» Wieści » Zaktualizowany FAQ do trzeciej edycji Warhammera

Zaktualizowany FAQ do trzeciej edycji Warhammera

20-10-2009 15:54 | AdamWaskiewicz

Zaktualizowany FAQ do trzeciej edycji Warhammera
Na stronie wydawnictwa Fantasy Flight Games zamieszczony został zaktualizowany zestaw pytań i odpowiedzi dotyczących trzeciej edycji Warhammera Fantasy RPG.

Przejdź dalej: Zaktualizowany FAQ do trzeciej edycji Warhammera

Źródło: Fantasy Flight Games
Tagi: Fantasy Flight Games | FFG | Warhammer Fantasy Roleplay 3ed.


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
-1
O super, nowa aktualizacja FAQ.
Nie ma tam co prawda zbyt wielu nowych informacji jak dla mnie ale i tak fajnie, ze ktoś o tym napisał. Dzięki

Jak dla mnie WFRP 3 rządzić będzie już w dniu premiery, zapowiada się smakowity kąsek dla takich wyjadaczy giercowych jak ja.
20-10-2009 17:10
Malaggar
   
Ocena:
+1
No i skasowano komcie...

FAQ niezbyt zachęcajacy... Ale cóż, bywa.
21-10-2009 13:15
~Caryca

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
-3
O! Cudownie że pojawiła się nowa aktualizacja FAQ! Dzięki niemu wiem, że WFRPG 3 okaże się totalną wpadką już w dniu premiery. Zapowiada się niestrawny zakalec dla takich wyjadaczy rolplejowych jak ja! ;))
22-10-2009 09:44
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+5
FAQ faktycznie może zniechęcać. Zwłaszcza informacja o objętości czterech podręczników składających się na nową podstawkę to kubeł zimnej wody dla wszystkich, którzy spodziewali się stustronicowych tomisk, a o magii i religii dostaną broszurki o ponad połowę cieńsze.

Ja chętnie dałbym nowej edycji szansę, ale raczej nie widzę żadnego z moich znajomych wydającego w ciemno trzy stówy na nową edycję systemu, który w starszej jak najbardziej daje radę.
22-10-2009 10:28
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
-1
O! Cudownie że pojawiła się nowa aktualizacja FAQ! Dzięki niemu wiem, że WFRP 3 okaże się GIGANTYCZNYM HITEM już w dniu premiery. Zapowiada się świetny kawałek RPg'a dla wszystkich takich wyjadaczy RPG'wych jak ja! ;))
22-10-2009 15:17
~Tei-chan

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Cóż, nowe FAQ przybliża tym co nie mieli jeszcze okazji zobaczyć nową edycje WFRP.
Ja należę do tych szczęśliwców co nową edycje widzieli i nawet w rekach trzymali. Pozwolę sobie na parę uwag odnośnie jej:
- paczuszka spora pod względem wielkości i wagi
- mnogość kart (ich wielkość jest porównywalna do tych jakie są używane w Talisman)
- karty profesji bardzo fajne i czytelne (oposy przypominają trochę to co widzieliśmy już w Career Compendium)
- karty bohatera troszkę małe ale przynajmniej gracze nie będą na nich pierdół wypisywać
- kości są bardzo fajne, po paru rzutach jest całkowicie orientujemy się w działaniu mechanika
- mechanika sama jest banalnie prosta i łatwa w użyciu jak się w nią zagłębić
- książki nie maja wiele stron ale są treściwe (brak w nich nadmiaru dupereli, opisów czarów, umiejętności, akcji itd. sam fluff i mechanika)

Póki co jestem jak najbardziej za i to raczej się nie zmieni. Miałem już możliwość przetestować i poczytać, jak dobrze pójdzie i czas pozwoli to poprowadzę demonstracyjna sesje w zaprzyjaźnionym sklepie dla klientów.

WFRP 3 jak dla mnie jest kamieniem milowym w rozwoju RPG, to wielki krok na przód. Już nie mogę się doczekać pierwszych dodatków.
22-10-2009 15:34
Malaggar
   
Ocena:
-4
"- książki nie maja wiele stron ale są treściwe (brak w nich nadmiaru dupereli, opisów czarów, umiejętności, akcji itd. sam fluff i mechanika)"
Szefie, to, co wymieniłeś, to właśnie fluff i mechanika.

"- kości są bardzo fajne, po paru rzutach jest całkowicie orientujemy się w działaniu mechanika" A zakład, że będzie często inaczej?

"- mnogość kart " Zupełnie niepotrzebna.

