» Recenzje » Tłumaczenia » Soulbound: Ekran Mistrza Gry

Soulbound: Ekran Mistrza Gry


wersja do druku

Ognista zasłona

Redakcja: Tomasz 'Radnon' Cybulski

Soulbound: Ekran Mistrza Gry
Linia wydawnicza gry fabularnej Soulbound nie rozwija się równie dynamicznie, co czwartej edycji WFRP, ale użytkownicy systemu osadzonego w Śmiertelnych Królestwach też mogą cieszyć się kolejnymi suplementami – czy to wydawanymi w druku (jak Zestaw Startowy) czy dostępnymi jedynie w wersji elektronicznej (jak Ulice Świetlistej Włóczni).

Najnowszym soulboundowym dodatkiem, jaki trafił do rąk polskich erpegowców, jest systemowy Ekran Mistrza Gry – zestaw, który oprócz samej zasłonki dla prowadzącego przynosi też liczącą 36 stron broszurę.

Sam Ekran prezentuje się bardzo dobrze – jego front zdobi grafika znana już z podręcznika podstawowego, przedstawiająca drużynę Duszosplecionych walczących ze sługami Nagasha i Khorne'a. Wypada pochwalić solidność jego wykonania – gruby karton spokojnie przetrwa wiele sesji, a dodatkowym plusem jest fakt, że trzy składające się na niego panele są ułożone poziomo. Osobiście zdecydowanie preferuję taki układ, pozwala on na pomieszczenie równie wielu informacji, co pionowy, a w znacznie mniejszym stopniu odgradza prowadzącego od graczy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wnętrze ekranu przynosi dwa tuziny tabel zaczerpniętych z podręcznika podstawowego, niestety nie znajdziemy przy nich odniesień do konkretnych stron w systemowej podstawce, gdzie można znaleźć więcej informacji na temat poszczególnych reguł czy zagadnień przedstawionych tu – siłą rzeczy – w mocno skrótowej formie. Skrajny panel po lewej zawiera tabele dotyczące rozmaitych właściwości broni i pancerzy oraz terenu, Stany jakie mogą wpływać na postacie oraz kolejność w jakiej rozgrywane są potyczki.

Środkowa część zasłonki daje nam zestawienie akcji dostępnych w walce, reguły wykonywania testów ataku (oraz ich Stopnie Trudności) i zadawania obrażeń a także efekty ran (w tym śmiertelnych), używania Zapału i Ognia Duszy. Mam wrażenie, że ta część Ekranu będzie na sesjach wykorzystywana najczęściej i bardzo dobrze, że umieszczona jest na wprost prowadzącego.

Największy fragment prawego panelu zajmuje diagram przedstawiający, jak ma się Stopień Trudności testu do wykorzystywanej puli kostek, a oprócz niego znajdziemy tu także informacje o działaniach dostępnych w ramach Ostatniego Zrywu, jak również o Prędkości i nietypowych rodzajach ruchu, Odpoczynku jak również Zasięgach w walce i Rozmiarach istot. Osobne fragmenty poświęcono najczęstszym połączeniom Atrybutów i Umiejętności, Przewadze i Utrudnieniu oraz działaniu Aqua Ghyranis. Podczas gdy dwa wcześniejsze panele przynoszą informacje odnoszące się głównie do walki, tutaj zebrano tabele, które mogą przydać się także poza nią – co nie znaczy, że będą mniej przydatne czy rzadziej wykorzystywane.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Zawartość soulboundowego Ekranu Mistrza Gry oceniam jednoznacznie pozytywnie, i mimo że sam na sesjach nie korzystam z podobnych narzędzi, to osoby używające ich w trakcie swoich rozgrywek na pewno docenią czytelny układ treści i rozmieszczenie poszczególnych tabel.

