» Recenzje » Wszystkie » Gladiator

Gladiator


wersja do druku

Taki sobie, na trzy (plus)

Autor:

Gladiator jest pierwszym z zapowiadanego cyklu dodatków profesyjnych do systemu Neuroshima. Za 12 złotych dostajemy 48-mio stronicową książeczkę. Pytanie brzmi: ile atrakcyjnego materiału można upchnąć na tylu stronach?

Niewiele. Spójrzmy, co Gladiator zawiera: 21 stron mechaniki (cechy, sztuczki, nowe bronie, prochy, choroby i tym podobne zestawienia i tabelki), 17 stron opisu środowiska profesji (w tym opis dwóch organizacji zrzeszających gladiatorów plus statystyki kilku BN), 10 stron kart otwierających rozdziały, całostronicowych ilustracji i reklam (ostatnia strona).

Całość czyta się krótko - ot, broszurka na 30 minut. Wrażenia z lektury ulatują jednak równie szybko. W głowie utkwiły mi jedynie obecność w podręczniku piły łańcuchowej, jedna anegdotka z życia gladiatorów (ta o drgawkach) i ogólny odnośnik, gdzie szukać informacji, jeśli gracz zażąda oficjalnej wykładni na temat walk gladiatorów. Wszystko to jednak można wymyślić samemu na poczekaniu.

Rozdział o świecie mnie rozczarował. Moim zdaniem powinien on zajmować co najmniej połowę dodatku - a najlepiej koło 70%. Wszystkie informacje dostajemy na szybko, bez detali - takie polizanie tematu w formie kilkunastu notatek, zamiast porządnego eseju. Dla porównania zerknąłem do warhammerowego artykułu Graeme Davisa Walki gladiatorów, zamieszczonego kiedyś w Magii i Mieczu. Cztery strony A4 tekstu zawierają w zasadzie taką samą treść (jakościowo), co 17 stron A5 z Gladiatora. Owszem, nie ma tam opisu dwóch organizacji zawodowych (Ligi i Gildii - na dobrą sprawę nienawidzących się nawzajem na zasadzie "bo tak") i BNów, ale daje on dokładnie takie samo - jeśli nie lepsze - wyobrażenie gladiatorów (oczywiście w WFRP) plus udało się tam wcisnąć odrobinkę mechaniki. Może więc trzeba było gladiatorów opisać w Gwiezdnym Piracie? Gracze i tak wymyślą swój własny sprzęt do mordowania.

Nowe cechy z pochodzenia (11), nowe cechy z profesji (2) i sztuczki (14) są w miarę fajne, nieprzekombinowane i przydatne. Dostajemy też sześć chorób zawodowych i zasady obstawiania wyników walk. Nic więcej tam nie znajdziemy.

Czy warto dodatek kupić? Jeśli jesteś kolekcjonerem - i tak go kupisz. Jeśli grasz gladiatorem lub masz gladiatora w drużynie - możesz zakup rozważyć, jeśli twoja wyobraźnia ma zły dzień. Inni mogą spokojnie wydać pieniądze na kino lub inny podręcznik.

Ocena: 3 (skala 1-6). Planujący zakup niech dołożą do tego plus za niską cenę. Mam nadzieję, ze kolejne z 25 podręczników będą czymś więcej niż katalogiem zasad i uzbrojenia, a i świat będzie opisany w formie bardziej konkretnej.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze

string(15) ""

~Wiecznie Zajęty

Użytkownik niezarejestrowany
    Ile atrakcyjnego materiału można upchnąć na tylu stronach?
Ocena:
0
"Niewiele" - błąd. Wiele, ale tutaj się to nie udało.
19-07-2003 19:38
Joseppe
   
Ocena:
0
Wlasciwie tylko sie podpisac. Dodatek jest na 3. Szkoda.
20-07-2003 14:47
Seji
    Racja, Craven
Ocena:
0
Zle sie wyrazilem. Ale tak bywa, jak cos sie pisze za 5 12 :/. Ciut poprawiona i poszrzona wersje recki wrzue za [are dni na moja strone.
06-08-2003 18:30
~kacper

Użytkownik niezarejestrowany
    game
Ocena:
0
6 to zadużo 5 ??????może być
23-03-2004 17:22
~Daras

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
5 to tez troche duzo ale juz lepiej z2 moze byc tekscik troche slaby
23-07-2007 20:39

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.