string(15) ""
» Blog » #uratujpolteru - krótko a praktycznie
13-09-2014 00:42

#uratujpolteru - krótko a praktycznie

W działach: polter, fandom | Odsłony: 727

#uratujpolteru - krótko a praktycznie

1. Po co komu Polteru?

 • Nie ma alternatyw. Nie ma innego tak dużego serwisu skupiającego tylu erpegowców w jednym miejscu. Jako portal ogólnofantastyczny czy ogólnogrowy na pewno ma Polteru trochę konkurencji, ale wciąż jest mocnym graczem.
 • Portal i forum > FB. Na FB content pojawia się i znika, na forach i portalach żyje dużo dłużej, niemal wiecznie. Nie mówiąc już o możliwościach customizacji pod aktualne potrzeby społeczności.
 • Było fajnie i może być, ja tam ciągle wierzę. Nawet jeśli zasadniczo ludzie nie korzystają już raczej z for, a z rozmowami przenieśli się na FB, nie zmienia to faktu, że Polter ciągle ma te tysiące wyświetleń dziennie.

 

2. Na co komu te porady?

Są ludzie, którzy może by i pomogli, a nie wiedzą jak.

 

3. Nie chcesz ratować Polteru? Ić stont. 

 

4.Chcesz ratować Polteru? Doskonale, oto co możesz zrobić.

 • Zachęcanie nowych userów, polecanki i share'y. Poleć Polteru kolegom i konfrontujcie swoje myśli z innymi. Pokaż znajomym fajny artykuł. Zalinkuj ciekawą wieść.
 • Pisanie artów, a przede wszystkim wieści. Kiedy trafisz gdzieś na wieść, wystarczy kilkukrotne ctrl-c ctrl-v. Można nawet dodać do niej swój komentarz, a co. Zaś pisanie artykułów bliskie jest chyba sercom bardzo wielu erpegowców. Wiadomo, że chce się publikować przede wszystkim na blogasku, ale warto raz na jakiś czas wrzucić swój tekst almanachowy choćby z odnośnikiem do miejsca jego oryginalnej publikacji (dat pozycjonowanie!). Jak robi np. Baniak chyba z niezłymi skutkami.
 • Głosowanie na wieści. Wystarczą 2-4 osoby, by wieść pojawiła się na stronie. Zalogowanych użytkowników w ciągu godziny przewija się o wiele wiele więcej. Zamiast zaczynać od obserwowanych komentarzy, można na dobry początek dnia zagłosować na parę wieści, zajmuje to minutę.
 • Redagowanie wieści i artykułów. To już wymaga trochę wysiłku, ale totally worth it. Szczególnie przy wieściach poprawienie dwóch przecinków czy dodanie zdania komentarza nie boli.
 • CZYTANIE I KOMENTOWANIE ARTÓW GODDAMMIT. Jako autorka recenzji w dziale planszówkowym cieszyłam się nieprzyzwoicie z każdego jednego komentarza, obojętnie czy pochlebnego. Świadomość, że ktoś te arty czyta z uwagą, naprawdę motywuje do ich pisania. A bardzo wiele osób czyta. Pamiętajcie, wasz feedback jest bezcenny.
 • Współpraca, dzielenie się pomysłami, pomaganie, docenianie, wspieranie. Niektórzy piszą tu heartbreakery, coś tam tłumaczą, organizują inicjatywki. Dla takich osób każda polecanka i każdy komentarz również jest bezcenny. Nie mówiąc już o bardziej konkretnej pomocy.
 • Nietrollowanie, nieplusowanie, ignorowanie trollingu. Zamiast wymyślania kąśliwej riposty użyj przycisku [troll], oszczędzisz sobie i innym zachodu.


5. Co może zrobić administracja - moje propozycje.

 • Ogarnięcie forum. Ono jest potrzebne, tylko trzeba je IMO zaorać i stworzyć od zera. coming soon
 • Ogarnięcie regulaminu. check!
 • Zachęcenie, ułatwienie share'owania i polecania artykułów. Nawet nagrody za zachęcanie nowych aktywnych użytkowników.
 • Polter 101 dla nieogarniających. Tutaj shame on me, miałam taki tekst napisać czas jakiś temu, nie napisałam i biedni nowopolterowicze nadal pewnie nie wiedzą, co z czym się je. Nadal IMO must have.
 • Odświeżenie wyglądu i możliwości technicznych portalu. Miejscami niestety ciężko uwierzyć, że to już 2014. IMO warto by chociażby uprościć proces rejestracji (jednocześnie możliwie kontrolując multikonta) i poprawić ten koszmarny UX-owo edytor WYSIWYG (sorry, Draker).
 • Możliwość banowania konkretnych osób na swoich blogaskach. coming soon

