» Wieści » Fajne RPG zapowiada 4. edycję Earthdawna

Fajne RPG zapowiada 4. edycję Earthdawna

29-08-2014 13:02 | Joanna 'Senthe' Falkowska

Fajne RPG zapowiada 4. edycję Earthdawna

Grupa Fajne RPG oficjalnie zapowiedziała wydanie w 2015 roku najnowszej, czwartej edycji gry fabularnej Earthdawn. Jeszcze w tym roku ma się rozpocząć zbiórka crowdfundingowa, która pomoże sfinansować polskie wydanie podręcznika.

Źródło: Strona internetowa Fajne RPG
Tagi: Earthdawn 4E | Earthdawn | Fajne RPG


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Anioł Gniewu
   
Ocena:
+4

Wolałbym... Nie, nie warhammera tylko shadowrun! ;)

29-08-2014 13:14
XLs
   
Ocena:
0

Hail to the king
Hail to the one
Kneel to the crown
Stand in the sun
Hail to the king

I dobrze że nie Shadowrun.... Bo mam wraz ze wszystkimi dodatkami jakie się ukazały:P

29-08-2014 13:19
Adriantio
   
Ocena:
+3

Shadowrun byłby dużo lepszym pomysłem. System jest zaniedbany, a niedawno wyszła gra, która zaostrzyła apetyt. Pierwsze edycje ED są fajne,, ale 3 straciła klimat. I była dostępna tylko za granicą. Znowu zabiorą 2 kostki i ogłoszą, że cuda zdziałali? zamiast zmienić koślawą mechanikę na Fate core, która jest idealna? Zraziłem się do 3 edycji, więc 4 nie kupię.

29-08-2014 13:58
Tyldodymomen
   
Ocena:
0

Plus polski setting o walce z ruskimi okupantami jest mocno na czasie.

29-08-2014 14:12
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+1

Adrianto - szacun - widzę ze nie ja jeden jestem propagatorem sportu i kultury fizycznej! Ale nie przesadz z bicepsem bo za chwile nie zegniesz ręki w łokciu...

tyldodymomen - aktualny to byłby seting o manipulacji medialnej. Cos jak stara Paranoja RPG tylko z Kowalem lub Syriuszem Wolskim zamiast Wielkiego Komputera...

29-08-2014 14:45
Radowid
   
Ocena:
+2

Szkoda. Jak dla mnie zmarnowana inwestycja.

29-08-2014 15:25
Araven
   
Ocena:
+2

Jak dla mnie świetne posunięcie. Co do mechaniki, zmiany są dużo bardziej znaczące, niż zmniejszenie liczby kości na danym stopniu. Idą w kierunku uproszczenia i większej grywalności. Jednocześnie w magii, pojawiają się ciekawe rozwiązania z dodatkowymi i dobrowolnie "tkanymi" wątkami, jakie np. wydłużą czas działania czaru, czy też zwiększą stopień obrażeń jakie zadaje czar.

Ja porównuję sobie z I edycja po polsku do której mam chyba wszystkie dodatki na półce.  Ja na 100% wesprę zbiórkę jak tylko ruszy. Uwielbiam Barsawię. :)

Znam też III edycję, ale nie tak dobrze jak I. Ale IV, to jest to, nie liczyłem na to, że w Polsce Ktoś jeszcze Earthdawna wyda.

 

29-08-2014 16:10
Tyldodymomen
   
Ocena:
0

Nie no w porównaniu z edycją nr 1 to różnica jak między kamulcowym 3.3 a NEXTem.

29-08-2014 16:45
Dannn19
   
Ocena:
0

Wydali 1 edycje po Polsku, potem na 2 i 3 edycje zapomnieli o naszym kraju, a tu nagle ktoś sobie przypomniał? 

