» Recenzje » Tłumaczenia » Przewodnik po Westeros

Przewodnik po Westeros

Przewodnik po Westeros
Przewodnik po Westeros to druga już w naszym kraju, po Starterze, wydana publikacja systemu Pieśń Lodu i Ognia: Gra o Tron RPG (GOT RPG). Wedle zapowiedzi wydawcy, Przewodnik... miał być używany zarówno przez fanów gry, jak i osoby nie związane w żaden sposób z RPG, a za to lubiące serial i powieść. Jak prezentuje się owy podręcznik i czy jest zbieżny z założeniami wydawcy?
Zgodnie z założeniami twórców Przewodnik po Westeros jest jednym z dwóch głównych podręczników do systemu, ale zdaniem autora recenzji to bardziej dodatek, i tak też jest oceniany w recenzji.

Pierwszy dodatek do GOT RPG to stosunkowo cienka książka, liczy sobie bowiem nieco ponad 210 stron. Jest to wydanie solidne i porządne, w twardej oprawie z ilustracją, która zaspokaja moje potrzeby estetyczne. Również rysunki znajdujące się wewnątrz wydania stoją na wysokim poziomie i tylko kilka z nich uważam za mniej udane. Nie możemy również narzekać na brak map: każdy omawiany region posiada swoją szczegółową mapę, a na końcu wydania znajduje się wielkia dwustronicowa mapa Westeros (w książce, nie jako osobna mapa).

Pierwsze dwa rozdziały to historia i kultura Westeros. Stanowią one wprowadzenie do dalszych części dodatku. Możemy się z nich dowiedzieć fundamentalnych rzeczy związanych z światem prozy George'a R.R. Martina. Omówiona jest tu wiara w siedmiu, rola maesterów i rycerstwa, a także historia krainy, zaczynając od Dzieci Lasu i Ery Herosów poprzez Podbój Targaryenów na Buntach Roberta i Greyjoyów kończąc. Rozdziały te oceniam jako udane, są dobrym wstępem do reszty książki i zawierają wszystkie "ogólne" informacje potrzebne do gry.

Następne 10 rozdziałów dotyczy różnorodnych krain: Królewskiej Przystani, Krain Burz, Dorzecza, Północy itp. Rozdziały te zawierają najbardziej istotne informacje z punktu widzenia narratora. Każdy z nich ma podobną strukturę. Zaczyna go opis historii danego regionu, a następnie wiadomości geograficzne. Jest tu wymieniona rodzina rządząca na danym terenie i pomniejsze rody jej zaprzysiężone. Znajdziemy tutaj także rozpisanych w mechanice gry bohaterów książkowych, w tym takie persony jak królowa Cersei, król Robert, Brandon Stark i inni.

Zatrzymajmy się na chwilę przy mechanice gry. Z uwagi na to, że Przewodnik po Westeros to dodatek do GOT RPG, a nie podręcznik (tym jest Księga Zasad), a Starter to tak naprawdę wstęp do właściwej gry, który wyjaśnia tylko podstawy mechaniki, oznacza to, że tak długo, jak nie zostanie wydany podręcznik główny, możemy sobie poczytać przewodnik i... odstawić go na półkę, bo kto odegra walkę z np.: Brienne, jeśli ma przewagę "Miecznik I", o której nic nie wiemy? Ten sam problem dotyczy wszystkich postaci.

Po rozdziałach opisujących poszczególne regiony Westeros następuje rozdział poświęcony krainom egzotycznym: Wolnym Miastom, Zatoce Niewolniczej, Równinach Dothraków. Według mnie jest to jeden z najciekawszych rozdziałów w całej książce, często bowiem opisuje krainy, które nie zostały jeszcze pokazane w książkach.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ostatnim z rozdziałów jest "Przemierzanie Westeros". Nazwa nie pokrywa się jednak z jego zawartością, ponieważ właściwsze byłoby "Prowadzenie Westeros". Rozdział ten zawiera bowiem porady dla MG, związane z wykorzystaniem zawartości książki i prowadzeniem sesji w tym systemie. Dowiadujemy się tu, jak wplatać we własną rozgrywkę postaci z książek, podkreślone jest znaczenie podróży w Westeros, albo wykorzystanie takich motywów jak zemsta, okrucieństwo, rodzina i seksualność. Znajdziemy tu także trochę pomysłów na przygody i kampanie w świecie przedstawionym.