"- karty bohatera troszkę małe ale przynajmniej gracze nie będą na nich pierdół wypisywać" Doskonały argument. Aż mi kapcie spadły. Może w ogóle zabierzmy karty? Wtedy zero pierdół!

"- paczuszka spora pod względem wielkości i wagi" I co z tego?
22-10-2009 15:45
~Zigi

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+3
Zgadzam się z Tei-chanem i niezalogowanym.
System wygląda na wypasie z tego co widać an zdjęciach na necie i wieści. Szkoda, ze premiera dopiero pod koniec tego roku, bo juz bym chciał w to zagrać.

@Malaggar - Tei-chan napisał o swoich spostrzeżeniach tylko i nie zauważyłem aby chciał kogokolwiek przekonywać.
Mnogość kart wynika pewnie z faktu iż wszystkie umiejętności i tego typu rzeczy są wyciągnięte z podręcznika własnie na nie aby były zawsze pod ręka graczy. Według mnie to fany pomysł, bo książki nie będą sobie wyrywać z rak i wertować.
A we fluffie zapomniałeś dodać opisy. Ja tam czarów, umiejętności i akcji bym do fluffu nie zaliczył tylko to co tworzy klimat czyli głównie opisy świata, szczególnych miejsc, ras.
A pomysł z zabraniem kart postaci jest dobry - tez jestem za zmniejszeniem pierdół na nich. ;p
22-10-2009 16:09
Vukodlak
   
Ocena:
+2
Hej, ja tam zawsze myślałem, że mało kto sięga po podręcznik w trakcie gry. WFRP zawsze był na tyle prostym systemem, że nie trzeba było zaglądać co chwilę do podstawki lub dodatków. W tym świetle pierdoły typu karty akcji, czarów itp. jeszcze bardziej komplikują rozgrywkę, bo trzeba to ze sobą zawsze nosić. Dla mnie minus.

Śmieszne książeczki o magii, religii i świecie raczej też nie są powalające. Dziewictwo Sigmara, Królestwo Magii, Księga Spaczenia i Tome of Salvation okrojone ze wszelkiej mechaniki (której wcale nie było tam tak dużo, może poza KS) mają znacznie więcej stron fluffu i mięcha. W sprawie książeczek, jak dla mnie minus.

Karty postaci to też kpina. Cieszycie się, że wam zmniejszyli tą nieistotną rzecz, bo po co komu tyle miejsca, co nie? Ale z faktu, że dowalili masę karciankowo-planszówkowych bzdetów, bez których się nie ruszy i część (puzzle-miernik na przykład ;>) jest naprawdę żenująco głupia już banana macie. Jak dla mnie minus.
22-10-2009 16:55
Malaggar
   
Ocena:
+2
Vukodlak: Nie Tylko TY tak myślałeś. Dla mnie argument o niewertowaniu podręcznika jest, delikatnie mówiac, z kosmosu.
22-10-2009 17:21
~Tei-chan

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Moi gracze w trakcie sesji potrafili zerkać do podręcznika po paręnascie razy w trakcie sesji i co gorsza wyrywali go sobie, bo każdy chciał w tym samym czasie coś zerknąć lub sprawdzić - mimo rzekomej prostoty systemu (a gramy w WFRP od 1997 roku).

A ukrócenie kart postaci według mnie to dobry ruch. Skończy się wreszcie chomikowanie rzeczy, zbieractwo bzdetów i badziewia aby zarobić, bo muszę mieć płytówkę itd.

Jeśli chodzi o wiele kart, puzzle, żetony itd. są raczej pomocami, bo jak już wgryziesz się w reguły to łatwo najczęściej używane zapamiętać i wcale nie trzeba z nich korzystać.

Jak przyjrzycie się bliżej core set'owi to zauważycie iż to po prostu inna, bogatsza i nowsza wersja podręcznika podstawowego tylko podzielona na 4 booki oraz ma dodane goodsy aby przyciągnąć nowych graczy.

@Vukodlak - szanuje Twoje zdanie ale mam prośbę jak będziesz miał możliwość to obejrzyj sobie te bzdetne według Ciebie książeczki i dopiero ocen ich zawartość , oki? Ja je widziałem i uważam iż nie ustępują bardzo pod względem fluffu KM, KS czy ToS. Jednak zrozumiem jak Twoje zdanie będzie inne. Dla mnie są lepiej zaprojektowane i napisane niż we wcześniejszych edycjach.
DS to co innego, bo podręcznik w core set'cie nie jest tak bogaty w opisy Imperium.