 

Trollerskie komcie o tym, że hurr Polter niepotrzebny porady niepotrzebne weźmy się i zróbcie durr będę prawdopodobnie kasować; liczę na konstruktywne uwagi i pomysły, nie na uporczywe wyjaśnianie, jak bardzo wszystko jest bez sensu.

Komentarze

Autor tego bloga samodzielnie moderuje komentarze i administracja serwisu nie ingeruje w ich treść.

jakkubus
   
Ocena:
0

Ić stont

Zakazane jest:

1.Nadużywanie emotikon, wielkich liter i tekstu w kolorze lub rozmiarze innym niż domyślny, a także ignorowanie zasad poprawnej pisowni (gramatyki, ortografii i interpunkcji). Stosowanie polskich znaków diakrytycznych nie jest bezwzględnie wymagane, aczkolwiek zalecane.

A tak na serio, rubryka Twórz Poltera powinna być IMO bardziej wyeksponowana. Jej się po prostu często nie zauważa i mimo, iż przejrzenie wieści w kolejce i zagłosowanie lub zredagowanie nie jest jakoś czasochłonne, to wielkiego ruchu tam nie ma.

13-09-2014 01:28
nerv0
   
Ocena:
0

@up

Nie wiem jak dla ciebie, ale w moich oczach ten zacytowany punkcik raczej nie odnosi się to blogów. W każdym razie nie powinien. XD

Ej, serio Kamulec, jak już tak szalejesz to weź gdzieś wytłuść info, że blogi należą do blogerów i takie regulaminowe drobnostki jak poprawna pisownia, wielkość, czy kolor liter nie powinny się ich tyczyć (bo nie powinny!), a zasady w takiej formie w jakiej przedstawia ją regulamin są domeną forum i ew. komentarzy pod artykułami (ale nie notkami blogowymi!). Tu naprawdę nie powinno być potrzeby żadnego zaostrzania i dalszego regulowania. I myślę, że to co zrobiłeś do tej pory powinno z dużym powodzeniem zaorać nieprzyjemną atmosferę, która od dłuższego czasu panowała na blogach.

13-09-2014 02:13
Kamulec
   
Ocena:
0

@nervo

Nie chcę zgodzić się na pisanie Polterze notek blogowych bez użycia wielkich liter i interpunkcji. Oczywiście nikt tu tak obecnie nie pisze, ale gdyby zapis wyleciał, a ktoś zaczął, nie miałbym narzędzi, by interweniować. Nie da się napisać regulaminu idealnie. Dotąd ten zapis też był i się sprawdzał, a problemów nie było. Uważam, że starczy zdroworozsądkowe podejście. Moim zdaniem ta notka nie ignoruje zasad poprawnej pisowni.

W razie dalszych uwag – są inne miejsca, nie spamujmy tu Senthe.

13-09-2014 02:27
nerv0
   
Ocena:
0

I dla tego wolę nie czytać regulaminów. :P Zobaczy człowiek taki punkt i zaczyna się zastanawiać. Jeśli to istniało już wcześniej i na blogach nadal będzie tak jak było to imo nie ma problemu. Aczkolwiek ten punkt wygląda mi 100% jak relikt z czasów gdy istniało tylko forum.
 

13-09-2014 02:37
Draker
   
Ocena:
+5

Trochę się zdziwiłem, ale co jest nie tak z obecnym edytorem WYSIWYG? Rozumiem, można mieć uwagi do starego, ale obecnie wykorzystujemy najnowszą wersję CKEditora, który jest najlepszym rozwiązaniem ze znanych mi edytorów wspierających aktualne standardy kodowania oraz oferujących podobną funkcjonalność. Używam go codziennie, nie tylko na Polterze, i w zasadzie nie wiem do czego można się w nim przyczepić.

Ja go nie pisałem od zera, więc nie mam za co się obrażać, ale po prostu jestem zaskoczony, że akurat edytor jest Twoim zdaniem najważniejszym problemem.

