» Teksty » Pierwsze wrażenie » Rzut okiem na Cyberpunk RED

Rzut okiem na Cyberpunk RED


wersja do druku

Wizja CZERWONEJ przyszłości

Redakcja: AdamWaskiewicz

Rzut okiem na Cyberpunk RED
Cyberpunk. Kto z fanów fantastyki naukowej nie słyszał o netrunnerach, brutalnych solo broniących swoich CEO z korporacji i cyberwszczepach? CD Projekt, wydawca gier takich jak Wiedźmin, niewątpliwie przyczynił się do zwiększenia popularności tej wizji świata. Zajrzyjmy do najnowszego podręcznika, za który odpowiedzialny był człowiek-legenda – Mike Pondsmith, kluczowy twórca między innymi wcześniejszych edycji Cyberpunka.

Cyberpunk RED to najnowsza odsłona słynnego systemu RPG wydana przez  R. Talsorian Games, który ściśle współpracował z CD Projektem. Podręcznik liczy ponad 450 stron, na które składa się kilkanaście rozdziałów.

Ilustracja: Eve Ventrue

Głównym wyróżnikiem najnowszej odsłony Cyberpunka jest świat. Rok 2045, od którego zaczyna się akcja, wygląda inaczej niż lata 20-te XXI wieku  znane z wydanej w Polsce drugiej edycji gry. Przede wszystkim dlatego, że świat został poważnie zniszczony przez wojny, ataki z orbity i pył radioaktywny, który odpowiedzialny jest za piękne, czerwone, promieniotwórcze niebo, od którego pochodzi drugi człon nazwy systemu. 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

A co z mechaniką, zapytacie? Dostajemy trzy sposoby na zostanie Cyberpunkiem. Testy? Klasyczne k10+Statystyka+Cecha, oczywiście z niuansami i smaczkami. A czy będzie coś nowego? Oczywiście! Zdolności specjalne Solo czy Reporterów to miód na serce fanów czegoś więcej niż statystyk.

Ciekawie zapowiada się także świat Netrunnerów. Mimo częściowej destrukcji Sieci, hakerzy w świecie RED ciągle znajdą dla siebie miejsce. Co więcej, dzięki specjalnym goglom, będą mogli obserwować świat materialny i wirtualny jednocześnie, będąc integralną częścią zespołów wyruszających na misje. Uszkodzenia sprzętu, mózgu, LÓD (ICE) ścigający graczy, wirusy instalowane na najniższych poziomach Architektury Sieci – niewątpliwie, będzie się działo.

Oczywiście w treści znajdziemy tony cybermięsa. Opowiadania, fabularyzowana treść przygody i wiele, wiele więcej. Szczegóły już wkrótce w pełnej recenzji!

Ilustracja: Anselm Zielonka

Dziękujemy wydawnictwu R. Talsorian Games za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.17
Ocena użytkowników
Średnia z 3 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Cyberpunk Red
Linia wydawnicza: Cyberpunk Red
Autorzy: Mike Pondsmith, James Hutt, Cody Pondsmith, Jay Parker, J Gray, David Ackerman, Jaye Kovach
Ilustracja na okładce: Anselm Zielonka
Ilustracje: Doug Anderson, Bad Moon Art Studio, Richard Bagnall, Santiago Betancur, Neil Branquinho, Alexander Dudar, Colin Fisk, Matthew S. Francella, Hélio Frazão, Huntang, J Gray, Maksym Harahulin, DariusK, Jaye Kovach, Bernard Kowalczuk, Adrian Marc, Jan Marek, Eddie Mendoza, Pedram Mohammadi, Alan Okamoto, Anna Podedworna, Sebastian Szmyd, Eve Ventrue, 望瑾 Jin Wang, Wavefront, Anselm Zielonka
Wydawca oryginału: R. Talsorian Games
Data wydania oryginału: 14 listopada 2020
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 458
Format: pdf
ISBN-13: 978-1-950911-06-6
Cena: 60 USD



Czytaj również

Cyberpunk Red
Przyszłość, ćwierć wieku później
- recenzja
Cyberpunk Red
Cyberpunki w czasach Czerwieni
- recenzja
Cyberpunk Red Jumpstart Kit
Wypad do Night City
- recenzja
Cyberpunk Red: Tales of the Red
Historie pisane czerwienią
- recenzja
Cyberpunk: Night City
Miasto, które nigdy nie śpi
- recenzja
Cyberpunk: Chronić i Służyć
Myślisz, że masz szczęście, śmieciu?
- recenzja

Komentarze


82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

@Kamulec

Oj to musi być wulkanem energii jeśli daje radę taką reckę w niecałe 2 minuty przeczytać ;)

20-11-2020 00:13
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

@ Johny
właśnie nie "jeśli mam wybierać" - w założeniu Rzuty okiem (bo taką przyjmiemy nazwę dla tego rodzaju materiałów) nie mają zastępować recenzji, ale je poprzedzać.

20-11-2020 00:15
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Tak sobie myślę, że do takich "unboxingów" bardziej nadają się nagrania na YT, żeby pokazać jak wygląda produkt i co w nim się  znajduje.

W przypadku materiałów w wersji PDFa to problematyczne. Trzeba byłoby jakieś zrzuty ekranu porobić (spis treści, jakieś grafiki, początkowe strony rozdziałów), tak, aby pokazać estetykę produktu.

W ten sposób Rebel prezentował podręczniki do D&D.

20-11-2020 00:23
Johny
   
Ocena:
0

@Kamulec

Fakt, o tym też myślałem. Jedyną przyczyną dla której ktoś znający podręcznik tak dobrze by podać esencję, pisze zajawkę a nie pełną recenzję może być to, że zajawka ma mniej znaków. Ale fakt, że to też może być za długie w produkcji.

To może zrelacjonawanie tylko jednego rozdziału? Na przykład mnie zawsze w grach interesuje tworzenie postaci. I jakbym dostał trochę bardziej szczegółowy opis tego jak wygląda to w grze, to z przyjemnością bym przeczytał. A całą resztę jak mechanika, świat, techniki prowadzenia i wszystko to co można znaleźć w rpgu, mógłbym znaleźć w pełnej recenzji.

Trochę tak jak z promocyjnymi materiałami do książek gdzie się dostaje rodział do przeczytania, tylko że tutaj opisałby go recenzent? Jeśli autor przeczytał cały tekst mógłby wybrać najciekawszy element. Na przykład w Blue Planet mógłby to być rozdział o świecie, w wampirze opis klanów, w Fate tworzenie postaci (zwłaszcza aspekty).

Just food for thought od kogoś kto byłby szczęśliwy nawet przy opóźnionych recenzjach :).

20-11-2020 00:23
Kaworu92
   
Ocena:
+1

A ja nieśmiało się wtrącę i powiem, że mi bardzo miło, że moja recka M&M komuś przypadła do gustu :3

21-11-2020 16:37

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.