string(15) ""
» Blog » Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #14
09-04-2014 20:05

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #14

W działach: Wyzwanie książkowe, Wyzwanie książkowe 2014, Książki | Odsłony: 114

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #14

Drugi tydzień z rzędu czytałem książkę Cindy Williams Chimy – i mam głęboką nadzieję, że nigdy więcej to mi się już nie przytrafi.

 

 

 

 

 

 

 

Dziedzic smoka – Cinda Williams Chima, Galeria Książki 2014

 

Poprzedni tom był średnio-słaby, a ten jest makabrycznie słaby. Wszystkie wady są powtórzone (brak logiki wydarzeń, słabe dialogi, bohaterowie, szczątkowa kreacja świata), a gdzieś zniknęły zalety, które powodowały, że dało się czytać tę autorkę bez większego bólu zębów. Owszem, można to czytać, ale po co? To taki Harry Potter ogołocony z całej fajności. Tym bardziej zastanawia fenomen autorki w Galerii Książki…

Jest tu klasycznie źle skonstruowany, wszechmocny i ogólnie niezałatwialny Wybraniec, są Wielkie i Poważne problemy, które można by rozwiązać zwykłą rozmową – ale wtedy książkę należałoby odchudzić o połowę; jest i logika, którą poświęca się krwawo na ołtarzu "rozwoju akcji". Znienacka następują także bezsensowne i zupełnie obojętne śmierci bohaterów. O ile w poprzednim tomie w miarę interesowało mnie co stanie się z protagonistą, czy jak sobie poradzi z wyzwaniami, tutaj autorce udało się mnie zniechęcić całkowicie. Dziedzic smoka wszedł na listę książek, którymi rzucałem z frustracji (a w NF wystawiłem 1/6, co jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło).

Serio, nie ruszajcie tego – ja wziąłem na siebie ten ciężar za was. Jeżeli szukacie jakiejś fajnej młodzieżówki to mogę polecić co najmniej kilka(naście) lepszych cykli.

 

 

Północ galaktyki – Alastair Reynolds, MAG 2014

 

Lubię space operę w wykonaniu Reynoldsa, a ten zbiór to osiem równych i solidnych opowiadań. Trochę słabiej wypada jeden tekst (Szpieg na Europie), a pozostałe trzymają dobry poziom. Na plus wyróżnia się tytułowy utwór, którego akcja rozciąga się na wiele mileniów – bardzo ładnie przeprowadza czytelnika przez historię uniwersum Przestrzeni Objawienia, wskazuje na jego potencjalny rozwój (wykraczający poza ramy czasowe całego cyklu) i to, jak skończą się jego dzieje.

Bardzo podoba mi się to, jak Reynolds łączy przygodowość space opery z gadżeciarstwem i zagadnieniami fizyki/technologii bardziej pasującymi do hard sf. Szkoda, że MAG nie wznowi pierwszych tomów Przestrzeni Objawienia, które są w zasadzie nieosiągalne – pozostaje mi liczyć, że wydawani przez nich teraz Cobley i McAuley są co najmniej tak dobrzy, gdybym szukał ciekawej space opery.

 

 

 

Cytat tygodnia:

Co byś wolał, Carl? Uwolnić świat od Trintignanta i oszczędzić mu dalszego bólu, czy pozwolić mu trochę pocierpieć?

Alastair Reynolds, Zwierzyniec Grafenwaldera ze zbioru Północ galaktyki

 

Podsumowanie miesiąca: marzec 2014

W tym roku jestem regularny jak w zegarku – marzec to 8 przeczytanych książek, czyli w sumie pierwszy kwartał 2014 to 25 książek (plus trochę rzeczy dla WL-u). Nieźle, ale mam nadzieję, że będzie lepiej. Pojawił się kandydat na najgorszą książkę roku, nadrobiłem Beukes do wywiadu i wróciłem do Marqueza. Tylko dwie książki były w formie e-booka – trochę niepokojące, zważywszy na to, że kupuję ich znacznie więcej w każdym miesiącu.

 

Najlepsza książka marca: Gabriel Garcia Marquez, Miłość w czasach zarazy

Najgorsza książka marca: Cinda Chima Williams, Dziedzic czarodzieja

Pozytywne zaskoczenie marca: Igor Ostachowicz

 

 

Link do Google Docs, gdzie można znaleźć bardziej statystyczne zestawienie moich lektur oraz informacje o tym, co obecnie czytam.

Komentarze


~Abeey

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
In 1860, Edouard Heuer founded a watch aggregation in Switzerland, with the abstraction of acceptable the louis vuitton replica aboriginal being to apparent the chronograph. Of course, he did this in 1882, authoritative him the baton in avant-garde technologies. The "oscillating pinion" is still in use today by above watchmakers. But this was not enoughin 1911, he aswell patented the aboriginal "Time Trip"; a alarm fabricated for chanel shoes dashboards in automobiles. The aboriginal set of easily were set to acquaint time like an accustomed clock, but a additional set of easily were advised to clue the continuance of the trip. A disciplinarian could set the timer, again stop if they accomplished their destination. Mr. Heuer was a man afore his time in addition and ideas. 1914 saw the aboriginal wrist watch/chronograph combo, which let the buyer alpha and gucci shoes stop time in a "stopwatch" fashion. This is area the alarm abstraction originated, which is still in use today. During the 1930s and 40s, Tag Heuer bogus timepieces for aircraft and automobiles to accord to the war effort. Abounding chronographs were fabricated to cover a agenda action as well. When the aboriginal dashboard timers/clocks appeared in 1911, they were a abundant novelty. But by the backward 1950s, a new band of replica chanel clocks/timers came assimilate the scene. 1958 saw greater innovations and added appearance never afore seen, such as an 8-day clock, a 12-hour stopwatch, abounding chronograph, and abounding more. For its day, these dashboard timers were acid edge, and were bogus through the mid-1980s if they were discontinued. But during the time, Heuer produced added timers for antic and antagonism events, including the celebrated Formula One.
19-04-2014 03:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.