» Literatura » Książki » Ostrze zwycięstwa 2. Odrodzenie – Greg Keyes

Ostrze zwycięstwa 2. Odrodzenie – Greg Keyes


wersja do druku

...czyli problemów co niemiara

Autor: Redakcja: Wojciech 'Wojteq' Popek

Ostrze zwycięstwa 2. Odrodzenie – Greg Keyes
Drugi tom Ostrza zwycięstwa oznacza dla rycerzy Jedi drugi poziom trudności przeżycia w galaktyce. Po zaproponowanym przez Yuuzhan pokoju, pod warunkiem przekazania im wszystkich członków Zakonu, coraz większa część społeczeństwa zaczyna optować za złożeniem Jedi "w ofierze" najeźdźcom, a po utracie Yavina IV przetrwanie rycerzy staje się jeszcze trudniejsze. Udaje się im jednak znaleźć schronienie na niszczycielu Boostera Terrika, gdzie tworzą tymczasową "latającą Akademię", skacząc bezładnie po galaktyce i dając chwilę odpoczynku Marze, która lada moment może wydać na świat kolejnego Skywalkera...

W swoim drugim gwiezdnowojennym występie Greg Keyes zupełnie zmienił koncepcję książki. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Odrodzenie jest w pewnym stopniu dopełnieniem Podboju, jako że znajdziemy w nim w to, czego nie było w poprzedniej części Ostrza zwycięstwa, czyli takie elementy jak skupienie na kilku postaciach, wielowątkowość, czy tematy polityczne.

Już na pierwszy rzut oka widać, że fabuła podzielona jest na cztery główne bloki, kolejno po trochu popychane do przodu. Pierwszy i chyba najistotniejszy z nich, to ciąg dalszy zmagań Anakina Solo – tym razem w towarzystwie Tahiri i Corrana Horna. Pozornie przewidywalny motyw "niedzielnego wypadu na miasto" (chyba każdy wie, jak w wykonaniu Jedi skończy się misja "Polecieć do miasta, zrobić zakupy, wracać.") ostatecznie okazuje się zestawem nieoczekiwanych zwrotów akcji, układanych niemal jeden za drugim. Przy okazji autorowi udało się wpleść kilka naprawdę celnych, nierzadko humorystycznych uwag o tematyce społeczno-gwiezdnowojennej.

Rodzina Solo (a przynajmniej jej większa część) natomiast zamieniła się w klan piracki i w iście "robinhoodowskim" stylu łupi silnych i rozdaje... swoim. Przygody Hana, Lei i ich starszego syna wciągają i czyta się o nich bardzo przyjemnie, tym bardziej, że wreszcie ktoś odważył się zająć relacją Jacena Solo i jego ojca. Odważył się, jako że do tej pory wątku tego raczej unikano, gdyż jego rozwiązanie wymaga rozwagi i subtelności w operowaniu postacią Hana, jednego z kluczowych i dla wielu ulubionych bohaterów sagi. Mimo wszystko Keyesowi udało się to zrobić niemal bezbłędnie i postaci nie straciły nic ani ze swoich charakterów, ani z dotychczasowej głębi. W tym czasie Jaina Solo leci na spotkanie wiecznie nie subordynującego się notorycznego zakonnego krętacza Kypa Durrrona. Choć Odrodzenie przedstawia zaistniałą sytuację w sposób ciekawy i wiarygodny, patrząc przez perspektywę poprzednich wydarzeń w Expanded Universe jest, łagodnie mówiąc, zdumiewające, skąd Skywalker bierze cierpliwość do tego człowieka. Mimo tego kolejni pisarze wciąż decydują się trzymać go "na podorędziu" niezależnie jak naciągane miałoby być wytłumaczenie utrzymania go na wolności.

Oczywiście nie obyłoby się też bez części poświęconej Yuuzhan Vongom, która to realizuje się w postaci zmagań młodej adeptki Nen Yim kontynuującej heretyckie dzieło poległej w poprzednim tomie mistrzyni Mezhan Kwaad. W jego ramach zaś Keyes nie przestaje mieszać w szeregach najeźdźców, dodając tej rasie coraz więcej charakteru i wielobarwności.

Zmiana dotyczy też wydania polskiego. Edytorsko na pewno jest lepiej – nie ma aż tylu i aż tak rażących błędów, dzięki czemu książkę czyta się niewątpliwie przyjemniej. Niestety z tłumaczeniem Aleksandry Jagiełowicz jest nieco gorzej niż poprzednio – widocznych jest kilka momentów, które zostały zbyt lekko potraktowane. Wypada wspomnieć zmianę tłumaczenia "Errant Venture" na "Błędny Rycerz".

W książce zamykającej dylogię Ostrza zwycięstwa autor postanowił nieco poigrać z czytelnikiem i wykorzystując pozornie oklepane motywy, obrócić je "przeciwko" niemu. Z jednej strony nie można zaprzeczyć, że zadanie to zakończyło się sukcesem – powieść niejednokrotnie zaskakuje tak fabułą jak i dialogami. Z drugiej jednak może być to jedna (jeśli nie główna) z przyczyn wrażenia, że poprzedni tom był jednak nieco lepszy, mimo iż warsztatowo różnił się niewiele.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.33
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie czytają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie czytam
Tytuł: Ostrze zwycięstwa 2. Odrodzenie (Edge of Victory 2. Rebirth)
Cykl: Nowa Era Jedi
Tom: 8
Autor: Greg Keyes
Tłumaczenie: Aleksandra Jagiełowicz
Autor okładki: Rick Berry
Wydawca: Amber
Miejsce wydania: Warszawa
Data wydania: 2001
Liczba stron: 285
Oprawa: miękka
Format: 123 x 190 mm
Seria wydawnicza: Star Wars
ISBN-10: 83-724-5848-0
Cena: 29,80 złCzytaj również

Ostrze zwycięstwa 1. Podbój – Greg Keyes
Kolejny Solo na tapetę
- recenzja
Odrodzenie #7: Naprzód!
Wrzucamy wyższy bieg
- recenzja
Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #5: Wezbrane wody
Odwilż w Wisconsin
- recenzja
Odrodzenie (wydanie zbiorcze) #4: Ucieczka do Wisconsin
Zmartwychwstanie przekracza granice
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.