» Recenzje » Wszystkie » The Mutant Epoch: Creatures of the Apocalypse Codex

The Mutant Epoch: Creatures of the Apocalypse Codex


wersja do druku

Dwudziestka drapieżnych dziwolągów

Redakcja: Tomasz 'Radnon' Cybulski

The Mutant Epoch: Creatures of the Apocalypse Codex
Patrząc na linię wydawniczą postapokaliptycznego systemu The Mutant Epoch, mogę jedynie pogratulować jego autorowi – oprócz podręcznika podstawowego doczekał się obszernego suplementu opisującego domyślny setting, kolejnego, który zawiera opis konkretnego miasta i jego okolic, a do tego dochodzą także odrębny bestiariusz i kilka przygód.

Niezależnie od płatnych dodatków wydawanych w wersji papierowej, twórca gry publikuje też darmowe rozszerzenia dostępne jako pliki pdf – krótkie przygody z serii One Day Digs oraz opisy nowych monstrów udostępniane w cyklu Creatures of the Apocalypse. Zainteresowanie tymi ostatnimi okazało się na tyle duże, że pod koniec 2015 roku autor zdecydował się na zbiorcze wydanie wszystkich udostępnionych dotychczas bezpłatnie opisów monstrualnych kreatur, wraz z nowymi potwornościami.

Podręcznik zatytułowany Creatures of the Apocalypse Codex przynosi łącznie okrągłą dwudziestkę futurystycznych mutantów. Zdecydowaną większość z nich, bo aż trzynaście, stanowią kreatury udostępnione wcześniej darmowo, jedna jak dotąd była dostępna jedynie osobom zarejestrowanym na stronie wydawcy, a pozostałe sześć to zupełnie nowe stworzenia.

Podręcznik w miękkiej oprawie liczy sobie bez mała 150 stron – nominalnie nieco więcej, ale cztery ostatnie strony są puste – mankament znany już z wcześniejszych pozycji do tego systemu. Osobiście jestem zdania, że lepiej byłoby zapełnić je choćby reklamami innych systemowych podręczników, ale z drugiej strony nie jest to cokolwiek, co można byłoby stawiać jako poważny zarzut. Pozycja w wersji papierowej dostępna jest zarówno w kolorze (na podstawie takiej edycji powstała poniższa recenzja) jak i czerni i bieli, zaś wersja elektroniczna – tylko w kolorze. Od strony edytorskiej podręcznik prezentuje się dobrze – jego układ jest czytelny, literówki nieliczne (w jednym czy dwóch miejscach znalazłem odniesienia do stron numerowanych zgodnie z układem darmowego mini-dodatku, a nie wersji książkowej), a oprawa graficzna spójna z wcześniejszymi podręcznikami do tego systemu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Interesująco wygląda już sam spis treści – zamiast suchej listy monstrów i numerów stron, przy każdej z pozycji znajdziemy miniaturkę grafiki przedstawiającej dane stworzenie – rzecz niewątpliwie godna uwagi, jeśli ktoś jest wzrokowcem. Na początku sekcji (bo trudno użyć tu określenia "rozdział") poświęconej poszczególnym monstrom dostajemy całostronicową ilustrację przedstawiającą je w naturalnym środowisku, następnie mamy standardową rozpiskę mechaniczną i opis fabularny. Na koniec do każdego stworzenia dostajemy losową listę charakterystycznych dla niego mutacji i – w większości przypadków – przykładowych łupów/skarbów, jakie można znaleźć przy pokonanym potworze lub w jego leżu. Sam podręcznik zamykają tabele losowych spotkań i powtórzone grafiki przedstawiające wszystkie opisane w nim istoty – te można znaleźć na stronie wydawcy i wykorzystać na sesjach jako handouty.

Recenzując podręcznik tak specyficzny jak bestiariusz, nie sposób szczegółowo przybliżać jego zawartości, można jednak pokusić się o pewne ogólne uwagi czy spostrzeżenia. W przypadku Creatures of the Apocalypse Codex te będą dwie. Pierwszą jest fakt, że wszystkie istoty opisane na jego kartach to dziwaczne mutanty, które niekoniecznie pasują do roli mięsa armatniego, które ma zostać rozsiekane przez postacie graczy. Owszem, niektóre są niemal bezmyślnymi bestiami, nie różniącymi się wiele od zwierząt, ale spora część to humanoidy tworzące społeczności lub zgoła istoty przewyższające intelektem ludzi, a pomimo to tragicznie niewiele napisano o ich organizacji, co sprawia, że Mistrzowie Gry samodzielnie będą musieli uzupełnić podobne kwestie, jeśli zamierzają w pełni wykorzystać potencjał tkwiący w tym bestiariuszu.

