» Recenzje » Sabriel - Garth Nix

Sabriel - Garth Nix


wersja do druku

W krainie niespokojnych zmarłych


Sabriel - Garth Nix
Wydawnictwo Literackie słusznie postanowiło wzbogacić polski rynek książkowy trylogią fantasty autorstwa australijskiego pisarza Gartha Nixa. Pierwszy tom nosi tytuł Sabriel. Cytaty na tylnej okładce powiadamiają przyszłego nabywcę o niezwykłej wartości tej książki. Nauczyłem się sceptycznie podchodzić do takich chwytów. Wiele gniotów zajmuje miejsce w mojej biblioteczce tylko dlatego, że dałem się zwieść takim podstępom. Wróćmy jednakże do Sabriel.

Powieść opowiada historię dziewczyny imieniem Sabriel, której matka umiera podczas porodu, ojciec zaś jest arcymagiem o znacznej mocy. Sabriel zostaje wysłana do szkoły, gdzie może rozwijać swe wrodzone umiejętności, sam arcymag odwiedza ją rzadko, ale regularnie. Pewnego dnia rodziciel nie zjawia się, w zamian przysyłając stworzenie cienia pochodzące z krainy umarłych. Razem z nim przybywa pas z dzwonkami, które są oznaką profesji nekromantów – ludzi zajmujących się magią śmierci. Stworzenie przekazuje również wieść o zaginięciu ojca. Reakcja jest łatwa do przewidzenia - Sabriel wyrusza w długą i obfitującą w niebezpieczeństwa wyprawę ratunkową do Starego Królestwa. W drodze dowiaduje się, że jest spadkobierczynią szczególnego "rodzaju" magów znanych wszędzie pod nazwą Abhorsenów, którzy zajmują się układaniem do spoczynku wszelkich nienaturalnie aktywnych umarłych.

Początek wydaje się do znudzenia oklepany. To na szczęście tylko pozory. Garth Nix wprowadza czytelnika w magiczny świat kontrastu – południe kontynentu to rzeczywistość podobna do naszej – elektryczność, broń palna i środki masowego przekazu. Słowem – teraźniejszość. Natomiast północ to wspomniane już wcześniej Stare Królestwo. Jest to miejsce, gdzie technika zawodzi, elektryczność jest tylko pustym słowem, zaś wszystkim rządzi wszechobecny Kodeks. Ta magiczna esencja spajaja świat, rządzi nim, a także pozwala wszystkim magom Kodeksu kształtować go w zaklęcia. Ten niezwykły melanż przykuł mnie do tej książki niczym łańcuch, zaś opis strefy granicznej między tymi dwoma światami to mistrzostwo. Straż graniczna to dziwna mieszanka zwykłych żołnierzy i magów Kodeksu. Obok pistoletów i strzelb noszą oni przy bokach miecze i topory, zaś na mundury zakładają płytowe zbroje.

Dotychczas w literaturze fantasty nie spotkałem się z tak oryginalną mieszanką. Garth Nix na każdym kroku zaskakuje. Jego opisy świata umarłych jako płynącej rzeki, działania Zmarłych tak bardzo pożądających życia, że aż zdolnych do atakowania ludzi są niezwykle sugestywne, a system działania magii przywodzi mi na myśl Czarnoksiężnika z Archipelagu autorstwa Urszuli K. Le Guin. Porównanie z tym klasykiem literatury fantasty jest nieprzypadkowe. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku zachwyciła mnie oryginalność świata. Magia według Le Guin to nazywanie wszystkiego prawdziwymi imionami w pradawnej mowie tworzenia. Garth Nix pokazuje magię jako szereg znaków Kodeksu. Każda istota, każde zaklęcie to kombinacja tychże.

Właściwie nie jestem w stanie znaleźć w tym dziele żadnych słabych stron. Wartka akcja, barwne postaci i zaskakujące zakończenie to niewątpliwe atuty tej książki. Jedyna wada, jaka mi teraz przychodzi na myśl to fakt, że jest ona za krótka. No i jeszcze to, że na drugą część zatytułowaną Lirael musiałem czekać przeszło dwa i pół miesiąca. Ale to już nie jest wina autora.

Gorąco polecam wszystkim tę pozycję. Znalazłem w niej kawałek porządnej rozrywki z dużą dozą oryginalności, która powoli staje się deficytowym towarem na polskim rynku książki.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
10.0
Ocena recenzenta
7.82
Ocena użytkowników
Średnia z 14 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Sabriel
Cykl: Stare Królestwo
Tom: 1
Autor: Garth Nix
Tłumaczenie: Ewa Elżbieta Nowakowska
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Miejsce wydania: Kraków
Data wydania: 25 maja 2006
Liczba stron: 358
Oprawa: miękka
Format: 123 × 197 mm
Seria wydawnicza: Bajki, baśnie, antologie
ISBN-10: 83-08-03870-0
Cena: 29,00 zł



Czytaj również

Sabriel
Nieumarli w natarciu
- recenzja
Clariel
Piętno Wolnej Magii
- recenzja
Abhorsen
Magią i mieczem w nieumarłych
- recenzja
Lirael
Bibliotekarka kontra nieumarli
- recenzja
Eclipse One - antologia
Procent fantastyki w fantastyce
- recenzja
Lirael - Garth Nix
- recenzja

Komentarze


~

Użytkownik niezarejestrowany
    Najlepsze
Ocena:
0
Wszystkie części są the best, najlepsze książki jakie czytałam.
05-12-2005 23:35
~Justa

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ta książka jest świetna w każdym może otworzyć drzwi do magii
16-12-2005 19:25
~agnieszka

Użytkownik niezarejestrowany
    trylogia
Ocena:
0
sarbiel lirael i abchorsen no najlepsze ksiazki na swiecie!!!!
21-12-2005 12:04
~fanka rocka

Użytkownik niezarejestrowany
    ksiazki
Ocena:
0
wszystkie trzy czesci sa zajebiste przeczytalam wiele ksiazek ale zadne tak bardzo nie wywolaly we mnie tyle emocji polecam wszystkim!!!
21-12-2005 12:08
~fanka...

