» Blog » O Wyzwaniu książkowym 2015
10-01-2015 18:00

O Wyzwaniu książkowym 2015

W działach: Wyzwanie książkowe 2015, Wyzwanie książkowe, Książki | Odsłony: 363

O Wyzwaniu książkowym 2015

Nadszedł czas na zmiany – po dwóch latach Wyzwania książkowego, postanowiłem zmienić nieco formułę pisanych przeze mnie notek. Cztery najważniejsze aktualizacje to:

 • umieszczanie notek co dwa tygodnie
 • uwzględnianie przeczytanych komiksów
 • koniec Grumpy Cata
 • mini-Wyzwania

 

Pierwsza zmiana jest łatwa do wyjaśnienia – zmniejszenie częstotliwości publikacji zmniejsza ryzyko tworzenia pustych notek, co w zeszłym roku zdarzało mi się jednak relatywnie często, a także powinno sprawić, że będą one nieco obszerniejsze. Komiksy z kolei zacznę uwzględniać z tego powodu, że nagle zacząłem ich czytać całkiem sporo – kilka zeszytów na miesiąc, a zarezerwowana im półka w domu sukcesywnie się zapełnia. Nie będę ich jednak wliczał do przeczytanych książek.

Najsmutniejsza zmiana, to rezygnacja ze sztandaru Wyzwania, jakim był Grumpy Cat. Internet chyba się już nasycił tą niesympatyczną kotką – coraz trudniej było mi znajdować zabawne i przynajmniej w minimalnym stopniu pasujące do okoliczności wrzucenia notki obrazki. Zamiast tego zacznę wrzucać memy okołoksiążkowe – zobaczymy, jak to się rozwinie.

Ostatnim punktem zmian są mini-Wyzwania książkowe – czyli lista rzeczy, które sobie założyłem na czytelniczy rok 2015. Są one dość różnorakie, ale nie zamierzam ich traktować śmiertelnie poważnie, jako niezbywalnych wskaźników czytelniczych. To raczej pewnego rodzaju wskazówki/założenia, co chciałbym przeczytać dodatkowo, nadrobić, czy poszerzyć swoją świadomość literacką.

 

mini-Wyzwanie książkowe 2015:

 • Lista autorów do nadrobienia:
  • Stanisław Lem, William Szekspir, Stanisław Barańczak, Wit Szostak, Isaac Asimov, Sławomir Mrożek, Franz Kafka, Bruno Schulz, Wiktor Hugo, Fiodor Dostojewski, Tadeusz Konwicki, Witold Gombrowicz, Joe Abercrombie, Michał Witkowski, Philip K. Dick, C.S. Lewis, Karol Wojtyła,...
 • Książki z tzw. klasyki fantasy
 • Zwycięskie teksty w nagrodach literackich z ostatniej dekady (Pullitzer, Nobel, Nike, Booker)
 • Polska literatura XX wieku i polska literatura współczesna
 • Amerykańska literatura XX wieku
 • Teoria literatury (oraz literatury fantastycznej)
 • Literatura francuskojęzyczna
 • Teksty okołotolkienowskie
 • Polska fantastyka

 

Być może w poszukiwaniu natchnienia będę się kierował Book Riot Read Harder Challenge, które podesłał mi Artur Nowrot (dzięki!). Może też uaktywnię nieco swój profil na goodreads.com.

Do przeczytania w środę :)

 

Komentarze


Scobin
   
Ocena:
+1

Poczytaj coś z Nagrody Literackiej Gdynia i daj znać, czy dobre! A z Barańczaka polecam "Uciekiniera z Utopii", "Ocalone w tłumaczeniu", "Pegaz zdębiał", "Książki najgorsze" oraz "Chirurgiczną precyzję", w dowolnej kolejności. ;-)

10-01-2015 20:14
mr_mond
   
Ocena:
+2

Cieszę się, że spodobało Ci się wyzwanie Read Harder, jestem ciekaw, co wybierzesz :). Ja już swoje rozpocząłem.

10-01-2015 21:32
baczko
   
Ocena:
0

@Staszku

Dzięki za polecajki! Szkoda tylko, że Barańczak osiąga tak absurdalne ceny np. na Allegro :/

10-01-2015 21:56
Kamulec
   
Ocena:
+4

Pisałeś kiedyś, jak się to stało, że poświęcasz tak wiele czasu wolnego na czytanie?

11-01-2015 00:04
Senthe
   
Ocena:
+2

Nie nadrabiaj Dicka, nie warto : >

A co do Barańczaka, pewnie, choć brzmi to super okropnie, z "okazji" śmierci niebawem pojawią się jego różnorakie wznowienia...

11-01-2015 02:02
Krakonman
   
Ocena:
+3

Dick jest fajny. Nadrabiaj (i bądź tu mądry) ;).

11-01-2015 02:40
baczko
   
Ocena:
+1

@Senthe

Choć zabrzmi to pewno okropnie, to po cichutku liczę na te wznowienia...

Co do Dicka - nie będę! :P

@Krakonman

Co do Dicka - będę! :P

@Kamulec

Nie, chyba nigdzie o tym nie pisałem. Pewnie musiałbym się głębiej zastanowić skad mi się to wzięło. Dlaczego pytasz?

11-01-2015 12:58
Kamulec
   
Ocena:
0

@baczko

Z ciekawości?

11-01-2015 15:51
Iman
   
Ocena:
+2

Ciekawa ta lista autorów do nadrobienia. Rzeczywiście są to twórcy, których dzieła warto znać, a przynajmniej zdecydowana większość z nich. Ze względu na osobiste zamiłowanie radzę, żebyś absolutnie nie odpuszczał Szekspira, również dlatego, że kultura popularna (w tym fantastyka) czerpie z niego dosłownie wiadrami i znajomość jego dzieł pozwala na złapanie szerszego kontekstu :)

A jeśli chodzi o Barańczaka, to ceny jego książek rzeczywiście bywają bardzo wysokie. Lepiej poszukać w bibliotekach - jest tam tego sporo.

12-01-2015 10:42
baczko
   
Ocena:
0

@Iman

Tym bardziej mi, angliście, wypada znać Szekspira chociaż częściowo :)

12-01-2015 22:16
baczko
   
Ocena:
0

@Iman

Jeszcze co do bibliotek - sugestia trafna, ale osobiście nie lubię wypożyczać książek, bo... muszę je potem oddawać :) Jest we mnie coś z kolekcjonera - przez to właśnie dodaję kolejne dwa regały do pokoju, wywalając jedną szafkę i fotel.

13-01-2015 16:55
Scobin
   
Ocena:
+3

jest we mnie coś z kolekcjonera

...ale nie kolekcjonera mebli. ;-)

13-01-2015 19:55
Iman
   
Ocena:
+2

Haha, znam to aż za dobrze i stąd była moja nieśmiała sugestia ;) (samą siebie też czasem muszę przekonywać). Chciałam czytnik po to, żeby móc mieć więcej książek a nie potrzebować aż tyle miejsca. Skutek jest oczywiście taki, że kupuję i e-booki i książki papierowe (chociaż tych drugich faktycznie mniej niż kiedyś). Ale oprócz tego lubię biblioteki (kwestia zawodu czy coś ;)).

14-01-2015 12:05

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.