i #14

W działach: Wyzwanie książkowe, Wyzwanie książkowe 2015, Książki | Odsłony: 211

Wyzwanie książkowe 2015 - Tygodnie #13 i #14

Skończył się świąteczny letarg i odpoczynek, świat się skutecznie o człowieka upomina. Na szczęście podczytałem trochę przez Wielkanoc, ale i tak marzec zakończyłem ze wstydliwą liczbą 3 przeczytanych książek i nie pamiętam, kiedy miałem Kindle'a w ręce. Winię za to powrót do Cywilizacji V i premierę Pillars of Eternity oraz Cities: Skyline.

 

 

 

 

 

Belly of the Bow  - K.J. Parker, Orbit 2003

Ciąg dalszy przygód Bardasa Loredana, już po ucieczce z miasta, którego nie był w stanie obronić. Tym razem Parker jednak nie skupia się przesadnie na samym szermierzu (obecnie parającym się wytwarzaniem łuków), a całej pozostałej rodzinie Loredanów i ich wzajemnych relacjach. Tak porąbanej rodziny dawno nie spotkałem – szczególnie wstrząsa scena wręczenia Gorgasowi nowego łuku; mistrzowsko dozowane napięcie.

Poza tym, to znowu rzecz o wojnie – ale dziwnej, bo handlowej. Więc ziemi się nie zagarnia, tylko „nabywa za pomocą zdecydowanych działań”, grożenie mieszkańcom bronią to „proponowanie lepszych warunków dzierżawy”, a bezdomni uchodźcy są „cennymi aktywami”. Ponownie dochodzi do tego spora liczba opisów z warsztatu – może nie nauczyłem się robić łuku, ale wiem już mniej więcej jak wygląda taki proces.

Jedynym elementem, który bruździ mi w boku podczas lektury, jest stosowany przez Parker(a) system „magii”, the Principle. Składa się na niego dużo filozofo-bełkotu, trochę wycieczek poza ciało i starć w umysłach a także duża doza „w sumie, to nie wiemy jak to działa, ale chyba coś zepsuliśmy”. Czyli, prawdopodobnie, jest dokładnie tak, jak autor(ka) chciał(a).

Po lekturze 2/3 trylogii zastanawiam się, do czego zmierza historia Bardasa – w trzecim tomie powraca wódz Tamrei, więc może wydarzy się jakieś ostateczne starcie?

Nie wiem, co siedzi w tekstach Parker(a), ale czyta mi się je niesamowicie dobrze i chcę jeszcze.

 

 

Niebezpieczne kobiety – antologia, Zysk i S-ka 2015

Ta antologia okazała się, jak dotąd, największym rozczarowaniem 2015 roku. Zawiera ona teksty pisane celowo pod nią, a nazwiska autorów – m.in. Abercrombie, Hobb, Butcher czy Martin – wyglądają więcej niż zachęcająco.

Pierwsza uwaga – jeżeli czytacie cykl o Dresdenie, NIE CZYTAJCIE NAWET BLURBA OPOWIADANIA  BUTCHERA. Znajduje się tam, bez żadnego oznaczenia czy ostrzeżenia, olbrzymi spojler dotyczący wydarzeń z tomów 10+ tej serii – miałem ochotę rzucić książką, kiedy go zobaczyłem. Serio, Zysku, takich rzeczy się nie robi. Samego tekstu, żeby sobie więcej nie zdradzić, także nie czytałem.

Druga uwaga – jak na antologię sygnowaną nazwiskami Martina i Dozois, to zaskakująco mało tu fantastyki. Na oko gdzieś połowa tekstów nie zahacza o nią lub ledwie ociera się o realizm magiczny.

Poza tym żaden tekst nie wychyla się poza średniość, ledwie kilka prezentuje jakiś ciekawy pomysł czy perspektywę. A promowane silnie na okładce opowiadanie ze świata Gry o tron to historia walki o tron pomiędzy dwiema Targaneryenkami, czyli kilkadziesiąt stron opisów rzezi, zdrad, krwi i mordów. Fani na pewno należycie docenią.

