» Wieści » Prezentacja De Profundis

Prezentacja De Profundis

23-06-2009 21:46 | Rafał 'multidej' Szyma

Prezentacja De Profundis
Wydawnictwo Portal na swojej stronie internetowej zaprezentowało nową wersję gry De Profundis. Jest to reedycja niedostępnej od lat polskiej gry RPG. Wydana w roku 2001, była drugą, która doczekała się wydania za granicą. Miała swoje wydanie anglojęzyczne (Hogshead Publishing), hiszpańskie (Edge Enternainment) oraz niemieckie (Krimskrams Kiste). Została tam zauważona i doceniona, czego wyrazem jest nagroda For Excelence in Gaming.

De Profundis narodziło się z fascynacji prozą H.P. Lovecrafta, jej specyficznym klimatem grozy i szaleństwa. Gracze w De Profundis nawiązują do niej, tworząc niesamowite opowieści rodem z opowiadań mistrza z Providence. Czynią to - w przeciwieństwie do klasycznego RPG - nie na sesjach, lecz za pomocą listów, preparowanych materiałów, za pomocą korespondencji.

De Profundis wciąga graczy w wędrówkę po krainach wyobraźni, każe spojrzeć na rzeczywistość z innego, dziwnego, niesamowitego punktu widzenia. To przede wszystkim gra dla dojrzałych, aktywnych graczy, którzy znajdują przyjemność w przygotowywaniu kolejnych fragmentów korespondencji tak, by była ona jak najbardziej inspirująca dla współgraczy, by tchnęła autentyzmem i grozą.

Napisany w formie listów autora do czytelnika podręcznik nie mieści się w ramach standardowego przewodnika po regułach gry. Ma za zadanie raczej inspirować, zarażać klimatem gry, zachęcać do sięgnięcia po pióro. Zdaje się mówić - "Spójrz, to więcej niż gra" - i robi to przekonująco. De Profundis urzeka najbardziej właśnie wtedy, gdy czytając kolejny list, gracz zapomni, że to tylko fikcja, opowieść innego gracza o zmyślonych wydarzeniach z wyimaginowanego świata. Na tym właśnie polega urok gry.

Specjalnie dla nowej edycji Michał Oracz przygotował rozszerzenie, którego ideą jest przystosowanie De Profundis do nowego medium - poczty elektronicznej. Poprzednia edycja konsekwentnie piętnowała je, jako nowoczesne i nie przystające do ducha gry. Wraz z upływem czasu okazało się, że e-maile nie tylko nie stoją z nim w sprzeczności, lecz mogą rozwinąć go, oferują nowe, niedostępne tradycyjnemu listopisarstwu możliwości. Konwersja na e-maile zaowocowała partią soczystego materiału, tym razem pod postacią wydruków e-maili właśnie.

Lecz na tym nie koniec. Do wydania dołączono bowiem materiały Cadracha, doświadczonego gracza w De Profundis. W książce znajduje się pakiet jego tekstów poświęconych z jednej strony usprawnieniu rozgrywki, z drugiej zaś - wykorzystaniu De Profundis do rozgrywek innych niż osadzone w klimacie grozy H.P. Lovecrafta. Cadrach stara się ująć esencję erpegowego grania za pomocą listów, a tym samym otwiera drogę rozgrywkom w dowolnej konwencji czy fikcyjnym świecie.

Nowa edycja De Profundis wydana zostanie w formacie znanym z serii almanachów Mistrza Gry, w skład której wchodzą: Graj twardo, Graj z głową czy Graj fabułą.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: wydawnictwoportal.pl
Tagi: Wydawnictwo Portal | H.P. Lovecraft | De Profundis


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

WekT
   
Ocena:
0
źródło nie działa
24-06-2009 14:23
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
+1
Na pewno? Dziwne - u mnie przynajmniej wszystko wydaje się w porządku.
24-06-2009 23:54
Sethariel
   
Ocena:
+1
Ktoś wie kiedy premiera?
25-06-2009 00:52

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.