Kto chce zawsze może pozostać przy 2ed - z ilością materiału jaki do niej jest można grac parę dobrych lat. Mnie 2ed nie zachwyciła i z chęcią przeskoczę na 3ed.
22-10-2009 17:29
Malaggar
   
Ocena:
-4
"Moi gracze w trakcie sesji potrafili zerkać do podręcznika po paręnascie razy w trakcie sesji i co gorsza wyrywali go sobie, bo każdy chciał w tym samym czasie coś zerknąć lub sprawdzić - mimo rzekomej prostoty systemu (a gramy w WFRP od 1997 roku)."
Cóż, wina graczy. Moi nie zerkaja w ogóle. I co?

"A ukrócenie kart postaci według mnie to dobry ruch. Skończy się wreszcie chomikowanie rzeczy, zbieractwo bzdetów i badziewia aby zarobić, bo muszę mieć płytówkę itd." Ty tak na poważnie? Przecież zacznie się to samo, tylko na kartce z zeszytu, bo "Debile z FFG dali małą kartę".

"Jeśli chodzi o wiele kart, puzzle, żetony itd. są raczej pomocami, bo jak już wgryziesz się w reguły to łatwo najczęściej używane zapamiętać i wcale nie trzeba z nich korzystać." Nie interesują mnie reguły, które z założenia wykorzystują duperele. A skąd wiesz, że łatwo da się je usunąć i nie wpłynie to na mechanikę?

"Jak przyjrzycie się bliżej core set'owi to zauważycie iż to po prostu inna, bogatsza i nowsza wersja podręcznika podstawowego tylko podzielona na 4 booki oraz ma dodane goodsy aby przyciągnąć nowych graczy." I zauwazam coś jeszcze. Próbują mi to wcisnąć jako super zestaw z 4 podręcznikami. Dziękuję, postoję.

" Dla mnie są lepiej zaprojektowane i napisane niż we wcześniejszych edycjach." A mi to obojętne, czy mistrz pióra je pisał, czy stoją na poziomie jaki trzymały dodatki do 2ed. Bardziej liczy się jakoś informacji.

"Mnie 2ed nie zachwyciła i z chęcią przeskoczę na 3ed." Bo wiesz, że będzie lepsza nie mając szansy zagrać? Ciekawe.
22-10-2009 17:33
Vukodlak
    @Tei-chan
Ocena:
+1
Moi gracze w trakcie sesji potrafili zerkać do podręcznika po paręnascie razy w trakcie sesji i co gorsza wyrywali go sobie, bo każdy chciał w tym samym czasie coś zerknąć lub sprawdzić - mimo rzekomej prostoty systemu (a gramy w WFRP od 1997 roku).

Wybacz, ale naprawdę nie jestem w stanie tego zrozumieć. Naprawdę... Poza tym trochę sobie przeczysz:

Jeśli chodzi o wiele kart, puzzle, żetony itd. są raczej pomocami, bo jak już wgryziesz się w reguły to łatwo najczęściej używane zapamiętać i wcale nie trzeba z nich korzystać.

To raczej wskazuje, że Ty i twoi gracze nie chcieliście zapamiętać zasad, które na serio są proste jak konstrukcja cepa. Albo na serio sobie przeczysz.

Argumentu o skróceniu nie rozumiem. Skończy się chomikowanie, bo nie będzie miejsca na zapisanie tego na karcie? Bez sensu.


Jeżeli te książeczki naprawdę są takie cool i w ogóle w dechę, to z chęcią je sobie kupię. Same. Osobno. Bez zbędnej mi planszówko-karcianki. Chociaż nie wiem cóż nowego mi w nich zapodają w kontekście całej I i II Ed., siedmiu edycji Battle, książek, MMO oraz spuścizny MiMów i Portala. Szczególnie biorąc pod uwagę, że to podstawka ponoć jest.
22-10-2009 17:40
Malaggar
   
Ocena:
-5
No jak to? vukodlaku, dostaniesz super opis jednej wiochy elfów, jednej wiochy w Reiklandzie i jednej twierdzy krasnoludów;) Ba, jak dobrze pójdzie, to i jednego statku, który przywiózł wysokie elfy ;)
22-10-2009 17:44
~Anioł Gniewu

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Oj, szczerze współczuję Ci Tei-chan doboru członków drużyny. Ale być może od 1997 dojrzeli oni na tyle by nie "zerkać do podręcznika po paręnascie razy w trakcie sesji i co gorsza wyrywać go sobie, bo każdy chce w tym samym czasie coś zerknąć lub sprawdzić"... Z drugiej jednak strony, może Twoje umiejętności Mistrza Gry od 1997 roku udoskonaliły się na tyle by skupić uwagę swoich graczy na przygotowanej przez Ciebie historii a nie duperelkach?
22-10-2009 18:17
~Caryca

