» Wieści » Znana okładka Klanarchii

Znana okładka Klanarchii

06-08-2008 23:47 | Michał 'Furiath' Markowski

Znana okładka Klanarchii
Autorzy Klanarchii zaprezentowali okładkę systemu reklamowanego jako mroczna baśń dla dorosłych w dekoracjach okultystycznej cywilizacji. Jej autorem jest Jakub Jabłoński i, jak informują twórcy, jego koncepcja jako jedyna spełniała pięć podstawowych warunków wymienionych dokładniej na oficjalnej stronie systemu. Twórcy udostępnili również ilustrację okładkową w formie tapety na pulpit.

Przejdź dalej: Znana okładka Klanarchii

Źródło: klanarchia.pl
Tagi: Klanarchia | RPG


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

WekT
    Super!!
Ocena:
+1
Choc spodziewałem się czegoś mroczniejszego i w cieplejszej tonacji

- no to będzie zaraz nowa tapeta ;P

czekam z niecierpliwością
Teraz to już temperatura naprawdę się podniesie...
06-08-2008 23:57
kaduceusz
   
Ocena:
0
IMHO może być. Klanarchia jest kobietą ;-)
07-08-2008 00:05
Gerard Heime
   
Ocena:
+2
Rozumiem, że użyto słowo "zabawa" zamiast "gry" ze względu na to, że gra kojarzona jest z konkurencją i współzawodnictwem?

Szczerze mówiąc nie jestem zwolennikiem puryzmu pojęciowego oraz oryginalności w terminologii RPG i wszystkie takie pomysły w stylu Starosty Gry, Motoryki czy innych udziwnionych pojęć najzwyczajniej w świecie i z rozmysłem ignoruję. Zamiast porządkować i ułatwiać, dzielą i komplikują.

Natomiast co do samej okładki to jest ona fajna, ale Ebionita mi osobiście bardziej pasuje wizualnie. Wytyczne miejscami dziwne [zdecydowanie najsensowniejszą wydaje się być nr3], ale, well, to wasza gra a nie moja.
07-08-2008 00:05
Kyousei
   
Ocena:
0
Nie wiem czemu, ale zawsze myślałem, że na okładkę pójdzie Cesarz Ebionitów. Ostatecznie ta też możne być chodź przyznam, że ten zielony kolor bardziej mi pod pasował.
07-08-2008 00:08
Dark Storm
   
Ocena:
0
Faktycznie, Ebionita lepszy był. I cztery punkty wytyczne miał spełnione :)
07-08-2008 00:35
8536

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Rysunek boski, ale na okladke mi jakos nie pasuje... chociaz pewnie sie przyzwyczaje :)
07-08-2008 00:35
Furiath
   
Ocena:
+4
Wytyczne powstały na gruncie biznesowym i pragmatycznym, Po prostu chcemy budzić konkretne skojarzenia i trafić do szerokiego kręgu odbiorców. Aby to sie udało - musimy w RPG (a konkretnie w Klanarchię) wciągnąć osoby także spoza dotychczasowego fandomu.

Co do gier i zabawy - mam wrażenie, że rodzice chętniej kupią dziecku elitarnie brzmiącą "zabawę narracyjną" niż "grę", która kojarzy im się z marnowaniem przez dziecko czasu zamiast siedzenia nad nauką ;) jest tez pewien stereotyp, występujący w niektórych środowiskach - granie w gry to zajęcie dla dzieci, ale zabawa to już zajęcie dla wszystkich :) Tymczasem sam gracz ma gdzieś czy podpis jest gra, czy zabawa - nie wpływa to raczej na jego decyzję o zakupie.

Cesarz ani Ebionita nie mogliby iść, gdyż byłoby to oszustwo i zwykła ściema marketingowa. W Klanarchii nie można grać ani Ebionitami, ani Cesarzem, więc oczekiwania z okładki nie odpowiadałyby treści gry. Ktoś napaliłby się, ze chciałby grać kimś takim z okładki, a system by mu tego zabraniał. To nie jest fajne. Ebionita albo Cesarz świetnie się nadają na okładkę dodatku o graniu w Dominacie Ebionitów.

Dodatkowo Ebionita i Cesarz są bardzo mroczni. Niektóre osoby by to odrzuciło od systemu (albo ich rodziców, którzy nie kupią pod choinkę synusiowi ksiązki z jakims modlącym się potworem). Kobitka z ostrzami raczej nie budzi takich niepożądanych skojarzeń.

Babka na okładce wskazuje też, że Klanarchia jest grą tak samo dobrą dla dziewczyn, w której odnajdą sie w każdym archetypie. Chcemy zachęcić je mocniej do zabawy, przedstawiając, kim mogłyby grać.

Takich uwag i elementów układanki biznesowo gamedisignerskiej mieliśmy do złożenia znacznie więcej. Musimy myśleć kategoriami trochę innymi, niż tylko gust czy grafa taka a taka jest ładniejsza czy inna.

