» Recenzje » Dodatki i podręczniki » Bóstwa i Półbogowie

Bóstwa i Półbogowie


wersja do druku

Czyli boski "wypas"


Lubię ładne książki. Takie całe w kolorze, w twardej oprawie z jakąś klimatyczną okładką i wszelkimi ozdobnikami. Muszą być szyte i zawierać masę barwnych elementów. Taki jest ten dodatek - Bóstwa i Półbogowie, wydany w luksusowej lakierowanej okładce, z niesamowitymi ilustracjami, z których prawie każdą chciałbym mieć oprawioną na ścianie. Gdy dostałem tą książkę w swoje ręce, oglądałem ją jak album z malarstwem fantasy, heroicznym, trochę naiwnym, ale zawsze inspirującym wspaniałe historie do opowiedzenia. Tekstu dla mnie mogłoby nie być, cyferek tym bardziej.

Potem przeczytałem go i stwierdziłem, że oto mam do czynienia z luksusowym przedmiotem do RPG, bardzo wyrafinowanym, eleganckim i przeznaczonym do użytku tylko na specjalne okazje. Dla normalnego stylu grania jest tylko fanaberią, drogą, ekskluzywną i mało przydatną.

Znajdujemy tu mianowicie krótki rozdział o tym, jak wprowadzać religie do gry (z dokładnym opisem mono i politeizmu), jak można używać wszelkich religijnych motywy wraz z gotowymi pomysłami na przygody, które ciężko nazwać inaczej jak "maksi patos", gdyż dotykają stricte boskich kwestii. Następnie mamy opis boskich zdolności i atutów oraz sług bożych (nie kapłanów, ale już istot półboskich). A potem zaczyna się ewenement na skalę chyba całego RPG. Kolejne niemal sto pięćdziesiąt stron zajmuje opis czterech panteonów: tego stworzonego na potrzeby D&D, greckiego, egipskiego i staroskandynawskiego. Nie są to dokładne opisy kultów, ale bardziej boskie bestiariusze, gdzie każdy bóg ma swoje moce i charakterystyki. Jest to najbardziej "wypasiona Księga Potworów" pod względem poziomu stworzeń od czasu Call of Cthulhu d20. Te tysiące punktów wytrzymałości, dziesiątki mocy i zdolności robią wrażenie. Oczywiście przy każdym bogu opisano skromnie jego kult, dodano kilka charakterystycznych potworów i jedną klasę prestiżową, ale większość to "technikalia danego boga". Potem otrzymujemy przykładowe bóstwa monoteistyczne i dualistyczne, kilka czarów i porad. Na koniec zaś w małym dodatku, wraz z pomysłami na przygodę podano sposoby wniebowstąpienia dla bohaterów graczy, czyli jak z Wojownika 20 poziomu zostać bogiem wojny.

Po czymś takim można uznać ten dodatek za luksusowy bezsens. Ale gdy trochę wyjdzie się poza ramy konserwatyzmu i ortodoksji, można się zastanowić jak grałoby się w Mitycznym Egipcie, Grecji czy Asgardzie, gdzie bogowie naprawdę istnieją i można się z nimi rzeczywiście spotykać. Tu nasi bohaterowie maja rzeczywistą szansę bycia prawdziwymi herosami, godnymi zostania bogami, a nie tylko "trochę lepszymi śmiertelnikami". Dla mnie jest to bomba, gdyż wychodzimy poza pewne schematy (a plotki mówią, że D&D jest wtórne i sztampowe). Zabawa wprawdzie może się przerodzić w absurd, gdy będziemy np. próbowali pokonać Thora (1260 Punkty Wytrzymałości), ale przy uważaniu i zachowaniu heroicznej konwencji można się doskonale pobawić. Kto jest lepszy od bohatera? Heros. A od niego? Bóg. I ten dodatek pozwala nam się bawić w przestrzeni pomiędzy tymi dwoma ostatnimi. Tylko trzeba na chwilę dać się ponieść wyobraźni.

Podsumowując: jest to luksusowy bestiariusz proponujący wycieczkę do sfery boskiej, gdzie rzadko zagląda się w scenariuszach. Wiem, jest to patos maksymalny, narcyzm i megalomania, ale czyż nie można czasem pójść w całkowitą skrajność i pograć na maksymalnym poziomie "wypasienia" postaci. Moim zdaniem warto spróbować. Jednak dla tych, którzy nie lubią udziwnień i nie poszukują czegoś zupełnie nowego, ten dodatek będzie tylko ładnie prezentującą się książką na półce. Jeśli zaś stać was na kaprysy dla zabawy to polecam. Na półce też ładnie wygląda, a i pochwalić się można Bóstwami i Półbogami, bo ilustracje przedstawiające bogów są po prostu genialne.