13-09-2014 05:30
Repek
   
Ocena:
0

@Senthe

Jak napiszesz to dla początkujących, to mogę pomóc w zredagowaniu. :)

@nerv0

Punkt z pisownią dotyczył w zamierzchłych czasach forum. Chodziło  o to, by stało na jak najwyższym poziomie. Jak ktoś ma własną notkę blogową, to imo jego sprawa, jak pisze. A w przypadku notki Senthe jest to przecież w ogóle jawna stylizacja i żart.

Pozdro

13-09-2014 08:50
Senthe
   
Ocena:
0

@Draker

Już precyzuję. Przede wszystkim frustruje mnie niemożność kopiowania bloków tekstu z zachowaniem ich formatowania. Już przy pisaniu komentarzy jest to przykre, przy pisaniu artów musi być horrorem. Do tego edytor ma tyle małych UX-owych problemów (po prostu, nie oszukujmy się, przez niedostatecznie dokładne udawanie zachowania MS Word), że dla mnie osobiście korzystanie z niego jest na ogół drogą przez mękę. Na upartego mogłabym ich trochę wymienić, gdyby miało się to do czegoś przydać.

Nie brak czasu, nie brak chęci, a edytor jest głównym czy wręcz jedynym powodem, dla którego od czasu BNP nie redaguję artykułów.

Wiem, że ciężko coś takiego poprawić. Ubolewam, że np. Google Docs nie mają (?) obecnie jakiegoś miłego API.

 

@ić stont

To cytat. Rozwodzenie się nad nieliteracką polszczyzną internetów i żartobliwą kreatywną niepoprawnością językową jako błędem jest śmieszne.

@nerv0

Plz. : )

13-09-2014 09:41
Zireael
   
Ocena:
+1

Senthe - pomogłabym z ruszeniem tego artykułu dla początkujących, ale nie bardzo wiem, od czego zacząć (bo co jak co, ale początkującą to dawno żadna z nas nie jest :P)

13-09-2014 09:53
Senthe
   
Ocena:
0

Ok, ogarnę to, co napisałam jakośtam kiedyśtam wcześniej (o ile mi się uda ten plik skądś odgrzebać), pozbieram myśli i wrzucę na GDocs (ironia sytuacyjna zamierzona). Soon.

Na razie fajnie by było jakoś przy pomocy burzy mózgów zastanowić się, jak radzą z tym sobie inne duże serwisy (np. przez "oprowadzenie" usera po pierwszym zalogowaniu albo czytelne, radosne, dobrze zilustrowane tutoriale step-by-step, albo coś jeszcze innego?).

13-09-2014 10:03
Z Enterprise
   
Ocena:
0
Senthe - tylko nie zostań polterKrzysiem, proszę. Bo zaczynasz tak brzmieć.
Permbany dla wybranych u siebie - dobry pomysł. Ewentualnie opcja weryfikacji komcia "podejrzanego" przed zgodą na publikację, jak mają wordpressy czy inne takie.
I co do anno domini 2014 i punktu regulaminu cytowanego przez jakubusia - polter jako jedyna znana mi polska strona nie współpracuje z funkcjami autokorekty - zarówno przy edytorze jak i w komciach. Warto by to było poprawić, bo nie żyjemy w czasach Windowsa 3 Listopada i ręczna korekta zniechęca.
13-09-2014 10:28
Senthe
   
Ocena:
0

U mnie w Chrome autokorekta działa (tzn. niepoprawnie napisane słowa są podkreślane na czerwono). Nie działa natomiast Lazarus. <sadpanda>

Nie wiem, co by miało oznaczać "zostawanie polterKrzysiem". Zasadniczo nie zamierzam zostawać niczym poza sobą.

13-09-2014 10:59
Draker
   
Ocena:
0

@Senthe, z tym formatowaniem jest taki problem, że musiałem włączyć jego czyszczenie, gdyż ludzie kopiowali teksty z Worda z całym syfem, który ten Word tworzy i taki kod nie nadawał się do jakiejkolwiek dalszej pracy, gdyż jak kilka osób poprawia tekst i jedna skopiuje coś z Worda to kolejne muszą później czyścić takie formatowanie. 

Zapisałem sobie, aby przyjrzeć się ponownie tej kwestii. Może w nowszej wersji trochę zostało to poprawione i da się czyścić wybiórczo formatowanie, aby znaczniki wordowe były usuwane bez uszczerbku dla pozostałych tagów.