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
-3
Tei-chan - Z perspektywy Twoich wynurzeń, dopiero teraz rozumiem, dlaczego z taką sympatią witasz nową edycję Warhammera - w planszówkowym wariancie, nie trzeba będzie zawracać sobie głowy fabułą - wystarczy rzucić na stół kilka barwnych kartoników i kolorowych kostek a gracze zajmą się ich radosnym wyszarpywaniem i zerkaniem niczym banda goblinów "Moja kostka być większa niż Twoja i mieć strzałę" itp.. ;)
22-10-2009 18:29
~Tei-chan

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
Właśnie dlatego skończyłem z udzielaniem się tutaj często.
Każde słowa zachwytu nad 3ed są traktowane jako bezwzględny atak na wcześniejsze edycje i kończą się nagonką sympatyka nowe edycji. To kompletny brak poszanowanie zdania innej osoby.

Co do moich graczy to w 1ed w ogóle nie zaglądało się do podręcznika w trakcie sesji, w 2ed już to się zmieniło, bo rzadziej w niego graliśmy (był kiepski i woleliśmy inne systemy).
3ed ma tak banalne, jak dla mnie zasady, że połapanie się w tym wszystkim zajmuje 5 min.
Dzięki czemu właśnie można bardziej skoncentrować się na fabule.

Co do tego iż nie wiem o czym mówię to się mylicie - dostałem do przetestowani jeden z pierwszych egzemplarzy w Polsce, ma on promować nowy system i nie jest na sprzedaż. Dziś skończyłem czytać podręcznik główny do nowego WFRP. Będę miał przyjemność poprowadzić pokazowa sesję podczas zbliżających się dni WFRP 3ed na świecie (13-15 listopada 2009). Każdy zainteresowany promowaniem WFRP 3ed sklep bierze w tym udział np. w Polsce w każdy sklep Bard i nie tylko. Będą to dni kiedy każdy zainteresowany będzie mógł obejrzeć i zagrać w nowa odsłonę systemu. Dowiedzcie się czy jakiś sklep w waszej okolicy bierze w tym udział. Zapraszam do wzięcia udziału w tej promocji systemu!
22-10-2009 18:49
~Zigi

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
Zgadzam się z Tei-chanem - za każde słowa wypowiedziane w obronie WFRP 3ed zostaje się przez innych graczy zaatakowanym i gnębionym. To kompletny brak tolerancji i poszanowania dla odmienności zdania innego człowieka.
Właśnie dlatego nie opłaca się udzielać na takim portalu gdzie wszyscy Cie atakują za odmienne od nich zdanie.

A ta impreza , o której mówił Tei-chan naprawdę się odbywa i sam się tez dowiadywałem. Między 13-15 listopada będzie w każdym Bardzie na pewno (dowiadywałem się) można zobaczyć nowy system i samemu go ocenić. Jeśli będzie można tez zagrać to super. FFG wie jak promować swoje produkty.
22-10-2009 18:59
~Sumienie

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+4
Niestety (albo stety) muszę się zgodzić z Zigim i Tei-chanem. Ale zamiast słowa "atakować" powiedziałbym "skomentować". Tak, każde schlebiające zdanie wypowiedziane odnośnie 3 ed. przez Tei-chana musi zostać skomentowane i wyśmiane. Nie tego oczekuje się po "braciach" w hobby jakim jest RPG.
22-10-2009 19:59
~Caryca

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
-4
W sądownictwie, istnieje taki dość logiczny zwyczaj, że osoby podejrzewane o stronniczość, są odsuwane od toczących się postępowań. Trudno oceniać Cię Tei-chan jako osobę bezstronną, i obiektywnie oceniającą nowy system, skoro od samego początku idziesz "na smyczy" wydawnictwa FFG. Nie mam pojęcia kim jesteś, ale fakt, iż otrzymujesz ZA DARMO do zabawy zestawik wart 100 dolców a zapewne również gratyfikację za prowadzenie pokazów nowego systemu, jasno wskazuje, że nie jesteś konsumentem, tylko zwykłym naganiaczem, by nie użyć słowa akwizytorem WFRP 3 ed. Twoje "miarodajne" opinie o systemie można odłożyć zatem między bajki, podobnie jak wszystkie reklamy o cudownych proszkach.Prawda jest taka, że promocją planszowego potworka zajęli się na tym forum Ci, którzy mają w tym żywotny interes. Dlatego zaczekam, aż o nowym warhammerze wypowiedzą się zwykli zjadacze chleba.
22-10-2009 20:09

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.