string(15) ""
» Blog » Wyzwanie książkowe 2013 - Tydzień #24
19-06-2013 20:09

Wyzwanie książkowe 2013 - Tydzień #24

W działach: Wyzwanie książkowe, Książki | Odsłony: 18

Wyzwanie książkowe 2013 - Tydzień #24
Koniec sesji, w moim przypadku, wcale nie oznacza nadmiaru wolnego czasu – powrót do domu wiąże się z różnymi fajnymi lub mniej fajnymi obowiązkami (Bartek kucharzem!), które zajmują mi gdzieś połowę dnia. No i atakujący, nieznośny upał jakoś nie pomaga mi w czytaniu. Ale zaczynam odbijać się od czytelniczego dna :)

Składany nóż – K.J. Parker, MAG 2013


Bardzo dobra, ekonomiczna powieść, której akcja dzieje się w quasi-średniowieczu i koncentruje się na osobie Bassa, pierwszego obywatela Republiki, próbującego zmienić handlowy kraik, z którym nikt się w zasadzie nie liczy, w coś znacznie, znacznie większego.

Na pierwszy plan wybija się opowiadana historia – o geniuszu(?) finansowym, który śmiałymi i szalonymi decyzjami, często powodowany gniewem lub chęcią zrobienia komuś na złość, tworzy z małej Republiki światową potęgę handlową i, korzystając z przywilejów pierwszego obywatela, także ją reformuje. Ale, wbrew pozorom, główny bohater nie jest nieomylny i bez wad – podejmuje decyzje pochopnie i często próbuje tuszować swoje mniejsze lub większe porażki, w czym pomaga mu spora doza szczęścia. I to kolejna cecha przyciągająca do lektury – postacie wydają się prawdopodobne, realne, są czymś więcej niż zlepkiem cech, a niektórych wydarzeń, tak jak w życiu, nie da się przewidzieć.

Drogie życie – Alice Munro, Wydawnictwo Literackie 2013


Zabrałem się za ten zbiór opowiadań trochę z ciekawości, bo o Munro słyszałem wcześniej, a jako że to jedna z najsłynniejszych autorek kanadyjskich, to intrygowała mnie też trochę z racji studiów. No i lektura okazała się interesująca.

I nietypowa dla mnie. Książka zawiera teksty przede wszystkim o uczuciach kobiet i względem nich, od małych dziewczynek i ich relacji z rodzicami po wzajemny szacunek i trudną miłość dojrzałego, starego małżeństwa, Munro opisuje także romanse, namiętności, to jak uczucia rodzą się, zmieniają i przemijają. To, opowiadanie historii głównie z kobiecej perspektywy oraz zagęszczenie i skupienie się głównie na emocjach i długich, szczegółowych opisach był dla mnie raczej nowym doświadczeniem.

Na początku byłem zaskoczony i chwilę trwało aż przyzwyczaiłem się do powolnej narracji, historii będących wyrywkami życia, nie zawsze kończących się puentą bądź jakimś podsumowaniem – ale jednocześnie nie mogłem czytać tej książki w za dużych ilościach na raz bo mnie nużyła, pomimo świetnego języka i wciągających opowieści.

Zaliczam jako odliczoną ciekawostkę, czytało mi się bardzo dobrze, ale wątpię, żebym sięgnął po kolejne książki Munro.

Cytat tygodnia:

Trzeba mieć jaja jak wielbłąd, by włamać się do domu kogoś nieznajomego w środku nocy, świetnie wiedząc, że możesz zostać zabity, stracić nogę odgryzioną przez złe psy albo spaść z dachu i złamać kark.(…) Trzeba być naprawdę odważnym by robić takie rzeczy. A odwaga to wielka cnota, nieprawdaż?

Składany nóż, K.J. Parker

Komentarze


earl
   
Ocena:
0
A co jest Twoją specjalnością kucharską, Bartku? I na co zaprosisz? :P
20-06-2013 00:44
baczko
   
Ocena:
0
Wódka na zimno wychodzi mi najlepiej :P
20-06-2013 19:26
earl
   
Ocena:
+1
No to chlupniemy sobie w Przysusze :)
21-06-2013 00:55
Iman
   
Ocena:
+1
Zaintrygował mnie "Składany nóż", ostatnio chętnie czytam tego typu klimaty.
21-06-2013 16:46

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.