Niejednokrotnie zamiast losowej tabeli skarbów zajmującej nawet trzy strony, chętnie zobaczyłbym raczej garść pomysłów na przygody albo pobieżny chociaż opis społeczności tworzonych przez taki czy inny rodzaj mutantów – i to z jeszcze jednego powodu. Otóż, chociaż same w sobie tabele takie nie są niczym złym, a dodatkowo dobrze wpisują się w staroszkolną konwencję Epoki Mutantów, to szybko stają się powtarzalne i monotonne. Cecha, która mogła nie być widoczna przy lekturze pojedynczych rozszerzeń z serii Creatures of the Apocalypse, po zebraniu ich dwudziestki w jednym tomie, zaczyna irytować. Kolejna setka wyników w rodzaju "k6 nabojów do strzelby", "antyczna lalka" czy "zasuszona ludzka dłoń" szybko zwyczajnie nuży – mam wrażenie, że zrezygnowanie z tego rodzaju elementu jedynie wyszłoby podręcznikowi na dobre.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Oceniając najnowszy dodatek z wydawnictwa Outland Arts należy rozdzielić dwie sprawy – jego przydatność na sesjach oraz opłacalność zakupu. Ta druga kwestia, zwłaszcza w odniesieniu do wersji elektronicznej, na pewno będzie znacznie mniejsza niż w przypadku innych systemowych suplementów – w końcu bez mała trzy czwarte jego zawartości jest dostępne legalnie do pobrania. Ale i użyteczność tej pozycji oceniłbym niżej w przypadku poprzedniego potwornego kompendium, Mutant Bestiary One – tam bowiem mieliśmy szerokie spektrum istot, od zwierząt i humanoidów, po zmutowane dziwolągi, tu zaś wybór jest nieporównanie mniejszy. W szkolnej skali wystawiłbym Creatures of the Apocalypse Codex trójkę z niewielkim plusem – jest to pozycja poprawna, ale trudno określić ją jako dobrą czy godną polecenia. Autor zapowiada publikację kolejnych darmowych rozszerzeń ze zmutowanymi potworami, a gdy zbierze się ich dostatecznie dużo – dalsze zbiorcze kompilacje. Mogę jedynie życzyć mu powodzenia i liczyć, że okażą się lepsze od tej.

 

Dziękujemy wydawnictwu Outland Arts za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.5
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: The Mutant Epoch: Creatures of the Apocalypse Codex
Linia wydawnicza: The Mutant Epoch
Autorzy: Danny Seedhouse, Brandon Goeringer, James Butler, Camille Robertson, William McAusland
Okładka: miękka
Ilustracja na okładce: William McAusland
Ilustracje: William McAusland, Camille Robertson
Wydawca oryginału: Outland Arts
Data wydania oryginału: 17 grudnia 2015
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 152
Oprawa: miękka
Format: A4
ISBN-13: 978-0-9949237-3-8
Numer katalogowy: OLA1009
Cena: 29,99 USDCzytaj również

The Mutant Epoch: One Day Dig 8
Porwanie w mutantostanie
- recenzja
The Mutant Epoch: Excavator Monthly Compendium
Zmutowany magazyn
- recenzja
The Mutant Epoch Quick Start Rules
Epoka odchudzonych mutantów
- recenzja
The Mutant Epoch: One Day Dig 7
Gwiezdne dzieci
- recenzja
The Mutant Epoch: The Crossroads Region Gazetteer
Kawałek nowego, wspaniałego świata
- recenzja
The Mutant Epoch: One Day Digs 3 & 4
Skok w zmutowany bok
- recenzja

Komentarze


Przestrzegam
   
Ocena:
0

O ile niektóre pomysły panów autorów tej linii gier są w porządku, tak zasady którymi kieruje się ta gra są masakryczne.

22-05-2016 10:54

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.