Mam kilka zastrzeżeń do tej pozycji. Po pierwsze, choć mamy bardzo dobrze opisane Westeros, brakuje mi tu pomysłów na przygody. Owszem, otrzymujemy je w ostatnim rozdziale, ale jest ich stosunkowo mało i są zbyt ogólne. W podręcznikach do Forgotten Realms i Midnighta mieliśmy szczegółowe pomysły na przygody, związane z geografią i historią danego miejsca. Bardzo bym chciał, by w każdym z rozdziałów znalazła się choćby krótka sekcja z przygodami, czymś, co pokazałoby, jak kreatywnie wykorzystać dany region w grze. Po drugie, wątpliwe jest dla mnie wykorzystanie tego dodatku przez fanów niezainteresowanych RPG. Opisuje on wprawdzie Westeros, ale w czasach przed Grą o Tron. Obawiam się, że osoby zainteresowane sagą, lecz nie mające zacięcia roleplayowego nie będą mogły korzystać z tego podręcznika jako źródła wiedzy – bo czytelnik / widz nie znajdzie tu żadnych nowych informacji. W takim ujęciu pod znakiem zapytania stoi także celowość wydawania Przewodnika... przed Księgą Zasad. Oczywiście, dla osób niezainteresowanych książkami a zainteresowanych RPG nie będzie to wielki problem, ale czy Przewodnik... nie miał być skierowany głównie do niegrających fanów sagi? Trzecim problemem jest (póki co) brak mechaniki do opisu świata. Teoretycznie możemy wykorzystać Przewodnik... z inną mechaniką niż mechanika GOT RPG, ale wtedy tracimy rozpiski mechaniczne postaci i musimy je zrobić własnoręcznie, w nowym systemie, tak więc jest to rozwiązanie wątpliwej natury - przecież po to kupujemy podręcznik, by korzystać z niego w 100%, prawda? 

Podsumowując, GOT RPG: Przewodnik po Westeros to ciekawa publikacja, ładnie wydana, na papierze dobrej jakości i zawiera to, co gracze mogą uznać za ważne w prowadzeniu sesji w klimatach Gry o Tron. Niestety, póki co nie możemy z tej publikacji korzystać (chyba, że jako materiał źródłowy do storytellingu). Myślę, że warto kupić Przewodnik..., zaczekałbym jednak parę miesięcy, aż wydana zostanie podstawka do systemu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 9 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 5

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Pieśń Lodu i Ognia: Gra o Tron RPG - Przewodnik po Westeros (Song Of Ice and Fire Campaign Guide)
Linia wydawnicza: A Song of Ice and Fire Roleplaying
Autorzy: Steve Kenson, Robert J. Schwalb, Jesse Scoble
Tłumaczenie: Grzegorz 'Łysy' Uberman
Okładka: twarda
Ilustracja na okładce: Paolo Puggioni
Ilustracje: Mark Evans, Ted Galaday, Jeff Himmelman, Veronica Jones, Jason Juta, Billy King, Michael Kormack, Andrew Law, Pat Loboyko
Wydawca oryginału: Green Ronin Publishing
Data wydania oryginału: 23 października 2013
Wydawca polski: FajneRPG
Data wydania polskiego: styczeń 2016
Miejsce wydania polskiego: Kraków
Liczba stron: 222
Oprawa: twarda
Format: A4
ISBN-13: 978-8364473517
Cena: 99,90 zł



Czytaj również

GOT RPG – Starter
Pierwsza zwrotka Pieśni Lodu i Ognia
- recenzja
Porozmawiajmy o fan fiction. Część 3
Po co właściwie ludzie piszą fiki? Pytanie o motywacje
Emocje w serialach
Oczywista nieoczywistość

Komentarze


PiotrKorys
   
Ocena:
0

Kaworu, rozumiem wszystko. Sam wiem, co to znaczy. Dlatego no hard feelings. zauwaz, ze nie czepiam sie Ciebie, tylko tej jednej informacji. 

I ok co do moj drogi. Po prostu wygladalo to jednak na lekka druga wersje. Serio, serio. 

27-03-2016 20:53
Morel
   
Ocena:
+1

Wow a ponoć ja pisałem słabe recki :))) Kaworu - ciut pokory, podejście "jestem recenzentem i jestes na mojej łasce wydawco" uważam za żenujące i słabe. Nie chodzi ze znam Ramela, ale stary - trochę riserczu przed pisaniem i od razu masz inne podejście 

27-03-2016 21:24
Kamulec
    Komunikat administracji
Ocena:
+1

Zakładam, że moja interwencja nie jest już potrzebna – w razie gdyby było inaczej, zapraszam na pw.

Wszystkich zaś zachęcam do zapoznania się też z dwoma pozostałymi recenzjami tego podręcznika.

27-03-2016 21:30
karp
   
Ocena:
+4

Kaworu, Twój wiersz pod tytułem Przewodnik po Westeros nie przypadł mi do gustu, to słaba poezja. Czytam poniżej, że to niby recka, ale mojej opinii jako odbiorcy to nie zmienia. 

27-03-2016 21:35
XLs
   
Ocena:
+4
Po przeczytaniu ze to recenzent decyduje co jest podrecznikiem głównym, a co dodatkiem skislem.

Myślałem że era nie mających pojecia o czym mówią, pseudo znawców dorabiajacych w sklepie z rpg, po lekcjach w liceum, mówiących ludziom ze podrecznik gracza do dnd to podstawka, a mg to dodatek minęła... Teraz wróciła w postaci recenzentów poltera.
Czytam recki polterowe dla beki:v
27-03-2016 23:36
Anioł Gniewu
   
Ocena:
0

Zamiast jałowej przepychanki na temat czy podrecznik bez mechaniki to podrecznik czy dodatek, prosiłbym o informacje kiedy pojawi sie nowy numer MiM...