Kwestia Ebionity i Cesarza to również przyzwycajenie - od półtora roku witali newsy z Klanarchii. Teraz newsy zacznie witać okładka i zanim system się ukaże, zapewne czytelnicy zmienią swoje przyzwyczajenia. :)
07-08-2008 00:42
8536

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
O, juz wiem z czym mi sie kojarzy. Wypisz wymaluj World of Warcraft :D

Furiath - niezle kombinujecie :D Ale w sumie masz racje.
07-08-2008 00:53
Furiath
    @Hajdamaka
Ocena:
+1
BINGO!
:>
07-08-2008 00:56
8536

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Wygralem darmowy egzemplarz Klanarchii? Dziekuje :)

A w WoWa nigdy nie gralem :P
07-08-2008 00:56
Dark Storm
   
Ocena:
0
//Co do gier i zabawy - mam wrażenie, że rodzice chętniej kupią dziecku elitarnie brzmiącą "zabawę narracyjną" niż "grę", która kojarzy im się z marnowaniem przez dziecko czasu zamiast siedzenia nad nauką ;)//

//Dodatkowo Ebionita i Cesarz są bardzo mroczni. Niektóre osoby by to odrzuciło od systemu (albo ich rodziców, którzy nie kupią pod choinkę synusiowi ksiązki z jakims modlącym się potworem).//

To po co cały czas podkreślacie, że to gra dla dorosłych?
:)
07-08-2008 00:59
996

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ładna okładka, szkoda tylko, że tekst "narracyjna zabawa fabularna" jest obciachowy i na siłę.
07-08-2008 01:00
Furiath
   
Ocena:
+1
@Dark Storm - zapraszam na prelke na tegorocznym Polkonie. Mówiłem również to na Avangardzie, cytuję z opisu "...i zdradzimy Wam, dlaczego nasza baśń jest dla dorosłych" :>
Jak podkreśliłem wcześniej, wszystko jest przemyślane w tej materii.
07-08-2008 01:04
~Gol

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+1
Jak by był na niej cesarz to bym jej nie kupił, bo kojarzyła by mi się z jakimś kultem, i krypto okultystyczną grą. A tak połknąłem haczyk, bo to pewnie nieoficjalny dodatek do WoW :P
07-08-2008 07:04
Vini
   
Ocena:
0
Jak dla mnie na okładkę powinien iść Cesarz. To wygląda jak WoW, i jeszcze ta nieszczęsna Zabawa.
07-08-2008 08:32
~meryphillia

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
I się powoli zaczyna kolejne "Polskie Piekiełko"... :/
Moje pieniądze macie można powiedziec już w kieszeni bez względu na to czy na okładce byłaby rozłożona goła baba, kultysta wypruwający flaki ofierze czy różowy słonik pośród kolorowych kwiatków. =]
Dobrze, że jeszcze ktoś ma jaja w tym kraju i chce się zajmować promowaniem RPG w postaci wydawania czegokolwiek, zamiast ciągłego wymądrzania się, że "samemu zrobiłoby się to lepiej" i w rzeczywistości ograniczając się tylko do pisania pustych postów na jakimś tam forum internetowym. ;)
07-08-2008 08:46
~?

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
"Dodatkowo Ebionita i Cesarz są bardzo mroczni. Niektóre osoby by to odrzuciło od systemu (albo ich rodziców, którzy nie kupią pod choinkę synusiowi ksiązki z jakims modlącym się potworem). Kobitka z ostrzami raczej nie budzi takich niepożądanych skojarzeń."

babka na okładce też nie wygląda jak Maryja z kartek bożonarodzeniowych - Furiath, rozumiem o co ci chodziło, ale tekst o mniejszej mroczności i rodzicach kupujących książkę synusiowi pod choinkę jakoś mi się rozmija z tym co widnieje na ilustracji.
07-08-2008 08:49
Ninetongues
    @Furiath
Ocena:
0
Totalny, absolutny respekt. I totalna, absolutna zazdrość też.

Ale przede wszystkim cieszę się, że wreszcie pojawi się na polskim rynku coś tej klasy wydawniczej, co niemiecki Degenesis.

Szczerze mówiąc boję się zagrać w Klanarchię, nim dokończymy z ekipą Arch Inverted... ;)

Hej, trzeba by uderzyć do Mr. Jabłońskiego. Jeden z Waszych grafików już ze mną współpracuje.
07-08-2008 09:38
markós
   
Ocena:
0
A ja powiem, że się zakochałem :D

Fajnie Furiath kombinujesz, ale sam opisując grę jako "mroczną baśń dla dorosłych" eliminujesz zaistnienie sytuacji, w której rodzice kupują ten podręcznik dla swojego dziecka ;)
A i "zabawa" brzmi wg mnie trochę za sielankowo.

Mimo wszystko Klanarchia znajdzie się na mojej półce :D

Pozdrawiam i życzę szybkiego wydania ;)
07-08-2008 09:39
rincewind bpm
   
Ocena:
+1
"babka na okładce też nie wygląda jak Maryja z kartek bożonarodzeniowych - Furiath, rozumiem o co ci chodziło, ale tekst o mniejszej mroczności i rodzicach kupujących książkę synusiowi pod choinkę jakoś mi się rozmija z tym co widnieje na ilustracji."

Hm, imo trochę nie masz racji :) Ta laska to fajniejsza i mroczniejsza wersja Uniwersalnej Okładkowej Laski, które upiększają okładki gier komputerowych. Cesarz... no cóż, on jest nie tylko mroczniejszy, ale jeszcze mocno niepokojący, niezwykły, skrzywiony - i tak, to sprawia, że podoba mi się jeszcze bardziej od okładki, ale rozumiem taki a nie inny wybór :) Inna sprawa, że ten Uber Mroczniak będzie czekał w środku podręcznika, więc przecież nic nie tracimy.
07-08-2008 09:48

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.