Dziękujemy wydawnictwu ISA za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Tytuł: Bóstwa i półbogowie (D&D: Gods & Demigods)
Autorzy: Rich Redman, Skip Williams, James Wyatt
Tłumaczenie: Tomek Kreczmar i Jerzy Ciechocki
Rok wydania: 2003
Liczba stron: 224
ISBN: 83-88916-19-X
Cena: 69 zł
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Obrońca "nacji" podręczników klasowych...
Heroes of Horror
- Bój się! - zakrzyknął recenzent do Czytelnika
Przewodnik Gracza po Faerunie
Niezbędnik wielbicieli Zapomnianych Krain

Komentarze


~rezek

Użytkownik niezarejestrowany
    d&d
Ocena:
0
nienawidze polskich podrecznikow !! POLSKIE PODRECZNIKI SUCX !! ANGIELSKIE SA NAJLEPSZE !! a Deity's and Demigods jest zajefajne !! kto mowi inaczej ma morde goblina i jest bystry jak Black Ooze !!!!
03-12-2004 16:38
Ciocia_Klozetowa
    Ja tam sie nie znam... :))
Ocena:
0
Wiecie ja jestem początkującym MP i jakoś te bóstwa mnie nie przekonują. Może się myle, ale co tam... zresztą i tak pewnie bym tego nie uzywała, bo wolę sama wymyślać :)) :*for all
28-03-2005 21:09
Olo
   
Ocena:
0
swietne zwlaszcza np, prestizowka berserker (po nalozeniu na barbara zsumowane zdolnosci ...), ale i mozliwosc tworzenia bostw to zdecydowanie cos nowego
19-04-2005 16:48
~Łysy

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
mnie się ta księga przydała do tworzenia NPC kapłanów
16-05-2005 11:51
~Ivan Szary Kruk

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Jak będę miał kasę to ją kupię he he!
13-07-2005 15:36
~Eldaron age

Użytkownik niezarejestrowany
    Kupiłem
Ocena:
0
Kupiłem ten podręcznik jako pierwszy i teraz żałuje poniewąz nie posiadam podręcznika gracza :( . Bóstwa i półbogowie to dobry podręcznik , można poznać bogów pooglądać ilustracje , ale nie radze kupować bez podręcznika gracza
20-07-2005 08:19
~Cubuk (DruidekMp)

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Bardzo zachęcająca recenzja jak skoncze czytac podrecznik gracza i ksiege Mp to to kupie i kupie ekran Mp ale będzie jada! nooo... mam nadzieje ze bedzie bo niedlugo poprowadze pierwsza sesje
12-08-2005 10:12
~Vitriol Plugawiciel

Użytkownik niezarejestrowany
    Do cioci_Klozetowej
Ocena:
0
A co wyznawałaśby Wielkiego Klozeta?
17-08-2005 13:34
~koszal35

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
ładny grat na półkę. Czasami się go przejrzy. ćzasami zainspiruje do nowego scenariusza. Poza tym niepraktyczny
06-12-2005 09:03
~Dakkar Fezboul

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Heh, ludzie czy wy w ogóle pomysłów nie macie ? Przecież tą księgę można świetnie wykorzystać. Co np powiecie o chwilowym wniebowstąpieniu... załóżmy za pomocą jakiegoś potężnego przedmiotu (może jakiejś pozostałości po Czasach Niepokoju ?), której np szukają też inni "słabi" bogowie, aby stać się tymi "mocniejszymi" bogami ? Za pomocą takich przedmiotów, można by naprawiać świat (przez chwile oczywiście), albo spełniać własne żądze i pragnienia, a jako bóg stawać się po prostu mocniejszym.

Takich rozwiązań użyteczności tej książki może być przecież o wiele, wiele więcej...
Nie sądzę (jak niektórzy), że autorom chodziło tylko o to, aby ktoś mógł sobie zostać Bogiem i przechadzać sobie po planach. To byłoby przecież bez sensu... (szczególnie, że możesz sobie zrobić prawie wszystko)

A co do wypowiedzi rincewind bpm, to dlatego tak by nie mogło być, bo na Torilu musi być przecież jakieś zrównoważenie sił chaosu i porządku (a nad tym przecież panuje Ao, nadbóg z którym już nie ma żartów... o właśnie a tak apropo Ao, to ciekawe, czy istnieją inni nadbogowie np na innych planetach...?)
22-12-2005 23:13
M.S.
    Bóstwa i półbogowie
Ocena:
0
Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem okładkę tej książki to pomyślałem, że to panteon tradycyjnych bóśtw D&D. Razem z wszelkimi statystykami, opisami kultów, czy świątyń itd. Słowem, wszystkim co mogłoby się przydać do stworzenia jekiejś teologicznej kampanii D&D. Gdyby tak było pewnie bym ją kupił. Tymczasem, jak ją otworzyłem to zastałem bogów Greckich, Egipskich i jeszcze innych! Czyli po prostu bogów, których dobrze znamy, tyle, że z wierzeń naszego naszego rzeczywistego świata. Światy D&D powinny być czymś nowym, czymś co nieznamy z otaczającego świata, a ten podręcznik tylko to psuje. Nie wiem, może innym to odpowiada, ale ja uwarzam to tylko za niepotrzebny, stworzony na siłe dodatek.
29-12-2005 14:26
~Pharaun Mizzirym

