string(15) ""
» Blog » Wyzwanie książkowe 2013 - Tydzień #3
23-01-2013 16:50

Wyzwanie książkowe 2013 - Tydzień #3

W działach: Wyzwanie książkowe 2013, Książki | Odsłony: 14

Wyzwanie książkowe 2013 - Tydzień #3
Tak jak przypuszczałem, zeszły tydzień był tygodniem prawie-że-nie-czytelniczym, z powodu natłoku zaliczeń i innych studyjno-przedsesyjnych przyjemności udało mi się skończyć tylko jedną książkę, choć dwie inne solidnie napocząłem.

W tym tygodniu powinienem uporać się z większością rzeczy i wrócić do normalnego tempa czytelniczego.
Brain Rules: 12 Principles for Surviving and Thriving at Work, Home, and School – John Medina, Kindle

Pozycja kupiona odruchowo, za 2$ dzięki polecance ze Świata Czytników.Przede wszystkim, w trakcie czytania zorientowałem się, że ta książka nie jest tym, za co ją uważałem. To żaden poradnik w stylu "rób X i Y, a możliwości Twojego mózgu zwiększą się o 100%" ani "Te 12 zasad odmieni Twoje działania i sprawi, że osiągniesz nieosiągalne". Ta książka okazała się czymś znacznie fajniejszym.

Jak wskazuje tytuł, całość podzielona jest na dwanaście segmentów. Każdy z nich skupia się na jednej z właściwości pracy mózgu, np. na pamięci długo- i krótkotrwałej, wpływie stresu na pracę mózgu, stosunku ilości snu do umiejętności uczenia się, tego jak powstają, i są przez nas przywoływane, wspomnienia i tak dalej. Wszystkie te zależności podbudowane są przykładami z życia konkretnych ludzi oraz odpowiednią dawką wiedzy medycznej – mniej lub bardziej specjalistycznej, często przedstawionej w formie metafor.

Co więcej, autor podpowiada rówież zawsze kilka praktycznych rad/rozwiązań dotyczących rozważanego problemu, na przykład w kwestii bardziej efektownego zapamiętywania. Jednak większość takich rad dotyczy odautorskich wizji zmian systemu edukacji, tak, by usprawnić nauczanie w szkołach, co przeciętnemu czytelnikowi raczej nie jest przydatne.

Cytat tygodnia:

You push the boundaries of people's preferences, then stand back and see how they react. Then you repeat the experiment, pushing them to their limits over and over again to see how stable your findings are, as if you were playing peek-a-boo.

PS Reklamuję Zło Wcielone (Empik), ale zaczęła się tam naprawdę fajna promocja - od dzisiaj, przez dwa tygodnie, można kupować książki z Uczty Wyobraźni 2 w cenie 1. I tym razem można również kupować je przez internet :)

Komentarze


earl
   
Ocena:
0
Wreszcie jakiś normalny kot, chociaż nie wiem czemu też ma skwaszoną minę.
23-01-2013 23:47
baczko
   
Ocena:
0
Bo jest disappointed :)
24-01-2013 17:57

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.