» Teksty » Inne » Erpegowe podsumowanie 2007: dział D&D i d20

Erpegowe podsumowanie 2007: dział D&D i d20


wersja do druku

AD 2007 oczami działu d20

Redakcja: Tomasz 'kaduceusz' Pudło

Erpegowe podsumowanie 2007: dział D&D i d20
Rok ten upłynął nam pod znakiem zapowiedzi i oczekiwania. Środowiskiem fanów d20 poruszyło ujawnienie prac nad czwartą edycją Dungeons & Dragons, która ma się ukazać w przeciągu następnego półrocza. To właśnie gdybania i życzenia dotyczące zmian, jakie ma ona wprowadzić, stanowią obecnie znaczącą część aktywności zachodniego światka. Tymczasem na wschód od Odry…

W 2007 roku wiele się wydarzyło, czy raczej "wiele miało się wydarzyć". Miały się ukazać Grimm od Gozoku i Midnight od Galakty. Miały się pojawić Draconomicon, Eberron, pierwsze suplementy z serii Complete i Księga Wzniosłych Czynów, podobnie jak Wolsung i dodatki do Moderna. Nieznana szerszej publiczności grupka pracująca nad Robalami d20 po raz kolejny myślała, że może tym razem się uda – podobnie jak w wielu innych podobnych przypadkach, nic z tego nie wyszło. Ten temat można by drążyć do woli – rozmawiać o przyczynach, skutkach, braku terminowości… Zapewne ktoś zechciałby wylać nieco jadu, ponarzekać na polskie wydawnictwa – nie warto. Aż zbyt dużo tego było przez ten czas na forach. Poprzestańmy więc na podsumowaniu kilku istotniejszych wydarzeń – nie tylko "niespełnionych oczekiwań", ale i sukcesów, planów i inicjatyw.

Megakonkurs RPG! To zdecydowanie najważniejsze wydarzenie 2007 roku w światku d20 i nie tylko. Pod czerwonym sztandarem Rewolucji Kreatywnej, z dwudziestościennym godłem dumnie wzniesionym ponad szeregiem, Bartosz 'Finn' Kubera, znany też jako Wódz Rewolucji, zorganizował konkurs na najlepszy setting oparty na popularnej i darmowej mechanice D&D. Ideą był on więc zbliżony do rywalizacji, która przed kilkoma laty zrodziła za granicą min. Eberrona i Dawnforge. Pomysł niezły, wykonanie gorsze. Mimo zmiennych kolei losu, konkurs dobiegł końca, z trzema settingami w ścisłej czołówce: opartymi na twórczości Dukaja Innymi Pieśniami RPG autorstwa Macieja 'Hekatonpsychosa' Kowalskiego, gastronomiczno-fantastycznym Beszamelem Marka Starosty i zwycięskim Nemezis Andrzeja 'ShadEnca' Stója, space operą w najlepszym wydaniu. Twórcy tych światów deklarują, że zostaną one wydane. Na razie czekamy na Nemezis, którym zajęło się Finnowe Wydawnictwo Alea. Co będzie z pozostałymi dwoma finalistami – i innymi uczestnikami konkursu - czas pokaże.

Od wakacji 2006 roku czekaliśmy na Grimm i Midnight – niestety, Gozoku pracujące nad pierwszym z tych dwóch settingów w pewnym momencie zamilkło, zapewne już na zawsze. Tymczasem Galakta, która odpowiada za drugi z nich, wciąż jeszcze pracuje nad swoim mrocznym heroic fantasy, odsuwając jego publikację na początek AD 2008. Pozostaje cierpliwie czekać, próbując swoich sił w Konkursie Północno-Galaktycznym, który został w międzyczasie zorganizowany przez to wydawnictwo. Oby Midnight odniosło sukces i nie pozostawało w Cieniu.

Jest jeszcze ISA. Zawsze jest jeszcze ISA. W tym roku ukazał się komplet dodatków do D&D. Czarci Foliał, dwa produkty dla lubiących figurki: Świątynia Drowów i Więzienie Piekielnego Pala oraz suplementy do Zapomnianych Krain: Przewodnik Gracza po Faerunie i Podmrok, Rasy Faerunu i Lśniące Południe. Nieoczekiwanym miłym gestem ze strony wydawnictwa była publikacja SRD w wersji 3.5, podobnie jak udzielenie wyczekiwanej od lat zgody na tłumaczenie i publikację Rozszerzeń Sieciowych, które opracowali Czarodzieje z Wybrzeża. Z tego ostatniego skrzętnie skorzystaliśmy.

2007 rok był rokiem zapowiedzi i zawiedzionych nadziei. Sobie i wszystkim życzę, aby nadchodzący 2008 rok okazał się rokiem oczekiwań spełnionych i ziszczonych pragnień.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Konkurs Północno-Galaktyczny II
Midnightowy konkurs na scenariusz
Polityka wydawnicza WotC
Komentarz redakcji
Gen Con 2012 - Zapomniane Krainy
Niezapomniane Krainy
Pocztówka z D&D: Beholdery
Raz, dwa trzy, beholder patrzy!
Wywiad z Arturem Machlowskim
O przejęciu dystrybucji produktów WotC w Polsce przez CDP
Dungeon Master's Kit
Odświeżony Mistrz Podziemi
- recenzja

Komentarze


~Gilbert

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
ISA->nWoD
07-01-2008 19:53
~Gilbert

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
ehh tak to jest jak sie nieczyta ze zrozumieniem ;P
07-01-2008 19:53
~tommy gun

Użytkownik niezarejestrowany
    Zły nadtytuł
Ocena:
0
"Erpegowe POSUMOWANIE" - chyba się komuś palec omsknął przy stukaniu w klawisze ;)
07-01-2008 20:16
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
0
tommy gun - najwyraźniej ;). Już poprawione.
07-01-2008 21:19
kaduceusz
   
Ocena:
0
To przez tę głupawą klawiaturę w pracy - co drugą literkę gubi :-)
07-01-2008 22:27
Qball
   
Ocena:
0
Jakby wyszło "posuwanie" pewnie by więcej czytaczy ściągnęło :P

Krótkie ale treściwe.
12-01-2008 00:09
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
0
Qball - pewnie byłoby nieco dłuższe, ale Duce narzucił limity i trzeba było się podporządkować ;)...
12-01-2008 19:23
Qball
   
Ocena:
0
Aha. Więc to wszystko przez duce.

Teraz to naprawdę jest Duce z tego duce :)

Ale może to i lepiej bo nie odstrasza objetością ;)
13-01-2008 21:45

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.