Jest to mocno niepoważne. Ci, co chcieli grać dalej w Edeka, to kupowali podręczniki zza granicy i  nauczyli się angielskiego. Z tym tłumaczeniem to się spóźnili.. W Polsce wątpie, aby system się utrzymał. Jak chciałem zorganizować grupę, to się po prostu nie dało. Niestety, ale podzielam opinię Radowida. Wolę grać w Wolsunga.. Właśnie, niedługo, bo za 15 dni wychodzi kolejna książka z kużni gier A na to chętnie wydam pieniądze. A na jakąś tam super mega prostą wersję zapomnianego systemu z zagranicy już nie.

29-08-2014 18:37
KFC
    Polaczków nie sieją
Ocena:
+5

Nie ma to jak hejcić bo się nie udało znaleźć grupy do EDka :D

A z tym Wolsungiem to ostro pojechałeś, bo ostatnio to średnio każdy dodatek zalicza ze 2 lata obsuwy w stosunku do pierwotnie panowanej premiery :D

29-08-2014 18:43
UglyGoblin
   
Ocena:
+5

Wydali 1 edycje po Polsku, potem na 2 i 3 edycje zapomnieli o naszym kraju, a tu nagle ktoś sobie przypomniał? 

Jest to mocno niepoważne.

Z tym tłumaczeniem to się spóźnili

Faktycznie - polski wydawca planuje spolonizować grę jak najszybciej po jej premierze, jak On w ogóle śmie. Ludzie, co Wam to "robi", że EDek zostanie wydany. W najlepszym wypadku gra się sprzeda i, o zgrozo, polscy fani dostaną kolejnego dobrego erpega. W najgorszym crowdfunding nie wypali i wszyscy zapomną o Earthdawnie.

 

29-08-2014 19:11
Dannn19
   
Ocena:
+1

Nie podoba mi się podejście fasy. Kiedy wydawali pierwszą edycję to zabiegali o tłumaczenie na Polski, a potem nagle się zapomniało i scena grających przynajmniej u mnie w mieście padła. System na początku lubiłem, potem odgrzewali już ten sam kotlet. Po opiniach na temat 3 edycji straciłem chęć kontynuacji. Na żadnym konwencie na, którym w poprzednim roku byłem nie proponowali rozgrywek w Edeka. Więc, nie rozumiem Waszego samozapłonu. A jak jeszcze słyszę, że dokonali niebotycznych zmian i, że Edek jest mega przed wydaniem, to sorry, ale w to nie wchodzę. Wolę Wolsunga,  może i wydają z opóźnieniem, ale jednak to robią. A tu nagle po bodajże 10 latach ktoś krzyczy,ej ludzie wydają 4 edycję po polsku. Lol. Na kim to ma zrobić wrażenie? Ludzie już się przyzwyczaili do angielskiej wersji. 

29-08-2014 19:46
Adriantio
   
Ocena:
0

Jak dla mnie to za bardzo przeginasz. System ma swoją scenę, fakt że małą. Dla mnie tłumaczenie jest obojetne. Ja się zraziłem po 3 edycji i nie wrocę. Czekam na Shadowruna. Właśnie, muszę pamiętac o łapach. Nie ma opierdalania się;).

29-08-2014 19:54
Araven
   
Ocena:
+2

Ja tam się cieszę, że w czasie upadku rynku RPG, ktoś chce wydać taki system jak Earthdawn IV edycji po polsku. Osobiście nie bardzo mnie interesuje, II czy III edycja tego systemu i opinie o niej. Znam je, czytałem, nie rusza mnie to. III edycja była spoko, jak dla mnie.

Ważne dla mnie jest, że w razie sukcesu zbiórki na IV edycję będę w nią mógł zagrać po polsku. A znam mechanikę i sam świat, masę dodatków zaś wykorzystam z I edycji. Jak mi się coś nie spodoba w zmianach mechaniki, to sobie sam dostosuję, do własnych preferencji. Dawno przestałem uważać, że należy w 100% grać wg zasad tej czy innej gry.  Gra jest dla mnie, nie ja dla niej.

Trzymam kciuki za FajneRPG, bo każda kolejna udana akcja, zwiększa szansę, że będą wydawać kolejne gry.

