» Recenzje » Polskie » Zielobór

Zielobór


wersja do druku

Ekologiczne paragrafy dla (starszych) dzieci

Redakcja: Aesthevizzt, AdamWaskiewicz

Zielobór
Wydaje się, że gry paragrafowe to świetne narzędzie, mogące wprowadzić młodsze osoby w świat gier fantastycznych. Niejednokrotnie pozycje dla dzieci niosą przy okazji pozytywny przekaz. Tak też jest w przypadku Zieloboru.

Zielobór to wydana w miękkiej okładce formatu A5, kolorowo ilustrowana, 150-paragrafowa gra książkowa dla dzieci. Tematyka tej pozycji kręci się wokół ochrony środowiska i coraz to ostatnio głośniejszych dyskusji na temat betonowania miast i usuwania terenów zielonych. 

W jaki sposób, czyli “mechanika”? 

Czytelnik wciela się w jeża, który zamieszkuje nowoczesne, zabetonowane i zabrudzone miasto. W czasie swoich przygód będzie musiał dokonywać wyborów, pomagając zwierzętom i różnym fantastycznym istotom, podróżując po mieście i okolicach (i oczywiście – stronach), zbierając przedmioty (niepotrzebna będzie karta postaci – fantów będzie niewiele i nie jest problemem zapamiętanie tych, które znaleźliśmy) i rozwiązując zagadki, których wynik przeniesie nas do odpowiedniego paragrafu. Niektóre łamigłówki wymagają znajomości liter i umiejętności pisania czy pewnej wiedzy matematycznej, takiej jak mnożenie i dzielenie na poziomie okolic drugiej połowy szkoły podstawowej, tak więc nieodzowna w niektórych momentach może być pomoc rodziców, albo zerknięcie na ostatnie strony, gdzie są podpowiedzi (rozwiązania też są, ale po co sobie psuć zabawę…). Warto nadmienić, że w grze, podobnie jak w innych pozycjach dla najmłodszych, bycie grzecznym i miłym zwiększa szansę na sukces. 

W trakcie przygód w Zieloborze znajdziemy przedmioty, będziemy też rozwiązywać zagadki.

Klimat

Muszę przyznać, że przedstawiony świat został opisany w dość sugestywny sposób. Lektura pierwszych stron pozwala poczuć klimat brudnego, zaśmieconego betonowego miasta; słowa uzupełnione są o ilustracje, wśród których zobaczymy wycięte drzewa, rozrzucone śmieci czy wręcz całe ich wysypiska. Testujący ze mną grę 7-latek był zaangażowany i “się nie bał”, ale potrafię sobie wyobrazić, że dla młodszych i bardziej emocjonalnych graczy niektóre obrazy mogą być zbyt intensywne. 

W czasie podróży po mieście czytelnik dowie się między innymi, czym są składowiska śmieci i skąd się biorą, czemu drzewa są ważne i jak ich obecność wpływa na życie zwierząt, czy warto segregować odpady – wszystko to powoduje, że dziecko ma szansę zapoznać się, lub sobie przypomnieć, podstawowe tematy okołoekologiczne, a i rodzice być może trochę zwolnią i przemyślą kolejne zakupy.

Lektura Zieloboru zajęła nam ok. 30-40 minut; jeśli chodzi o regrywalność, myślę, że spokojnie można zajrzeć do gry dwa czy trzy razy i przejść niektóre sceny w inny sposób – pozycja ma aż 5 różnych zakończeń, od takich, gdzie nic się nie zmienia, poprzez te ze skandalami na szczeblach władzy i zamknięciem skorumpowanego prominenta do więzienia, aż do tych gdzie wszystko się układa, tak jak powinno, czyli miasto ponownie się zazielenia.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wszyscy do sadzenia drzew, czyli podsumowanie

Zielobór jest lekturą inną niż recenzowane wcześniej na łamach serwisu Baśniogry. Nie znajdziemy tutaj elementów erpegowych, takich jak rozwój postaci czy testy, nie będzie też miejsc na kolorowanie ilustracji. Znajdziemy za to dużo więcej łamigłówek o różnym poziomie trudności i przede wszystkim o wiele poważniejszą tematykę. Ekologia, zwłaszcza taka u podstaw, organiczna, staje się coraz częstszym tematem debat i Zielobór mówi o niej w sposób angażujący i sugestywny, przez co ma szansę stać się przyczynkiem do rozmów z dziećmi o przyszłości naszej planety i wpływie, jaki na nią mamy. Podsumowując, jest to ciekawa pozycja, która uczy bawiąc i bawi ucząc, poruszając tematykę bardzo aktualnych problemów.

 

Dziękujemy wydawnictwu Muduko za udostępnienie gry do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Zielobór
Autorzy: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Wróbel
Okładka: miękka
Ilustracja na okładce: Tomasz Kaczkowski
Ilustracje: Tomasz Kaczkowski
Data wydania oryginału: 19 maja 2023
Wydawca polski: Muduko
Miejsce wydania polskiego: Podłęże
Liczba stron: 224
Format: A5
ISBN-13: 978-83-963925-1-0
Cena: 39,90PLN
Tagi: Zielobór | MudukoCzytaj również

Cartaventura: Oklahoma
Pudełko pełne paragrafów
- recenzja
Stwory z Obory
Słyszałem, że wieśniacy noszą dwoje wideł...
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.