string(15) ""
» Blog » Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #8
26-02-2014 18:47

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #8

W działach: Wyzwanie książkowe, Wyzwanie książkowe 2014, Książki | Odsłony: 392

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #8

W tym tygodniu skończyłem batalię z pierwszą w swoim życiu książką naukową poświęconą fantastyce, kładąc symboliczny fundament pod (prawdopodobnie) pracę magisterską z tej dziedziny. Dla rozluźnienia, i z powodów recenzenckich, ogarnąłem także kolejne wznowienie Howarda.

 

 

 

 

 

W cieniu Białego Drzewa. Powieść fantasy w XX wieku – Tomasz Z. Majkowski, Wydawnictwo UJ, 2013

 

Świetna, niezwykle rozbudowana oraz erudycyjna książka – otworzyła mi oczy na pewne zjawiska zachodzące w fantasy i pokazała, jak pisać o fantastyce. Majkowski dołożył mi także ~30 kolejnych książek, które "muszę" przeczytać.

Bardzo podoba mi się sposób w jaki autor prowadzi swój wywód, przedstawia definicje i ustala własne – jest to klarowne, jasne, choć czasami odbiega od tego, jak zwykłem rozumieć pewne terminy. Nie obyło się jednak bez fragmentów odrobinę przeładowanych terminologią lub miejsc, w których Majkowski zahacza o nadinterpretacje lub gdzie wszedłbym w polemikę (tych ostatnich jest mało, ale dziwi mnie np. kwestia interpretacji Suchej Krainy z Ziemiomorza tylko na podstawie pierwszych trzech powieści, czy stwierdzenie o śmierci fantasy jako gatunku<!>). Jednak obecnie nie czuję się na siłach, zarówno pod względem literaturoznawczym jak i czytelniczym, aby podjąć dialog na takim poziomie merytorycznym. Z kolei rozdziały poświęcone Władcy Pierścieni, umiejscowieniu go w tradycji literatury anglosaskiej, wyłuszczanie kolejnych warstw interpretacyjnych i nawiązań w dziele Tolkiena to czysty majstersztyk. Choć brakowało mi w nich jakiegokolwiek ustosunkowania się autora wobec krytyki (czasami dość absurdalnej) WP.

Trochę wkurzało mnie jeszcze tak szerokie i szczegółowe omawiania fabuł kolejnych książek, choć wiem, że było to konieczne, aby wytłumaczyć pewne zjawiska. Ciekawi mnie też, jak W cieniu... zostanie odebrana przez tych naukowców, którzy… praktycznie nie czytają fantastyki i nie znają jej, no, może poza Władcą Pierścieni – a zapewniam, że znajomość lektur, o których Majkowski pisze, bardzo dużo daje.

 

Kull: Banita z Atlantydy – Robert E. Howard, Rebis 2014

 

Kolejny tom dzieł Howarda, które wznawia Rebis – czyli kolejna wyprawa w same początki sword and sorcery. Jest o tyle zaskakująco, że teksty te znacząco odbiegają od schematów conanowskich (choć fabuły wydają się dość leciwe) – tutaj główny bohater jest królem (choć barbarzyńcą), nie ratuje pięknych kobiet i nie stacza walk z Nieznanym. Nie jest również niezwyciężony – choć silny i potężny, to wielokrotnie ratuje go doradca, a opisy podkreślają, jak często kończy starcia obity i pocięty niemal na śmierć.

Bardzo fajne są też, jak zwykle, materiały dodatkowe i felietony dotyczące tekstów w tym zbiorze i twórczości Howarda – są też ładne ilustracje, które jednak niekoniecznie pasują do opisywanych scen. Całość przeczytałem w jeden dzień, co ostatnio dość rzadko mi się zdarza – ale i tak przyjemne wycieczki w przeszłość są rzadkością.

 

Cytat tygodnia:

 

Czas nigdy nie stoi w miejscu! Dlaczego ludzie dziś mają pozostawać spętani prawami, które ustanowiono dla naszych barbarzyńskich przodków tysiące lat temu…

 

Robert E. Howard, Tym toporem władam! ze zbioru Kull: Banita z Atlantydy

 

Link do Google Docs, gdzie można znaleźć bardziej statystyczne zestawienie moich lektur oraz informacje o tym, co obecnie czytam.

Komentarze


Melanto
   
Ocena:
+3

"W cieniu Białego Drzew" jest bardzo przystępna (a to w tekstach naukowych nie jest częste), czyta się lekko i przyjemnie ( choć jak dla mnie za dużo o Tolkienie, jednakoż z racji prywaty). Jak naukowcy nie czytający fantastyki odbierają tę książkę będę miała okazję dowiedzieć się już niedługo, kiedy to pożyczę ją promotorce. 

26-02-2014 19:16
Clod
   
Ocena:
0

Próbuję się do tej pozycji dorwać w bibliotece uniwersyteckiej, ale że jest tylko jeden egzemplarz nie będzie to łatwe ;|

26-02-2014 23:45
baczko
   
Ocena:
0

30 zł kosztuje, a jest to rzecz, którą warto mieć na półce :)

27-02-2014 01:41
Clod
   
Ocena:
0

W internetach ceny nie schodzą poniżej 40zł, z przesyłką robi się już z tego spory wydatek. Ale za 30 to łyknąłbym bez mrugnięcia okiem!

27-02-2014 10:01
baczko
   
Ocena:
+4

http://aros.pl/ksiazka/w-cieniu-bialego-drzewa-powiesc-fantasy-w-xx-wieku +4 zł za przesyłkę.

Nie ma za co :) Polecam też księgarnie akademickie, w mojej na UŚ jest bodaj za 31 zł.

27-02-2014 11:29
~Borys

Użytkownik niezarejestrowany
    "Od Valinoru do Mordoru"?
Ocena:
0
Czy ktoś czytał zarówno w "W cieniu białego drzewa" jak i "Od Valinoru do Mordoru" Andrzeja Szyjewskiego? OVdM to również książka naukowa o fantasy, ale od gęstości tekstu i sposobu narracji wręcz się odbiłem, chociaż teksty akademickie zwykle znoszę dobrze. Chciałbym wiedzieć, czy WCBD jest rzeczywiście tak dobrze napisane, czy też to w gruncie rzeczy podobne teksty.
27-02-2014 19:52
baczko
   
Ocena:
0

Ja czytałem "Od Valinoru..." i jakoś nie skończyłem, w końcu zmęczyła mnie gęstość tekstu. Majkowski pisze duuuużo bardziej przejrzyście i po ludzku. "W cieniu..." ani razu mnie nie zniechęciła budową ani sposobem narracji.

27-02-2014 20:39
Scobin
   
Ocena:
+1

Nie znam "Od Valinoru do Mordoru", ale może jest to książka napisana głównie z myślą o specjalistach (i wtedy mało przystępny język byłby uprawniony)?

27-02-2014 20:50
Clod
   
Ocena:
+2

Dzięki baczko za linka, paczka już w drodze ^^

27-02-2014 20:57
Siman
    @Baczko
Ocena:
+2

Dzięki za podrzucenie mi "must have'a" i linka z tanią ofertą w jednym niemalże wpisie. ;)

28-02-2014 19:06
baczko
   
Ocena:
0

Polecam się na przyszłość :)

28-02-2014 21:40

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.