 

@Adriantio

Jeśli faktycznie lubisz Fate Core, to ten system powinien Cię zainteresować: 

http://rpg.drivethrustuff.com/product/134037/Amethyst-Destiny-Fate-Edition

Ma dużo wspólnego z klimatami Shadowruna.

A jeśli, nie lubisz Fate Core, to zignoruj w/w link. :)

 

29-08-2014 20:00
KFC
   
Ocena:
+4

Dann ucieka ci pewien drobny szczegół II i III edycji nie wydawała Fasa, może dlatego nikt nie zabiegał wtedy o wydawanie Earthdawna po polsku? Po drugie to chyba nie tak działa, że duże wydawnictwa RPGowe szukają współpracowników z językiem na brodzie w krajach 3 świata.

No i że przez te 10 lat dość radykalnie zmienił się polski ryneczek RPG to też taki drobny szczegół którego chyba nie zauważyłeś.

 

@Adriancio,

Shadowrun jest jeszcze bardziej niestrawny mechanicznie od Earthdawna, nie wiem czym się tak jarasz. No chyba że trollujesz to wszystko gra, tak trzymaj.

@Araven,

Nie wystawiaj się na strzała, on i Fate?

LOL :D

29-08-2014 20:05
UglyGoblin
   
Ocena:
+5

Nie podoba mi się podejście fasy. Kiedy wydawali pierwszą edycję to zabiegali o tłumaczenie na Polski, a potem nagle się zapomniało i scena grających przynajmniej u mnie w mieście padła. 

Obawiam się, że nie bardzo rozumiem. Mam nadzieję, że wiesz, iż po pierwszej edycji prawa do ED przeszły na  LivingRoomGames. Co więc i komu się zapomnialo ?  

Po opiniach na temat 3 edycji straciłem chęć kontynuacji.

Proponuję Ci w takim razie zapoznać się z 3 ed. i wyrobić sobie własną opinię. Osobiście uważam 3ed. za najlepszą z dotychczasowych za sprawą świetnego moim zdaniem systemu dobierania talentów.

A jak jeszcze słyszę, że dokonali niebotycznych zmian i, że Edek jest mega przed wydaniem, to sorry, ale w to nie wchodzę.

Źle słyszałeś. Żadnych rewolucji nie uświadczysz - to wciąż stara mechanika usprawniona o kilka nowości i uproszczona (thank God) na ile to możliwe w mechanice typu DicePool.

29-08-2014 20:07
Drachu
   
Ocena:
+3

Kurcze, nie pamiętam tak "przegadanego" RPG jak trzeci Edek. Przepraszam, uwielbiam ten świat, ale tam ilość bełkotu przypominającego skrzyżowanie New Age z Paolo Coelho mnie wręcz męczyła - zwłaszcza przy opisie dyscyplin. Zacząłem czytać i w pewnym momencie stwierdziłem, że jednak pozostanę przy edycji I :) 

Ale - czwartą edycję wesprę i kupię i poprowadzę. Między innymi dlatego, że wydaje mi się mniej gadana, a bardziej konkretna. 

29-08-2014 21:37
Tyldodymomen
   
Ocena:
+1

Nie zgadzam się- gdyby edek był taki "przegadany" wygrywałby co rok Quentiny. Mechanika jest do absurdu losowa, więc zanim bohatyrowie doszliby do klimatycznego bossa zostaliby zmasakrowani przez losowego janusza mającego kilka przerzutów na szóstce pod rząd.

29-08-2014 21:43
Araven
   
Ocena:
+1

Mechanika Earthdawna, jest o wiele mniej losowa niż  np. Savage Worlds, gdzie używa się raczej niższych kości niż w Earthdawnie i szansa przerzutów jest przez to znacznie wyższa.

Jest dobrze dobrana do settingu. Wszystkich się nie zadowoli. Komu nie odpowiada, nie dołoży się do zbiórki. 

29-08-2014 22:02
Tyldodymomen
   
Ocena:
0

Ta, w świecie przepełnionym magią tylko czarodziej może od pierwszego kręgu wiązać wątkowe przedmioty. Doskonała mechanika milordzie.
 

29-08-2014 22:34

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.