» Recenzje » Wszystkie » Fallout RPG: NPC Pack 2 - Enclave Remnants

Fallout RPG: NPC Pack 2 - Enclave Remnants


wersja do druku

Kosztowny klub emeryta

Redakcja: AdamWaskiewicz

Fallout RPG: NPC Pack 2 - Enclave Remnants
Linie wydawnicze gier fabularnych wydawanych przez brytyjską firmę Modiphius charakteryzują się wyraźnym podziałem na duże, drukowane dodatki i suplementy mniejsze, zazwyczaj dystrybuowane wyłącznie drogą elektroniczną.

Nie inaczej jest w przypadku stołowej adaptacji popularnej serii Fallout, której fani z jednej strony otrzymali pełnoprawne podręczniki takie jak Settler's Guide Book czy Wanderers Guide Book, a z drugiej mogą sięgnąć po bogaty katalog niewielkich pozycji zawierających gotowe scenariusze, opisy lokacji, nowe potwory czy galerie Bohaterów Niezależnych. Do tej ostatniej kategorii należy NPC Pack 2 – Enclave Remnants, którego premiera odbyła się w styczniu 2024 roku.

Dodatek dostępny jest jedynie w wersji elektronicznej, liczy łącznie 25 stron, a jego regularną cenę ustalono na 12,5 dolara. W zamian za tę dość dużą kwotę autorzy obiecują charakterystyki Bohaterów Niezależnych, pomysły na przygody, opis nowej lokacji oraz statystyki latającego transportowca. Wszystko związane tematycznie z tytułową Enklawą, czyli pozostałościami rządu przedwojennych Stanów Zjednoczonych, które w serii komputerowej goszczą w takiej czy innej postaci od czasów Fallouta 2.

Na pierwszy rzut oka wydaje się to całkiem sporo materiału jak na niewielki cyfrowy dodatek, ale lektura podręcznika w znacznym stopniu weryfikuje zapowiedzi twórców z materiałów marketingowych czy tylnej strony okładki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Przede wszystkim nie mamy tu do czynienia z oryginalną zawartością, ale adaptacją na potrzeby stołowej gry fabularnej jednego z wątków pobocznych z Fallout Nev Vegas – Bohaterowie Niezależni, bunkier z zakonserwowanym wyposażeniem, a nawet niektóre pomysły na przygody będą doskonale znane każdemu, kto miał okazję przemierzać jako Kurier pustynię Mojave. Teoretycznie nie jest to nic złego, a dla osób nie mających wcześniej styczności z komputerowym pierwowzorem będzie to rzecz niedostrzegalna, ale choćby krótka informacja na ten temat byłaby w moim odczuciu przejawem zwyczajnej uczciwości ze strony brytyjskiego wydawcy.

Sama w sobie treść dodatku jest natomiast jak najbardziej w porządku. Mamy tu do czynienia z grupą podstarzałych weteranów (z jednym wyjątkiem), którzy mundury dawno odwiesili na metaforyczny kołek, ale wciąż tęsknią za życiem pełnym emocji i w odpowiednich okolicznościach są skłonni znowu chwycić za broń. Jednocześnie, pomimo przynależności do złej organizacji, nie są oni złoczyńcami i spokojnie mogą pojawić się na sesjach w charakterze zleceniodawców czy sojuszników postaci graczy (choć jako antagonistów także da się ich wykorzystać). Opis każdego z nich składa się z krótkiej notki biograficznej, portretu i dwóch zestawów statystyk (cywilnego i bojowego). Te ostatnie są całkiem ciekawe i oferują dość szeroki przegląd specjalnych zdolności – do dyspozycji dostajemy zarówno oficera, jak i snajpera czy specjalistę od ciężkiego uzbrojenia. Spory plus dla autorów.

Poza Bohaterami Niezależnymi w dodatku znajdziemy również opis bunkra (niestety mocno uproszczonego i składającego się z zaledwie dwóch pomieszczeń), w którym ukryte jest wyposażenie poszczególnych wojaków, zbiór pomysłów na przygody (całkiem niezłych i dotykających różnych aspektów historii zaprezentowanych postaci) oraz zasady wykorzystania vertiberdów (czyli charakterystycznych dla uniwersum Fallouta pionowzlotów), które mogą zainteresować osoby korzystające na sesjach z pojazdów. Fragmenty te nie są tak dobre jak opisy postaci, ale umiejętnie je uzupełniają i można je zaliczyć do zalet Enclave Remnants.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Wśród atutów podręcznika wymieniłbym również jego jakość wydania – dodatek jest w pełni kolorowy, bogaty w ilustracje (nawet jeśli część z nich to przedruki z podręcznika podstawowego), dobrze zoptymalizowany, wyposażony w zakładki i aktywny spis treści, a jego treść można swobodnie wyszukiwać. Złego słowa nie można też powiedzieć o korekcie, która w profesjonalny sposób wywiązała się ze swojego zadania. Krótko mówiąc jest naprawdę dobrze.

Przechodząc do podsumowania NPC Pack 2 – Enclave Remnants trzeba powiedzieć, że dostaliśmy dodatek ze wszech miar udany, który jednocześnie trudno polecić komukolwiek poza najbardziej oddanymi fanami systemu z zacięciem kolekcjonerskim. Katalog Bohaterów Niezależnych, nowa lokacja czy pomysły na przygody mogą się podobać, ale jednocześnie nie sposób zapomnieć, że praktycznie cała strona fabularna to adaptacja komputerowego pierwowzoru (którego opisy można bez większego trudu znaleźć w Internecie), a dla nowych opcji mechanicznych chyba nie warto wydawać ponad 12 dolarów. Z tego też względu ostatecznie wystawiam Pozostałościom Enklawy ocenę będącą odpowiednikiem szkolnej czwórki z minusem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
6.5
Ocena recenzenta
6.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Fallout RPG: NPC Pack 2 - Enclave Remnants
Linia wydawnicza: Fallout Gra Fabularna
Autorzy: Andy Douthwaite, Jess Gibbs
Ilustracja na okładce: Bere Muñiz
Ilustracje: Florian Stitz
Wydawca oryginału: Modiphius Entertainment
Data wydania oryginału: 22 stycznia 2024
Miejsce wydania oryginału: Wielka Brytania
Liczba stron: 25
Format: PDF
Numer katalogowy: MUH0580227-PDF
Cena: 12,50 USDCzytaj również

Fallout RPG Podręcznik Główny
Nie wstydźmy się, że gramy w gry
- recenzja
Diuna - Przygody w Imperium
Galaktyka powtórzeń
- recenzja
Fallout RPG
Żadnych fajerwerków, tylko atomówka
- recenzja
Achtung! Cthulhu: Operation Cold Threshold
Tajemnice w lodzie ukryte
- recenzja
Achtung! Cthulhu: Vive la Résistance!
Kłopoty w partyzantce
- recenzja
Achtung! Cthulhu: Operation Vesta
Wyprawa w bardzo dalekie strony
- recenzja

Komentarze


Johny
   
Ocena:
+1

Ciekawe czy wszystkie dodatki do Fallouta pójdą w kierunku przepisywania gier komputerowych.

13-05-2024 20:34

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.