» Blog » Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #17 i #18
07-05-2014 21:22

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #17 i #18

W działach: Wyzwanie książkowe, Wyzwanie książkowe 2014, Książki | Odsłony: 114

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #17 i #18

I niby znowu podwójna notka, ale bez szału. Częściowo tłumaczy mnie fakt, że weekend majowy spędziłem w górach, razem z deszczem, mgłą, towarzystwem i burzami, więc okoliczności do czytania nie były sprzyjające. Poza tym, Brandsttaeter i Campbell idą jak krew z nosa…

 

 

 

 

 

 

 

Wyposażenie osobiste – Marek Oramus, Solaris 2013

 

Solaris z Wojtkiem Sedeńką na pokładzie robią masę dobrej roboty, wydając Galaktykę Gutenberga i Archiwum Polskiej Fantastyki. W grudniu do tych serii dołączyła kolejna, Krytycy o fantastyce, a książka Oramusa jest jej pierwszą propozycją.

I jest to bardzo dobre otwarcie. Fajnie pokazuje realia wydawnicze PRL-u (można je sobie zestawić z tym, jak wygląda nasz rynek dzisiaj i z narzekaniami niektórych, że "kiedyś było lepiej, takie książki się wydawały, tylu ludzi czytało), to jak i co się wydawało, a jak to się robi dzisiaj. To bardzo gawędziarski zbiór impresji Oramusa na temat tekstów mniej lub bardziej świetnych, ale w większości dzisiaj już gdzieś schowanych z tyłu głowy i zapomnianych.

Czekam na kolejne książki z tej serii.

 

Schizofrenia – Antoni Kępiński, Wydawnictwo Literackie 2012 (Kindle)

 

Bardzo mocno naukowa książka, dotycząca jednej z najciekawszych chorób psychicznych, jakie mogą dotknąć człowieka. A choć jest dość cieniutka (ledwie 300 stron, łącznie z przypisami), to czyta się ją naprawdę wolno i wymaga dużej ilości skupienia, ponieważ autor się nie patyczkuje i zasypuje czytelnika definicjami, teoriami i nazwami zjawisk/objawów. Jednocześnie bardzo wiele rzeczy rozkłada na czynniki pierwsze – nie wiem na ile można by traktować tę książkę jako pewien podręcznik do schizofrenii, ale definicje są wyłożone bardzo klarownie.

Tutaj pojawia się drugie pytanie, na które nie umiem odpowiedzieć – minęło ponad 40 lat od pierwszego wydania, więc czy jest to w ogóle aktualne? W posłowie można znaleźć informacje, że, zwłaszcza w Polsce, dotąd nie ukazało się żadna bardziej wyczerpująca publikacja na temat tej choroby oraz że badania/rozwój medycyny pod tym kątem nie poszły w kierunku, za którym optował Kępiński.

 

Cytat tygodnia:

Brak

 

Link do Google Docs, gdzie można znaleźć bardziej statystyczne zestawienie moich lektur oraz informacje o tym, co obecnie czytam.

Komentarze


mr_mond
   
Ocena:
+1

"podręcznik do schizofrenii"

:D

07-05-2014 21:28
Scobin
   
Ocena:
+1

Uzupełnię Ci cytat:

takie książki się wydawały, tylu ludzi czytało, wow

A jeśli chodzi o Antoniego Kępińskiego, to zdecydowanie wybitny psychiatra, natomiast istotnie główonurtowa wiedza na temat schizofrenii rozwinęła się inaczej. Co prawda w klasyfikacji WHO istnieje jeszcze podział na podtypy podobne jak u Kępińskiego, ale w najnowszej klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego – już nie. O ile pamiętam ze studiów (trzeba by sprawdzić), obecnie ten podział służy raczej diagnostom (jako pewien skrót myślowy lub wiedza tradycyjna) niż autorom badań empirycznych. Kategorii objawów osiowych chyba też się już za bardzo nie stosuje.

10-05-2014 09:31
baczko
   
Ocena:
0

Dzięki, Staszku, za rozjaśnienie tej kwestii :)

10-05-2014 12:04

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.