» Recenzje » Wszystkie » Fate of the Norns: Ragnarok - Fafnir's Treasure

Fate of the Norns: Ragnarok - Fafnir's Treasure


wersja do druku

Bajeczny skarb, czy tania błyskotka?

Redakcja: AdamWaskiewicz, Andrzej 'Enc' Stój, Matylda 'Melanto' Zatorska

Fate of the Norns: Ragnarok - Fafnir's Treasure
Recenzując podręcznik główny systemu Ragnarok, miałem niemały problem. Nie wiedziałem, jaką wystawić mu ocenę. Z jednej strony system przyciąga swoją mechaniką i naciskiem na mitologię nordycką, z drugiej jest napakowany niepotrzebnymi grafikami, maskującymi braki literackie autora.

Gdybym najpierw przeczytał dodatek do systemu, Skarb Fafnira (Fafnir's Treasure), najpewniej postawiłbym podręcznikowi głównemu słabą czwórkę. Czemu? Cóż, dopiero w tej publikacji widzę, iż autor rzeczywiście nie ma niczego ciekawego do napisania, napycha więc podręczniki niepotrzebnymi, marnującymi miejsce materiałami.

Zacznijmy jednak od początku. Fafnir's Treasure wydano w miękkiej oprawie, liczy on sobie nieco ponad 120 stron w identycznej jak podręcznik podstawowy, żółto-czerwono-brązowej tonacji. Niestety, z jego zawartości trudno dowiedzieć się, czym dokładnie jest Fafnir's Treasure. Podrozdział zatytułowany Introduction został przepisany żywcem z podręcznika głównego (o czym poniżej), więc, by zdobyć podstawowe informacje o dodatku, musiałem sięgnąć do opisu z tyłu książki. Zgodnie z nim FT to "saga” (czytaj: kampania).

Zadowolony z zdobycia tej fundamentalnej wiedzy o lekturze, otworzyłem książkę i zacząłem czytać... po raz kolejny podręcznik podstawowy!

Książka liczy sobie 120 stron, z czego pierwsze 84 to wiadomości o systemie i mechanice zamieszczone metodą kopiuj-wklej z podstawki. Cała "saga” zawiera się na stronach od 84 do 111 (ale część z nich to znowu wyjaśnienia mechaniczne odnośnie do walki, więc tak naprawdę zostaje raptem około 20 stron na opis całej przygody). Dalej znajdują się materiały do skopiowania – pomoce dla graczy.

Przez chwilę zastanawiałem się, czy nie oceniać tej pozycji jako zwykłego quickstartu, ale nie, napis z tylnej strony okładki wyraźnie informuje nas o "kampanii”, nie o "skrócie zasad”. Zresztą, co to za quickstart, za który trzeba płacić 100 zł? To raczej oczywiste, iż podręcznik zostanie zakupiony tylko przez osoby zaznajomione z systemem i przedrukowywanie 80 stron (sic!) z podstawki było kompletnie niepotrzebne. Zamiast tego można było skupić się na samej przygodzie i jej fabule, ale cóż – autor nie po raz pierwszy sztucznie rozepchał wielkość książki, byleby tylko skusić czytelnika do kupna tomu.

Czy muszę wyjaśniać, jak bardzo nieciekawa, nudna, liniowa i okropna jest "kampania" opisana na 20 stronach? 

Scenariusz przedstawia zmagania postaci w celu zdobycia tytułowego skarbu Fafnira. Bohaterowie trafiają do miasta, w którym mogą podpytywać różnych BN-ów o ów skarb, a następnie ruszają w drogę, by go odnaleźć. Wszystko jest naprawdę liniowe, nieciekawe i nie oszukujmy się, grubymi nićmi szyte. O skarbie wie dwóch BN-ów, ale jakoś tak się złożyło, że żaden z nich nie może udać się na jego poszukiwania, więc wszystko spada na barki BG. Oczywiście, tylko oni zdobędą ową wiedzę i nie, żadna inna grupa nie ruszy z nimi na wyścigi szukać skarbu...

Chyba jedyną zaletą dodatku jest całkiem bogaty opis Bohaterów Niezależnych, którzy mają, niestety, ten sam problem co ich koledzy z podręcznika podstawowego – nie do końca wiadomo, jak dużą część z nich wpleść w przygodę. Przykładem jest duet gwałciciel-kanibal, który, choć niewątpliwie ciekawy, raczej nie zostanie wykorzystany w całej – ekhem – "kampanii”.

Podsumowując, za 100 zł otrzymujemy nieciekawą, liniową przygodę na jakiś kwadrans gry, rozpisaną na w sumie 20 stronach. Nie wiem, czy kupiłbym ten podręcznik, gdyby kosztował 20 zł, a co dopiero sto. Moja ocena nie może być zatem inna niż 1.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Dziękujemy sklepowi Rebel.pl za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
1.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Fate of the Norns: Ragnarok - Fafnir's Treasure
Linia wydawnicza: Fate of the Norns: Ragnarok
Autor: Andrew Valkauskas
Okładka: miękka
Ilustracja na okładce: Helena Rosova
Ilustracje: Helena Rosova
Wydawca oryginału: Pendelhaven
Data wydania oryginału: 22 grudnia 2013
Liczba stron: 124
Oprawa: miękka
Format: A4
ISBN-13: 978-0-9865414-5-2
Cena: 30,00 USDCzytaj również

Fate of the Norns: Ragnarok
Nordyckie RPG
- recenzja

Komentarze


AdamWaskiewicz
   
Ocena:
+2

Zgodnie z opisem zamieszczonym na stronie wydawcy recenzowany podręcznik to "Quickstart adventure", więc zamieszczenie w nim skrótu zasad wydaje się zasadne. Z drugiej strony liczyć sobie taką cenę za quickstart to kiepski żart.

22-06-2014 10:25

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.