» Idee fixe Polska 2045

Idee fixe Polska 2045

Dodał: Michał 'Kratistos' Laskowski

Idee fixe Polska 2045
7.06
Ocena użytkowników
Średnia z 8 głosów
-
Twoja ocena
Tytuł: Idee fixe Polska 2045
Linia wydawnicza: Idee fixe
Autorzy: Witold Witaszewski, Łukasz Komuda, Leszek Karlik, Maciej Grzeszczuk
Okładka: twarda
Ilustracje: Olaf Ciszak
Wydawca polski: idee-fixe.rpg.pl
Data wydania polskiego: sierpień 2013
Liczba stron: 400
Cena: 58,50 zł

W idee fixe z założenia gra się ulicznym cwaniakiem, usiłującym przeżyć (i zarobić) w pękniętym, zdemolowanym wojnami świecie totalitarnego nadzoru. Akcja dzieje się w Polsce połowy XXI wieku – kraju absurdu i straconych szans, w połowie drogi między Wschodem i Zachodem. Idee fixe jest światem pozornie poukładanym, ale pchanym przez niewidoczne siły do kolejnej drastycznej zmiany, być może katastrofalnej. W idee fixe mieszają się trzy główne składniki: technototalitaryzm, teorie spiskowe i polska, lekko zatęchła specyfika. Proporcje zależą od Mistrza Gry.

- Fragment wstępu

W praktyce oznacza to, że postacie graczy żyją we wszystkich tych ciemnych zaułkach, których w futurystycznych, bezpiecznych miastach miało w ogóle nie być. Unikają czujnego oka Systemu — chcą w spokoju prowadzić podejrzane interesy albo po prostu zachować chociaż skrawek prywatności. Prócz co sprytniejszych przestępców do “drugiego obiegu” trafiają także pozbawieni perspektyw studenci, specjaliści, których miejsca pracy zajęły quasi-inteligentne systemy eksperckie, ogólnie wszyscy, którym nie odpowiada bezrobocie, napychanie się bezpłatnym deputatem żywnościowym i gapienie w teleściankę. Panoptyczny nadzór szybko uczy sprytu wszystkich niezadowolonych – tych mniej ostrożnych zauważa System. Uchwyceni przez kamery policyjnych bezpilotowców albo wyłowieni przez nadzór bankowy trafiają przed sąd, który zazwyczaj znajdzie powód, aby drastycznie ograniczyć im wolność albo wysłać do obozu pracy.

Pod fasadą Nowego Wspaniałego Świata działają też wielcy gracze: rekiny szarej ekonomii, kupujące i sprzedające polityków za nielegalne miliony, oraz prawdziwi zwrotnicowi Historii planujący kolejną drastyczną zmianę status quo. Nie są to sfery, w których obraca się przeciętna postać – chyba że ma wyjątkową siłę przebicia albo wyjątkowego pecha – ale te niewidoczne siły zmieniają świat.

Oficjalna strona gry

Źródło: Oficjalna strona gry

Tagi: idee fixe | Idee fixe Polska 2045 | Witold Witaszewski | Łukasz Komuda | Leszek Karlik | Maciej Grzeszczuk


Czytaj również

Idee fixe Polska 2045
Cyberpunk z obcymi w tle
- recenzja
Fixing IF
Kilka porad dla prowadzących w Polsce 2045 roku

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.