 

 

 

Epopeja. Legendy fantasy – antologia, Rebis 2015

Ta antologia z kolei wypada znacznie lepiej. Choć ma kilka słabszych momentów, a część tekstów już ukazała się w Polsce wcześniej w różnych antologiach (lub jest fragmentami powieści), to lektura sprawiła mi dużo więcej frajdy niż Niebezpieczne…

Świetny Alchemik, napakowane akcją Gdy bogowie się śmieją pełne emocji Oddany sługa i Konflikt trwa w pamięci czy skłaniająca do refleksji Magia piasku to teksty co najmniej dobre – a pozostało jeszcze ponad dwa razy tyle opowiadań w antologii. Świetnie, że jej redaktor, J.J. Adams, zdecydował się na tak wielką różnorodność wyświechtanego wydawałoby się gatunku – praktycznie każdy utwór posiada inny posmak i koncentruje się na czymś innym.

Szkoda tylko, że, jak w Niebezpiecznych…, część opowiadań (Sanderson, Canavan, Moorcock) to rzeczy wyjęte z cykli – dwoje pierwszych autorów to najgorsza część Epopei; Sanderson proponuje króciutką scenę obyczajową, a Canavan chaotyczną i irytującą rzeź magów.  

 

 

 

KOMIKSY

 

Tajna inwazja – Brian Michael Bendis, Marvel/Hachette 2015

Event, który dotąd znałem jedynie z wersji animowanej. To dowód na to, że i Marvel potrafi napisać całkiem wciągające i interesujące fabuły – da się je nawet całkiem dobrze zrozumieć bez wszechobecnych tie-inów. Bardzo silnie widać tutaj wynik Civil War, co znacząco wpływa na nastrój niepewności i rozbicia między herosami. Natomiast kiedy zobaczyłem jak wygląda spis zeszytów należących do kolejnego dużego eventu (Dark Reign/Siege; Norman Osborne, z polecenia prezydenta, tworzy nową wersję Avengers i Shield, a ich poprzedniczki zostają rozwiązane), to szlag mnie trafił – maksymalne rozdrobnienie fabuły, często w niszowych rzeczach lub jednostrzałach.

Problemy? Chaotyczna końcówka, która, jak zwykle, sprowadza się do olbrzymiej naparzanki w Nowym Jorku. Żałuję też, że nie poprowadzono dalej wątku religijności Skrulli – którzy w inwazji walczyli i umierali za Boga ze słowami „On Was kocha” na ustach. Creepy.

 

 

Cytat tygodnia:

(…) najniebezpieczniejsze miejsce, w jakim może znaleźć się mężczyzna, jest między dwoma walczącymi kobietami.

Sherrilyn Kenyon, Piekło nie zna furii z antologii Niebezpieczne kobiety

 

Link do ściągnięcia pliku z moimi bieżącymi postępami czytelniczymi i dodatkowymi cyferkami.

Komentarze


mr_mond
   
Ocena:
+1

O, to JJ Adams nie dość, że jest wziętym reżyserem, to jeszcze zajmuje się redagowaniem antologii?

09-04-2015 08:23
baczko
   
Ocena:
+1

Teraz nie wiem, czy żartujesz, czy nie :P

09-04-2015 15:51
mr_mond
   
Ocena:
+1

Najbardziej wyrafinowany trolling: nie dodać emotki na końcu żartu :D.

09-04-2015 15:57
Vanth
   
Ocena:
+1

Niech przetłumaczą trylogię K.J. Parker - na Hadesa i innych bogów chtonicznych - niech przetłumaczą!

09-04-2015 23:40
baczko
   
Ocena:
0

Mogę się tym zajać za odpowiednia opłata :D

10-04-2015 06:28

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.