I co do anno domini 2014 i punktu regulaminu cytowanego przez jakubusia - polter jako jedyna znana mi polska strona nie współpracuje z funkcjami autokorekty - zarówno przy edytorze jak i w komciach. 

Z jakiej przeglądarki korzystasz? W Chromie systemowe podkreślanie błędów działa mi bez problemu, to samo w FF i Operze.

13-09-2014 11:05
Z Enterprise
   
Ocena:
+1
Z Chrome oczywiście. Right-click i sugestie poprawnej pisowni działają na każej innej stronie. Tutaj mam tylko wytnij kopiuj wklej.
13-09-2014 11:26
Araven
   
Ocena:
+1

Co do Wieści, to powinno się wg. mnie odejść od zasady, że muszą dostać ileś tam głosów by się pojawić. Powinna być poczekalnia dla nich, ale akceptować je powinna Administracja. Nie wiem jak to wygląda z artykułami, ale też po korekcie powinien być publikowany po przyklepaniu przed Administrację, czy wyznaczoną osobę.

Bo często wartościowe wpisy, wiszą długo, a to zniechęca piszących. Wiszą zaś często dlatego, że są słabe a dlatego iż ludzie nie mają nawyku głosowania na wieści. Sam też go nie mam.

13-09-2014 11:32
Senthe
   
Ocena:
0

@Z, okienko CKEditora nie jest rozpoznawane przez przeglądarkę jako normalne pole input i nigdy nie będzie działać dokładnie jak takowe. Patrz GDocs, nawet tam brakuje takiej opcji pod right clickiem.

13-09-2014 11:35
Senthe
   
Ocena:
0

@Araven

To sobie ten nawyk wykształć, o tym przecie piszę ; ). Nie wiesz, jak było przed BNP, a było tak, że gdy wieści akceptowali tylko szefowie działów i admini, czekały one na publikację dużo dłużej, po czym wchodziły hurtem. Naprawdę, naprawdę łatwiej jest zebrać 4 osoby do zagłosowania niż oczekiwać, że ktoś będzie siedział na polteru 24/7 i przyklepywał wieści.

Zachęcam do spróbowania i poczucia choć raz satysfakcji z dodania ostatniego głosu i wrzucenia wieści na stronę : P

@Draker

Tu kolejna petycja. Na ogół w poczekalni wisi max 10 wieści (przy jakimś ogromnym urodzaju). Proponuję wyświetlać w poczekalni całość ich treści (na ogół bardzo długie przecież nie są) w imię możliwości natychmiastowego zagłosowania na wieść. czyli po prostu kliknięcia lajka z poziomu poczekalni, zamiast konieczności wchodzenia oddzielnie w wieść, by ją przejrzeć i zagłosować.

13-09-2014 11:48
Z Enterprise
   
Ocena:
0
GD przecież te funkcje mają. Co lepsze - teksty z błędem tutaj są normalnie podkreślane, czyli krasnoludki w laptopie wiedzą, że coś piszę błędnie. Ale nie mogą mi pomóc. Pewnie dlatego, że nie są zalogowanymi użytkownikami.
13-09-2014 12:04
Senthe
   
Ocena:
0

@Z, może faktycznie GDocs mają podobną funkcję i ją przeoczyłam, tak czy owak dopóki CKEditor nie implementuje u siebie takiej opcji, to absolutnie nie da się go zmusić do zachowywania się w ten sposób. To kwestia interpretacji pewnych określonych elementów HTML i skryptów przez przeglądarki. Gdyby się coś takiego dało zrobić, to byłoby jak mieć ciastko i zjeść ciastko.

Chyba że się mylę i można by w jakiś tricky sposób nałożyć right-click elementu input na div edytorowy i zmusić takiego frankensteina do działania, ale szczerze wątpię.

13-09-2014 12:10
Agrafka
   
Ocena:
0
No to wyznaczyć kilka aktywnych osób żeby miały prawo ostatecznego przyklepania
13-09-2014 12:17
Senthe
   
Ocena:
+1

Prawo ostatecznego przyklepania byłoby może spoko, ale nie związane z odpowiedzialnością za to, czy wieści się szybko pojawiają. Żeby nie wynikło z tego coś w rodzaju "wieść jest spóźniona, ale nie dlatego, że nikomu się nie chciało zagłosować, tylko przez Iksa, co nie przyklepał odpowiednio wcześnie".

13-09-2014 12:53

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.