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
kocham te ksiazki chcialabym przezyc to co sarbiel...
21-12-2005 12:10
~murderdoll

Użytkownik niezarejestrowany
    klimat
Ocena:
0
wszystkie trzy ksiazki sa przejebanie zarabiste...!!!
21-12-2005 12:13
~Alena

Użytkownik niezarejestrowany
    Trylogia
Ocena:
0
ksiazki Garta Nix'a sa fantastyczne! nigdy nie czytalam leprzych ksiazek! trzeba przyznac ze facet mial pomysl i to niezly, jego ksiazki "wciagaja i nie chca wypuscic" :-) :-)
23-03-2006 21:47
~ktosiek

Użytkownik niezarejestrowany
    :)
Ocena:
0
przeczytalam cala trylogie i mowie wam warto:D czekam na nastepne ksiazki ktore wyjda spod piora tego autora:P
13-04-2006 19:09
~Mary

Użytkownik niezarejestrowany
    Sabriel
Ocena:
0
Boshe, kocham tę książkę, właściwie cały cykl, podobno wyszła jeszcze: The creature in the case, narazie tylko w UK
30-04-2006 18:37
~Lira (a co/)

Użytkownik niezarejestrowany
    Porównanie za ambitne?
Ocena:
0
Sabriel, Lirael i Abhorsen są wciągające. To książki które trzeba przeczytać kilka razy. Myśle (nie rzucać kamieniami), że ta trylogia jest porównywalna do polskiego mistrza fantasy Sapkowskiego. Początek dość oklepane ale druga i trzecia część? Cud, miód... Czekam na polskie tłumaczenie TCITC. Żeby tylko szybkie.
21-05-2006 17:52
~Aś

Użytkownik niezarejestrowany
    Zaczarowana
Ocena:
0
Moim zdaniem książka jest świetna - druga część trylogii zatytułowana "Lirael" też wciąga. Aby zrozumieć pozytywne opinie na temat tych książek, trzeba je przeczytać i zagłębić się w świat tworzony przez Gartha Nix'a.Teraz poluję na trzecią część...;D
06-06-2006 15:06
~Nan

Użytkownik niezarejestrowany
    Czwarta część Starego Królestwa
Ocena:
0
Osobiście uwielbiam te książki i nie mogę się doczekać czwartej częśći. Tak ma być czwarta część, tak naprawdę to już jest napisana wejdzcie na tą stronę i przeczytajcie sobie o niej http://www.garthnix.co.uk/oldkingdom/default.asp Nie mogę się jej doczekać!!!!!!
08-06-2006 17:08
~diva

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Cała trylogia jest rewelacyjna. Czytałam ją jakiś czas temu i znów mam ochotę do niej powrócić. Podejrzewam, że będę to robić przynjamniej raz na rok. Ten niesamowity świat magii, troszkę przeszywający mrokiem i chłodem, szczególnie w ostatniej części, jest tego wart.
27-08-2006 17:14
   
Ocena:
0
Trylogia jest bardzo dobra, to fakt. A w UK pojawil sie jakis tydzien temu zbior opowiadan ze Starego Krolestwa "Across the Wall: A Tale of the Abhorsen and Other Stories" i w FAQ na koncu autor napisal, ze w tej chwili ma material na co najmniej jeszcze dwie powiesci z tego cyklu.
Tak mnie tylko zastanawia, czemu ja tego wczesniej nie przeczytalam ;)
03-11-2006 10:39
~luk.

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Rewelacja! Nic dodac nic ująć :-).
28-01-2007 13:39
~smelsik

Użytkownik niezarejestrowany
    czy to jest ksiazka na dlugie czytanie?
Ocena:
0
w sensie mam teraz troche czasu, lubie tego typu ksiazki i mysle ze czas przeczytac i te...dziekuje za recenzje i komentarze,pomagaja gdy sie nie wie jesli chodzi o to o co chodzi^^
19-03-2008 18:29
~Nyx Ro

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
hmm,~smelsik, no wiesz... Sabriel ma tylko 350 stron, no i niesamowicie wciąga, więc nie uznałabym jej za książkę na długie czytanie. :)

A tak od siebie, to:
Sabriel to niesamowicie zaczarowana książka. Czytana jednym tchem, bardzo oryginalna, i (cytując Pullmana) jak realizm.
Książka mnie zaczarowała - wracam do niej za każdym razem gdy zapomnę szczegóły, i zapragnę sobie je przypomnieć (średnio co roku).
Autor również godny podziwu. Książka opatrzona jego nazwiskiem (Nix (ang. wodnik, duszek wodny) to nie pseudonim :) ) wzbudza moje serce do szybszego bicia i nakazuje przeliczyć pieniądze w portfelu.
Nie jest on szczególnie płodnym pisarzem, jednak polskie wydawnictwa i tak kiepsko sobie radzą z wydawaniem jego książek (z serii Siódma Wieża wyszły jedynie trzy tomy na sześć. Nie opublikowano noweli 'Creature in the Case', która opisuje dalszą historię Nickolasa z serii Stare Królestwo (tom pierwszy to właśnie Sabriel), ani powieści Shade's Children, czy The Ragwitch. A szkoda, bo bardzo dobre książki!)

Anyway... POLECAM GORĄCO! :)
12-11-2008 16:00

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.