28-03-2016 00:44
PiotrKorys
   
Ocena:
+1

Anioł Gniewu - zle miejsce do pytania. To pytanie do MiMa A tu jest o PLiORPG.

28-03-2016 03:52
Przestrzegam
   
Ocena:
0

Proszę, retoryka godna PiS, bierzesz wszytko albo nic. A swoją drogą czy trzy recenzje oznaczają, że ekipa wyciągnęła od wydawców trzy podręczniki?

28-03-2016 08:58
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

Dziękuję autorowi za recenzję, dziękuję dyskutantom za komentarze.
@Kaworu: Odnośnie objętości - jeśli porównywać z cegłami w rodzaju Dark Heresy II, to większość erpegowych podręczników będzie wydawać się nieduża. Ale to trochę tak, jakbym po przeczytaniu tysiącstronicowego "Lodu" Dukaja, o książkach standardowej objętości (ca. 400 stron) pisał, że są chude.

Pomysłu, żeby wydawca brał udział w pracach nad tekstem, nie skomentuję - raz, że to nie jego zadanie, a dwa, że takie "ingerencje" (cudzysłów celowy) mogłyby budzić podejrzenia (mniejsza o to, na ile uzasadnione) o sztuczne zawyżanie oceny produktu.

@ Ramel - podawanie informacji niezgodnych ze stanem faktycznym to nie kłamstwo (co resztą wyraźnie wskazuje także zacytowana przez Ciebie definicja). Można zarzucać recenzentowi pisanie nieprawdy, błąd, pomyłkę, ale kłamstwo to już świadome podawanie nieprawdziwych (lub uważanych za nieprawdziwe) informacji - a sam Kaworu wyraźnie pisze w komentarzach, że pisanie o Przewodniku jako dodatku wynika z jego (mylnego, jak się okazuje) przeświadczenia, że tym faktycznie jest.

Za skorygowanie błędnej informacji serdecznie dziękuję - w recenzji pozostawiam ją (z dopisaniem jedynie uwagi), bo w istotny sposób rzutuje na odbiór podręcznika przez autora tekstu i, co za tym idzie, ocenę Przewodnika.

@ Karp - ja też nie rozumiem współczesnej poezji. :(

@ Przestrzegam - do recenzji został przekazany jeden podręcznik w wersji papierowej i - przedpremierowo - jeden w wersji elektronicznej. Na ich podstawie powstały dwie poprzednie recenzje, Kaworu swoją napisał na podstawie prywatnego egzemplarza. 

28-03-2016 10:45
Przestrzegam
   
Ocena:
0

Dzięki za odpowiedź.

28-03-2016 11:10
Anonimowy Dyskutant
   
Ocena:
0

Recenzja słaba, ale aż szkoda patrzeć na ewolucje Ramela- z cool wydawcy, przyjaciela wszystkich na drugiego trzewiczka, źle znoszącego każde słowo nieautoryzowane przez siebie. Sama gra to taki średni fantaziak jadący na popularności serialu, choć cenowo znośnie. Jak będzie szło w jakieś wyprzedaży to chętnie nabędę.

28-03-2016 20:49
Headbanger
   
Ocena:
0

kaworu, chcę więcej tłumaczenie eclypse phase plz...

28-03-2016 23:04
von Mansfeld
   
Ocena:
+1

Kiedy będzie można oceniać same recenzje, oprócz oceny gier? :)

28-03-2016 23:46
Kamulec
   
Ocena:
+1

Nie ma w planach punktowego oceniania artykułów – można je polecić lub nie, a konkrety podać w komentarzach.

29-03-2016 00:27
~Ten_Zły

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

To może Polter zacznie pracować nad jakością tekstów? :) 

04-04-2016 14:25
Kamulec
   
Ocena:
+1

Zachęcam do udziału w redagowaniu tekstów.

04-04-2016 19:25
lastname
   
Ocena:
+1

Rozpocznij swoją przygodę z grą Pieśń Lodu i Ognia: Gra o Tron RPG! Dzięki temu podręcznikowi poznasz wszystkie podstawowe zasady i będziesz mógł rozegrać scenariusz świetnie wprowadzający w klimat tej gry fabularnej, opartej na bestsellerowych powieściach George'a R.R. Martina!

Gwoli ścisłości, powyższą informację zamieszczoną na stronie FajneRPG, należy traktować jako "kłamstwo", czy "ignorancję" ? 

Wg. Green Ronin to  booklet, a nie "podręcznik". 

Warto sprawdzić tutaj - https://greenronin.com/sifrp/

Fans were able to get their first taste of A Song of Ice and Fire Roleplayingon Free RPG Day (June 21, 2008). On this day Green Ronin gave away thousands of free Quick-Start rules for the game at participating retail stores. Now we’ve released a free PDF of the Quick-Start as well. This 32-page booklet gives you a taste of the rules, six pre-generated characters, and a short adventure so you can try the game out. The Song of Ice and Fire Quickstart won the 2009 Gold ENnie Award for Best Free Product.

 

04-04-2016 21:08

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.