Nieco gorzej w moich oczach wypada treść broszury dołączonej do zasłonki. Zatytułowana Miasta Ognia, przynosi informacje o pięciu miastach Sojuszu Ładu na Planie Ognia – Anvilgardzie, Świetlistej Włóczni, Hallowheart, Hammerhal i Oku Nawałnicy. Mimo że drugie z nich zostało już dokładniej opisane w dwóch wcześniej wydanych suplementach (Zestawie Startowym i Ulicach Świetlistej Włóczni), to Mistrzowie Gry nie dysponujący dostępem do nich mogą zainteresować się przedstawionymi tu materiałami. Każde z pięciu miast dostaje całostronicowy opis przedstawiający w skrócie jego historię i aktualną sytuację oraz po pięć szkiców przygód rozgrywających się na jego terenie. Wszystkie one skonstruowane są według tego samego schematu, w którym dostajemy Pogłoskę eskalującą w Obawę i finalnie w Zagrożenie. Oczywiście ich przekucie w pełnoprawne scenariusze będzie wymagać nieco wysiłku, ale wypada zauważyć, że autorzy podają sugestie pomagające przenieść je do innych lokacji lub wpleść w prowadzone kampanie.

Nie zmienia to faktu, że znakomitą większość zawartości broszury stanowią materiały de facto jednorazowego użytku. Prawdę powiedziawszy, tego rodzaju szkice chętniej widziałbym jako elektroniczny suplement (być może nawet darmowy), zaś do Ekranu MG wolałbym dołączone treści użyteczne nie tylko jednorazowo – choć równocześnie nie sposób zaprzeczyć, że wykorzystanie wszystkich dwudziestu pięciu szkiców będzie musiało zająć naprawdę sporo czasu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Dobrze oceniam za to elektroniczną wersję broszury – wczytuje się szybko i płynnie nawet na słabszym sprzęcie, spis treści jest aktywny, a zakładki prowadzą zarówno do opisów poszczególnych miast, jak i towarzyszących im szkiców przygód. Jedynym, do czego można mieć zastrzeżenia, to fakt, że w nagłówkach zakładek zaskakująco często brakuje polskich znaków, przez co spora ich część zawiera błędy, ale pomijając kwestie estetyczne, nie wpływa to na funkcjonalność broszury. Gorzej już prezentuje się sama zasłonka, ale tego rodzaju materiały chyba mało kto wykorzystuje w wersji elektronicznej. Dla samych Miast Ognia wydatek około 60 zł za wersję pdf może być mimo wszystko zbyt duży, ale jeśli ktoś przy prowadzeniu korzysta z Ekranu MG, na pewno może rozważyć zaopatrzenie się w ten przeznaczony do Soulbounda.

 

Dziękujemy wydawnictwu Copernicus Corporation za udostępnienie zestawu do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena recenzenta
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Soulbound: Ekran Mistrza Gry
Linia wydawnicza: Soulbound
Autorzy: Emmet Byrne, Adam Dials, Michael Duxbury, David Guymer, Chris Handley, Michael J. Hollows, Elaine Lithgow, Martin Lloyd, TS Luikart, Jacob Rodgers, KC Shi, David Whitworth
Okładka: miękka
Ilustracja na okładce: Johan Grenier
Ilustracje: Johan Grenier, Pasi Juhola, Clara-Marie Morin, JG O’Donohue, Rafael Teruel
Wydawca oryginału: Cubicle 7
Data wydania oryginału: 18 czerwca 2020
Miejsce wydania oryginału: Irlandia
Wydawca polski: Copernicus Corporation
Liczba stron: 36
Oprawa: miękka
Format: A4
Numer katalogowy: AOS-08
Cena: 115złCzytaj również

Soulbound: Ulice Świetlistej Włóczni
Ulice brukowane przygodami
- recenzja
Soulbound: Zestaw Startowy
Świetlista Włócznia Sigmara na start
- recenzja
Erpegowe polecajki 2022
Nie tylko na prezenty
Warhammer Age of Sigmar: Soulbound
Czy warto spleść się ze światem duszosplecionych?
- recenzja
WFRP: Rogaty Szczur
Czy skaveny będą górą?
- recenzja
Erpegowe polecajki 2023
Podręczniki pod choinkę

Komentarze


Johny
   
Ocena:
0

Fajnie, ze wychodzą nowe rzeczy do tego systemu. U nas w druzynie wciąż czekamy na Czempionów ładu.

26-12-2023 13:43

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.