string(15) ""
» Blog » Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #12
26-03-2014 20:18

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #12

W działach: Wyzwanie książkowe 2014, Wyzwanie książkowe, Książki | Odsłony: 97

Wyzwanie książkowe 2014 - Tydzień #12

Wbrew przewidywaniom niewiele udało mi się poczytać w pociągu do i z Poznania, więc ten tydzień to tylko jedna ukończona lektura.

 

 

 

 

 

 

Three Parts Dead  - Max Gladstone, TOR 2012 (Kindle)

Debiut, który wpadł mi gdzieś tam w oczy przy grzebaniu na Amazonie, bo zachwalali go m.in. Crowley i Vaughn, i ogólnie zbierał dobre recenzje. Widziałem też gdzieś wspomnienie, że świetnie poprowadzona jest główna postać kobieca, ale to już było określenie trochę na wyrost.

O czym to w ogóle jest? Full epickie fantasy z wszechpotężną magią, zabijaniem i wskrzeszaniem bogów, wampirami, gargulcami i...prawnikami w roli głównej. Ci ostatni władają niemal boskimi mocami, dzięki którym puszczają kule ognia, zmieniają postać etc, a czerpią moc z ziemi oraz gwiazd. Główna bohaterka to nowicjuszka w zawodzie, wydalona ze szkoły. Przygarnięta przez mentorkę/szefa zmierzy się z dość skomplikowaną intrygą dotyczącą śmierci jednego z potężniejszych bogów na świecie. Szkoda tylko, że poza kilkoma fajnymi pomysłami na jej postać, autor ostatecznie robi z niej prawie Mary Sue (choć to może kwestia konwencji heroicznej). Ważne odnotowania jest to, że jest ona czarnoskórą kobietą. Rozczarowujący są też trochę "najpotężniejsi z potężnych", którzy nie przekonują swoim zachowaniem/zagrywkami/planami, że naprawdę są tacy super. Gdzie im tam do kratistosów.

Bardzo ciekawie przedstawiono kwestię religii, gdzie wiara przeliczana jest na, hm, jednostki, gdzie umowy zawiera się na użycie/korzystanie z określonej mocy wiary, relacja wiernych z bogiem jest osobista a soulstuff to waluta. Szkoda trochę, że autor nie poszerzył informacji na temat tego, co dzieje się po śmierci lub kwestii Wojny Bogów, która dość silnie rzutuje na teraźniejszość.

Fajna rzecz z wyrazistymi bohaterami i znośną fabułą. Szkoda, że kolejne tomy (są już dwa) powstały w oderwaniu od tego i stanowią o innych bohaterach i miejscach.

Cytat tygodnia:

- There are other rules, right?

The Book of Regulations is twenty pages long

- Not so bad.

Appendix A is three thousand one hundred twelve.

Max Gladstone, Three Parts Dead

 

Link do Google Docs, gdzie można znaleźć bardziej statystyczne zestawienie moich lektur oraz informacje o tym, co obecnie czytam.

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.