» Recenzje » Polskie » Hymn zastępów

Hymn zastępów


wersja do druku

Świat pogłębiony

Redakcja: Maciej 'Repek' Reputakowski

Hymn zastępów
Hymn Zastępów to pierwszy opublikowany drukiem dodatek do Armii Apokalipsy, polskiej gry fabularnej, w której gracze wcielają się w anioły walczące na Ziemi z legionami Upadłych. Książka ma taki sam format jak podręcznik główny, w identycznej stylistyce utrzymana jest też ilustracja na okładce. Na prawie stu sześćdziesięciu stronach zawarto wiele informacji rozwijających świat gry, sporo dodatkowych cech postaci oraz nowe porady dotyczące prowadzenia przygód.

Rozdział pierwszy poświęcono Chórom. To dobra decyzja, ponieważ w podręczniku głównym kwestia "anielskich gatunków" potraktowana została dosyć zdawkowo. W recenzowanym dodatku nie tylko w pogłębiony sposób scharakteryzowano każdy Chór, ale też przedstawiono krążące na jego temat stereotypy oraz opisano Stygmaty, czyli właściwości wyglądu należących do niego aniołów.

Kolejną, najobszerniejszą część podręcznika, stanowi rozdział Dzieci Patronów. Zaprezentowano w nim każdy z anielskich Zakonów, koncentrując się na ideologii, Patronie, stylu, relacjach z aniołami wewnątrz Zakonu oraz z pozostałymi Skrzydlatymi w obrębie Świątyni. Dowiadujemy się, w jaki sposób dzieci danego Patrona ulegają najważniejszym grzechom, poznajemy też dodatkowe cechy Sytuacji charakterystyczne dla Zakonu oraz sposoby uzyskiwania Punktów Glorii przez służące w nim anioły.

Kolejnym dobrym pomysłem jest zamieszczenie siedmiu przykładowych archetypów dzieci danego Patrona dla każdego Zakonu – po jednym z każdego Chóru. Pozwala to zrozumieć, w jaki sposób połączenie Chór-Zakon może definiować osobowość postaci. Opis każdego Zakonu poprzedza duża ilustracja, bardziej szczegółowa i realistyczna, niż te z podręcznika głównego. Od strony merytorycznej materiał jest ciekawy i na pewno pomocny w pełniejszym zrozumieniu specyfiki poszczególnych Zakonów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Podobnie jest z dwoma kolejnymi rozdziałami zatytułowanymi Stanowiska w Świątyni oraz Pośród Kardynałów. Dzięki nim lepiej poznajemy role poszczególnych członków anielskiej społeczności, od szeregowych Diakonów po wszechpotężnych Egzarchów. Wprowadzono również nową cechę, Insygnia, czyli wypływającą z mistycznej mocy Świątyni zdolność, różną dla każdego członka Kapituły.

Rozdział Nowe cechy postaci to zbiór Charyzmatów, Cech Sytuacji, Stygmatów, Atutów oraz nagród do wykupienia za Punkty Zasług. Szczególnie ciekawe są Stygmaty Kardynalskie, na przykład Nieśmiertelności, dostępne dla aniołów powyżej Czwartej Pieczęci.

Kobiecy punkt widzenia stanowi uzupełnienie części przeznaczonej dla MG zawartej w podręczniku głównym i jest zbiorem przemyśleń autorki systemu na podstawie doświadczeń związanych z jego prowadzeniem. Jak zwykle w przypadku takich almanachów, znajdziemy tutaj wskazówki, które trafiają mi do przekonania, jak i takie, do których podchodzę nieco sceptycznie. Osobiście w niewielkim stopniu pozwalam na "odgrywanie małych rzeczy" w rodzaju zakupów czy wspólnego śniadania. Również tworzenie skomplikowanego łańcuszka zależności pomiędzy kilkunastoma Bohaterami Niezależnymi jest raczej ponad moje siły. Podobały mi się za to fragmenty na temat poczucia zagrożenia wywoływanego przez coś innego niż proste "możesz zginąć" oraz dobrego rozpoczęcia sesji i odpowiedniego jej zakończenia. Co do części poświęconej scenom łóżkowym – mam wrażenie, że tutaj tak wiele zależy od grupy, że naprawdę trudno dawać jakieś uniwersalne rady, aczkolwiek należy docenić świadomość autorów odnośnie wrażliwości graczy związanej z tym tematem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Najlepsze pozostawiono na koniec. Rozdział Dwadzieścia jeden Świątyń przedstawia siedem Świątyń, w których przewagę zdobył jeden Zakon, w trzech odsłonach. Każda z nich opisuje pewien charakterystyczny okres z historii danej Świątyni: wzrost jej potęgi, jej zenit oraz upadek. Materiał jest bardzo inspirujący, zaś w przypadku Świątyni Aratrona wręcz porywający. Dzieje się tak za sprawą ogromnego potencjału dramatycznego (i komicznego) zawartego w pomyśle prowadzenia przez Anioły Przebaczenia przymusowego prania mózgu. Mający jak najlepsze intencje Aratronici tworzą groteskową sytuację, w której inne anioły poddawane są psychoterapii mającej zaszczepić w nich ideały politycznej poprawności. Rozdział ten przekonał mnie, że pomimo negatywnego nastawienia autorów do publikowania gotowych przygód czy kampanii, stworzenie takiego materiału jest możliwe. Jako osoba, która lubi gotowe scenariusze, na przyszłość gorąco do tego zachęcam.

Hymn Zastępów to bardzo dobry dodatek dla osób, które przekonał materiał zawarty w podręczniku głównym. Pogłębiono obraz przedstawionego w nim świata i zaproponowano kilka naprawdę udanych motywów. Najważniejsze, że po lekturze nie ma się poczucia, że całość została napisana na siłę. Odnosi się raczej wrażenie, że autorzy chcieli się z czytelnikiem podzielić pomysłami, w stworzenie których włożyli sporo pasji i które naprawdę mogą wzbogacić naszą zabawę z Armiami Apokalipsy.

 

Dziękujemy wydawnictwu Menhir za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
Tytuł: Hymn Zastępów
Linia wydawnicza: Armie Apokalipsy
Autorzy: Katarzyna Kuczyńska, Marcin Kuczyński
Ilustracje: Joanna Materek, Mateusz Bielski
Wydawca polski: Menhir
Data wydania polskiego: 2013
Liczba stron: 160
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-89765-02-4
Cena: 49,95 zł



Czytaj również

Daj się uskrzydlić!
Anielski silva rerum
- recenzja
Armie Apokalipsy
Jak grzeszą anioły?
- recenzja
Armie Apokalipsy
Skrzydła, miecze i seks
- recenzja

Komentarze


Xolotl
   
Ocena:
+1
pogłębiona recenzja
24-07-2013 09:11

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.