» Scenariusze » Szybkostrzały » Żelazny Bank

Żelazny Bank


wersja do druku

Zasłyszane w Westeros

Redakcja: AdamWaskiewicz

Żelazny Bank
Praca zajęła drugie miejsce w konkursie Zasłyszane w Westeros organizowanym wspólnie z Fajnymi RPG.

 

Żelazny Bank z Braavos – główny bank w Braavos. Jest bardzo bogaty, często pożycza pieniądze osobom poza miasta. Wśród klientów banku jest król siedmiu Królestw.

Wszystkie wolne miasta mają swoje banki, ale Żelazny Bank jest bogatszy i potężniejszy niż wszystkie pozostałe banki razem wzięte. Ma straszną reputację, gdy przychodzi do odbierania należności. Jeśli książęta lub królowie nie są w stanie spłacić pożyczki lub są na tyle głupi by zignorować umowę, Żelazny Bank wspiera wtedy nowych książąt i królów. Ci nowi książęta i królowie, kiedy już dojdą do władzy, spłacają dług bankowi. W przeciwnym razie spotka ich taki sam los jak poprzedników. Mieszkańcy Braavos mają takie powiedzenie:

Żelazny Bank otrzyma swą należność

 

Przygoda skierowana jest głównie do przedstawicieli mniejszych rodów jednak po pewnych dostosowaniach można poprowadzić ją również większym.

Magnus – wysłannik żelaznego Banku.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Jak dobrze wiadomo wszem i wobec Westeros rządzi król, stoi nad Namiestnikami, ci nad Lordami to oni władają zwykłymi ludźmi zamieszkującymi świat. Stoją na piedestale jaki zapewnia im władza jednak ów piedestał zbudowany jest z złota, gdy go zabranie pojawiają się problemy… część możnych zaciska pasa, szuka nowych  dróg pozyskania majątku, prowadzi inwestycję mniej lub bardziej ryzykowane to właśnie z powodu pustych skarbców wybuchają też wojny, można jednak też zapożyczyć się w Żelaznym Banku. Gdy panuje pokój a zima zdaje się odległa skłonność do zaciągania pożyczek jest większa, ludzie żyją obłudą wiecznego lata i wiecznych żniw. Niestety przeważnie wtedy okazuje się iż nadchodzi zima a wraz z zimą i brakiem zbiorów i perspektyw przychodzą wysłannicy Żelaznego Banku. Oni zawsze ściągają długi… w ten czy inny sposób. Tak też zaczyna się przygoda w którą chciała bym was wciągnąć.

 

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Streszczenie Przygody:

1.       Lord wzywa was do poniesienia opłaty budowę miasteczka na podstawie prawa jakie uzyskał od samego Króla. Miasteczko okazało się zbyt dużym wysiłkiem finansowym.

2.       Podczas audiencji i Lorda jesteście świadkami odczytania listu dłużnego przez wysłanników. Pozostali goście czekają i ucztują w głównej izbie podczas

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

3.       Decyzja dotycząca długu. Prośba o pomoc stosowana jest przez Lorda do zebranych gości.

4.       W zamian za pomoc oferuję rękę córki gdyż i tak nie ma żadnego potomka w linii męskiej.

5.       Następuje zdziwienie gdyż nikt nigdy nie widział jego córki. Brat Lorda nie widział nawet o jej istnieniu. Każe udowodnić wtedy też wysłannicy żelaznego banku oraz maester poświadczają prawdę i pokazują wszystkim dokumenty. Córka była zastawem lecz wychowana została na damę przez oficjeli i udziałowców banku.

6.       Brat Lorda mówi jak niebezpieczne to będzie i czasochłonne gdyż z środkami jakie trzeba wyłożyć z własnego skarbca ruszyć trzeba będzie do Żelaznego Zamku. Nie jest to duża kwota, jest ona w posiadaniu graczy.

7.       Kilku możnych wyrusza do żelaznego Banku. Wraz z świtą oraz najemnikami. Zaczyna się wyścig w którym wszystkie brudne uczynki są dozwolone… trzeba jednak pamiętać, że kiedyś się wróci…

8.       Niebezpieczna Podróż i starcia z innymi rodami lub ich wysłannikami. Niech gracze w przerwie miedzy jedna a drugą potyczką czy to słowną czy fizyczną poznają jednego członka z załogi statku na którym płyną. Będzie to kluczowe na koniec.

10.   Dotarcie do Banku i spłata długu.

11. Uwolnienie córki Lorda.

12. Starcie z Wujem. Na schodach Żelaznego Banku, przytłaczająca przewaga przeciwników nie chcących negocjować.

13. Walka się przeciąga, dla dodania dramatyzmu można pozwolić zabić wuja Lorda lecz najemnicy żądni złota i okupu za córkę Lorda będą walczyć dalej. Gdy sytuacja będzie beznadziejna pojawia się w drugiej linii za wrogami otaczającymi bohaterów członek załogi płynącej na statku wraz z strażnikami z Żelaznego Banku.

 

Scenariusz zamieszczam w takiej formie jak go wysłałam. To szkic otwarty do dalszej kontynuacji. Wymaga też trochę pracy przy opisach. Pomimo wszystko mam nadzieję, że ktoś z niego skorzysta. Z chęcią usłyszę jak się sprawdził.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Winny problem
Zasłyszane w Westeros
Furia Władcy
Zasłyszane w Westeros
Parszywa Wrona
Zasłyszane w Westeros
Zasłyszane w Westeros uchem Karriariego
Komentarze do prac nadesłanych na konkurs
Zasłyszane w Westeros uchem Radnona
Komentarze do prac konkursowych

Komentarze


AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0

Tekst publikujemy w kształcie, w jakim został nadesłany na konkurs.

19-06-2016 10:41
Johny
   
Ocena:
+1

Nigdy nie byłem grammar nazi, sam jestem dyslektykiem i błędy nie są mi obce. Jednak mam nieodparte wrażenie że teksty, które na razie zostały opublikowane w tym cyklu, były napisane na szybko i nigdy nie była sprawdzana ich poprawność przez autorów.

W tym na przykład Żelazny Bank staje się Żelaznym Zamkiem, w poprzednim bohaterka ma dwa imiona podawane raz jedno raz drugie.

W każdym razie, adnotacja, że Polter nie robił korekty jest uzasadniona.

 

19-06-2016 21:18
earl
   
Ocena:
0

Innym przykładem na słuszność tezy Johny'ego są małe litery tam, gdzie powinny być wielkie:

1) król siedmiu Królestw (siedmiu powinno być, biorąc na logikę, wielką literą)

2) Magnus - wysłannik żelaznego Banku

3) wysłannicy żelaznego banku oraz maester

4) król raz pisany jest wielką, a raz małą literą

19-06-2016 21:24
Kaworu92
   
Ocena:
+1

A ja w ogóle nie rozumiem tego tekstu, tak jest napisany :P

21-06-2016 16:24

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.