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Widziałem w księgarni-co oni zrobili biednemu Corellonowi że go tak narysowali!!!???
02-01-2006 17:22
~Lamirus

Użytkownik niezarejestrowany
    Zajebista!!!!!!!!!!!!!
Ocena:
0
Włąśnie kupiłem ją od mojego przyjaciela i .................BOMBA!!!!!!!!!! Rysunki zajechane wszystko fajnie tylko jak tu pokonać Hadesa czy Ull ???? Piękne ilustracje, trzeba ją mieć !!!!!!!!!!
05-01-2006 20:40
~Feldmarszałek Duda

Użytkownik niezarejestrowany
    bóstwa i pół bogowie
Ocena:
0
podrencznik teoretytcznie jest to fajnie zrobiony ładne obrazki ale one są dla małych dzieci a dodanie do podręcznika bóstw greckich to n00bizm i lamerstwo
06-01-2006 19:12
~demongo

Użytkownik niezarejestrowany
    wykorzystanie dodatków
Ocena:
0
dodałbym do tej książki pewne specjalnie pasujące potwory oto kilka z nich:

egipt:kotoblepas,feniks

grecja:hipokampus,oddechopijca
jest ich pewnie więcej albo z innych kultur jak na przykład lukso z afryki ale jeśli chcecie więcej to napiszcie a ja odpiszę wszystkie z wszystkich napisanych przez was kultur.
07-01-2006 14:48
~Cubuk-Yanosik

Użytkownik niezarejestrowany
    Nazwy
Ocena:
0
taaaaaaaaa, sorki ze nie na temat ale przedstawiam pomysł na nowy podręcznik: Księga Nazw. Potrzebuję nazw!!!!!! nie umiem nic nazwać ajak czytam jedną z moich nazw (Gera-Tomroth,Kylotonn) to sie pale ze wstydu, jakie wy macie nazwy??
18-01-2006 18:07
~Demongo

Użytkownik niezarejestrowany
    Nazwy
Ocena:
0
O jakie nazwy ci chodzi co?
1.Potworów
2.postaci
3.innych dziwactw
no pytam.
24-01-2006 16:17
M.S.
    Do Cubuk-Yanosik
Ocena:
0
Czy przypadkiem zadane przez Ciebie pytanie nie powinne zostać zadane na forum? W końcu po to zostało stworzone.
25-01-2006 16:49
~Peterson

Użytkownik niezarejestrowany
    Książka
Ocena:
0
&) Myślę że w mojej kampani akurat przyda się ta książka. Istotną rolę odgrywają w niej bóstwa więc kilka rzeczy może okazać się niezbędnych. :) Mam nadzieję, że się nie zawiodę :P PZDR

19-03-2006 23:22
~Popiołek

Użytkownik niezarejestrowany
    ATM!-Ach Ta Mamona!
Ocena:
0
...polskie edycje podręczników D&D zawsze pozostawiały wiele do życzenia (błędy,literówki itd.) pomimo dość wysokiej ceny...
...nie potrafię zrozumieć czemu 'polski odbiorca' jest aż tak nie szanowany i lekceważony...
...odnośnie księgi "BÓSTWA I PÓŁBOGOWIE" ...zgadzam się z opinią moich "przedmówców" iż ta księga jest stworzona "jakby" na siłę (dla "plugawego zysku")...
...już spieszę z wyjaśnieniami (...bo nie twierdzę ze "boska" idea która przyświecała twórcom była zła...po prostu w trakcje "dzieła stworzenia" została zaślepiona przez "zwykłą" ludzką zachłanność...)
...jej 1-sze ~50% jest do zaakceptowania (do strony ~98)
...tak więc porady: jak stworzyć własny panteon,przykłady boskich atutów i mocy,tworzenie kultów...
są nieocenioną pomocą przy tworzeniu kampanii dla tych "bardziej wymagających" graczy...
...można jeszcze zaakceptować "rozdzialik" z klasycznymi bogami D&D (potraktować to jak źródło lub wzór)...
...to co zamieszczono dalej (bogowie Olimpu,Egiptu oraz Asgardu) jest niepotrzebnym wypełniaczem!
...ta cała reszta powinna się znajdować w oddzielnym dodatku!
...po co niepotrzebnie zwiększać objętość i cenę?
15-06-2006 16:46

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.