» Blog » Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #44
05-11-2014 20:13

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #44

W działach: Wyzwanie książkowe 2014, Wyzwanie książkowe, Książki | Odsłony: 159

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #44

Zmobilizowałem się i udało mi się doczytać dwie dość krótkie książki w zeszłym tygodniu – i co do obu mam dość mieszane uczucia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podróż ludzi Księgi – Olga Tokarczuk, WAB 1998

 

Po Tokarczuk sięgałem pełen dobrych chęci, po tym jak w zeszłym roku stała się jednym z moich odkryć literackich. Wychodzi na to, że jednak nie od początku pisała tak ciekawie, jak teraz – bo Podróż ludzi Księgi to książka co najmniej o klasę gorsza od Prawieku… czy Biegunów.

Najbardziej chyba przeszkadzało mi wpychanie co chwila jakichś frazesów czy psuedofilozoficznych przemyśleń w stylu Coelho – w imię czego cierpi i fabuła, i kreacja postaci. Zupełnie nie przekonał mnie cel wyprawy bohaterów ani symboliczne(?) próby/wydarzenia, jakich są świadkami a i samo zakończenie – triumf prostaczka – nie przypadło mi do gustu. Co było OK? Język i sposób prowadzenia narracji.

Rozczarowałem się odrobinę, ale nie skreślam Tokarczuk – pewnie na dniach zamówię jej Księgi Jakubowe i będę sobie na przemian czytał z Karpowiczem.

 

 

 

Introduction a la litterature fantastique – Tzvetan Todorov, Point Essais 1970

 

Pierwsza z przeczytanych przeze mnie książek do pracy magisterskiej – kolejne już czekają na półce, a pani promotor zaczyna pytać jak moje postępy. Czysta przyjemność.

Co do samej lektury – natknąłem się na kilka nieprzewidzianych trudności. Poza barierą językową (francuski…) problemem okazała się samo rozumienie słowa… fantastyka. Po polsku to zbiór wszystkich podgatunków literatury fantastycznej, a po francusku le fantastique określa coś, czemu blisko do naszej literatury niesamowitej i horrorowi. To teksty, w których wydarzenia/postacie nierealne wkraczają w świat realistyczny. Natomiast definicja Todorova jest następująca: le fantastique jest wtedy, kiedy pojawia się wahanie co do możliwego wyjaśnienia (nadnaturalne/realistyczne) wydarzeń, które miały miejsce. Dość kontrowersyjna i według mnie niezbyt konkretna definicja gatunku. Poza tym w tej książce Todorov podaje cechy tego gatunku i opisuje pewne dylematy jakie napotkał na przykładach.

Akcent polski: Todorov bardzo ciepło pisze o Rękopisie znalezionym w Saragossie Potockiego.

 

Cytat:

 

Nie ma prawdziwego odsłonięcia się, kiedy odsłania się w nas tylko dorosły. Bycie dorosłym jest zawsze pozostawaniem w masce. Człowiek prawdziwie dojrzały sprowadza się do dziecka, od którego się zaczął.

 

Olga Tokarczuk, Podróż ludzi Księgi

 

Link do Google Docs, gdzie można znaleźć bardziej statystyczne zestawienie moich lektur oraz informacje o tym, co obecnie czytam.

Komentarze


Iman
   
Ocena:
0

Wow, Todorov! :D Zazdroszczę, bo nie znam francuskiego nawet na tyle, żeby sobie beletrystykę poczytać a co dopiero takich wspaniałych badaczy ;)

06-11-2014 07:36
Qbuś
   
Ocena:
0

Rękopisie znaleziony w Saragossie jest w ogóle dość wysoko ceniony.

06-11-2014 11:11

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.