O Wyzwaniu książkowym 2015
W działach: Wyzwanie książkowe 2015, Wyzwanie książkowe, Książki | Odsłony: 363Nadszedł czas na zmiany – po dwóch latach Wyzwania książkowego, postanowiłem zmienić nieco formułę pisanych przeze mnie notek. Cztery najważniejsze aktualizacje to:
- umieszczanie notek co dwa tygodnie
- uwzględnianie przeczytanych komiksów
- koniec Grumpy Cata
- mini-Wyzwania
Pierwsza zmiana jest łatwa do wyjaśnienia – zmniejszenie częstotliwości publikacji zmniejsza ryzyko tworzenia pustych notek, co w zeszłym roku zdarzało mi się jednak relatywnie często, a także powinno sprawić, że będą one nieco obszerniejsze. Komiksy z kolei zacznę uwzględniać z tego powodu, że nagle zacząłem ich czytać całkiem sporo – kilka zeszytów na miesiąc, a zarezerwowana im półka w domu sukcesywnie się zapełnia. Nie będę ich jednak wliczał do przeczytanych książek.
Najsmutniejsza zmiana, to rezygnacja ze sztandaru Wyzwania, jakim był Grumpy Cat. Internet chyba się już nasycił tą niesympatyczną kotką – coraz trudniej było mi znajdować zabawne i przynajmniej w minimalnym stopniu pasujące do okoliczności wrzucenia notki obrazki. Zamiast tego zacznę wrzucać memy okołoksiążkowe – zobaczymy, jak to się rozwinie.
Ostatnim punktem zmian są mini-Wyzwania książkowe – czyli lista rzeczy, które sobie założyłem na czytelniczy rok 2015. Są one dość różnorakie, ale nie zamierzam ich traktować śmiertelnie poważnie, jako niezbywalnych wskaźników czytelniczych. To raczej pewnego rodzaju wskazówki/założenia, co chciałbym przeczytać dodatkowo, nadrobić, czy poszerzyć swoją świadomość literacką.
mini-Wyzwanie książkowe 2015:
- Lista autorów do nadrobienia:
- Stanisław Lem, William Szekspir, Stanisław Barańczak, Wit Szostak, Isaac Asimov, Sławomir Mrożek, Franz Kafka, Bruno Schulz, Wiktor Hugo, Fiodor Dostojewski, Tadeusz Konwicki, Witold Gombrowicz, Joe Abercrombie, Michał Witkowski, Philip K. Dick, C.S. Lewis, Karol Wojtyła,...
- Książki z tzw. klasyki fantasy
- Zwycięskie teksty w nagrodach literackich z ostatniej dekady (Pullitzer, Nobel, Nike, Booker)
- Polska literatura XX wieku i polska literatura współczesna
- Amerykańska literatura XX wieku
- Teoria literatury (oraz literatury fantastycznej)
- Literatura francuskojęzyczna
- Teksty okołotolkienowskie
- Polska fantastyka
Być może w poszukiwaniu natchnienia będę się kierował Book Riot Read Harder Challenge, które podesłał mi Artur Nowrot (dzięki!). Może też uaktywnię nieco swój profil na goodreads.com.
Do przeczytania w środę :)